Komornicy najczęściej zostają wyznaczeni przez Twojego wierzyciela w celu odzyskania pieniędzy, które jesteś mu winien. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić całego długu, komornik ma prawo przejąć kontrolę nad Twoimi pieniędzmi lub dobrami materialnymi, które z kolei może sprzedać w celu odzyskania pieniędzy dla wierzyciela. 

Data dodania: 2022-11-18

Wyświetleń: 297

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co i kiedy komornik może legalnie zabrać z Twojego domu?

Komornicy mają prawo przejąć kontrolę nad taką ilością dóbr materialnych, która pozwoli im zebrać wystarczającą ilość pieniędzy na pokrycie długu wraz z ewentualnymi odsetkami, jak również opłatami komorniczymi. Zazwyczaj przedmioty te zostają sprzedane na przeróżnych aukcjach lub licytacjach komorniczych. W tym celu musi posiadać odpowiednie upoważnienie. Komornik nie może zabrać Twoich przedmiotów od razu na pierwszej wizycie gdyż jego zadaniem jest skłonienie cię w pierwszej kolejności do spłaty długu. Jest to duże ułatwienie dla nich i prostsze zadanie, jeśli odzyskają potrzebną kwotę w gotówce czy to w całości czy w ratach, niż gdyby mieli zabierać przedmioty a następnie sprzedawać je i starać się odzyskać potrzebną kwotę. Oczywiście podczas pierwszej wizyty mogą rozglądać się po domu lub lokalu i sporządzić listę aktywów, które według nich są atrakcyjne i wartościowe, wzbudzą zainteresowanie na aukcji pokryją wartość zadłużenia. Pamiętaj, że mogą na niej znaleźć się również przedmioty znajdujące się poza domem lub lokalem, które należą do Ciebie lub firmy jak np. samochód. Kiedy powstanie taka lista, przedmioty na niej zapisane staną się dobrami kontrolowanymi, co oznacza, że nie będzie można ich sprzedać, usunąć ani oddać. Komornik może je też zabezpieczyć w danym lokalu lub można z nich korzystać do czasu spłaty długu. Jeśli jednak nie dokonasz żadnej płatności w wyznaczonym terminie i dług nie będzie się zmniejszał komornik wróci i będzie mógł zabrać wskazane przedmioty.

Istnieją również przepisy regulujące, co komornik może, a czego nie może zabrać z Twojego domu lub lokalu użytkowego. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, długi biznesowe są traktowane tak samo jak długi osobiste. Z domu komornik może zabrać wszystkie przedmioty, które należą do Ciebie, wszelkie przedmioty będące wspólną własnością, gotówkę, czeki lub inne przedmioty pieniężne, które możesz mieć, takie jak obligacje. Nie mogą oni zabrać żadnych przedmiotów będących przedmiotem leasingu lub sprzedaży ratalnej, ani przedmiotów należących do kogoś innego lub dziecka. Istnieją wyjątki, które obejmują wszystko, co jest uważane za niezbędne dla podstawowych potrzeb domowych, takie jak kuchenka, pralka lub meble. Można jednak zabrać przedmioty nieistotne, takie jak zmywarka czy konsola do gier. Przedmioty używane osobiście do pracy, nauki lub edukacji, takie jak książki, narzędzia i komputery są również zwolnione, ale tylko do określonej wartości.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością komornik może zająć tylko przedmioty należące do spółki, a nie przedmioty, które są dzierżawione lub zakupione na raty. Ponieważ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębnym podmiotem prawnym, dyrektor nie będzie ścigany osobiście, chyba, że podpisał osobiste gwarancje. Komornicy mogą zająć pieniądze, zapasy, sprzęt biurowy lub maszyny. Może to być bardzo niekorzystne dla firmy i może zmusić ją do wycofania się z działalności, więc jeśli otrzymasz zawiadomienie od komornika, ważne jest, aby działać szybko, aby albo uregulować dług, albo zasięgnąć profesjonalnej porady.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena