W tym artykule dowiesz się czym się różni adresowanie względne od bezwzględnego i poznasz ich zastosowanie

Data dodania: 2009-07-01

Wyświetleń: 38152

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 7

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podczas moich szkoleń zauważyłem, że większość osób ma problemy ze zrozumieniem adresowania względnego i bezwzględnego. Na wstępie trochę teorii, jeżeli nie zrozumiesz nie przejmuj się, poniżej przedstawię także jeden przykład zastosowania.


Tak więc zacznijmy od teorii.

Adresowanie względne
– jeżeli nie rozróżniasz tych pojęć to znaczy, że w swoich formułach stosujesz właśnie to adresowanie. Jest ono używane we wszystkich funkcjach i działaniach w Excelu. Ten rodzaj adresowania wykorzystuje relatywne położenie komórek. Tak więc przypatrzmy się temu przykładowi:To działanie w komórce wyświetli nam sumę liczb 3 i 4. Ten sposób nazywa się właśnie adresowaniem względnym. Teraz, możesz przeciągnąć formułę w dół i wyliczysz sumę dla wszystkich liczb po kolei. Ale jak to działa??

Dobra więc w pierwszym przykładzie masz
=A1*B1

W momencie kiedy skopiujemy to działanie w dół, Excel zmieni nam w działaniu =A1*B1 numer wiersza na kolejny. Inaczej mówiąc doda nam jedynkę do numeru wiersza. Stąd funkcja skopiowana w dół będzie miała następującą postać
=A2*B2
=A3*B3
=A4*B4
Itd. Itd.

Adresowanie bezwzględne
– polega na odwoływaniu się ciągle do jednej komórki bądź też zakresu. Można powiedzieć, że w tym adresowaniu interesuje nas dokładne położenie danych, a nie jak w adresowaniu względnym położenie względem jakieś innej komórki. Żeby to wyjaśnić użyje następującego przykładu.

W naszym zadaniu mamy stawkę podatkową VAT 22%, mamy także kwoty netto. Teraz dla każdej kwoty netto musimy wyliczyć należny podatek VAT. Myślę, że nie powinno być problemów, mnożymy komórkę A4*B1 i mamy wynik.


Po skopiowaniu tego działa na pozostałe komórki mocno się zdziwimy bo dostaniemy takie błędy i ostrzeżenia jak:
#######
#ARG!
I nie do końca sensowne wyniki.

A więc dlaczego tak się stało? Z początku tej lekcji wiesz, że kopiując działanie w dół, czyli na pozostałe komórki, Excel dodaje wiersze.
Tak więc:
Nasz wynik to
=A4*B1
=A5*B2
=A6*B3
=A7*B4
Itd.

A poprawny wynik powinien być taki:
=A4*B1
=A5*B1
=A6*B1
=A7*B1
Itd.

Czyli na stałe chcemy się odwoływać do komórki B1. Jak w Excelu zrobić, aby przy kopiowaniu działań czy funkcji nie zmieniał wartości wybranych komórek?
Prosta sprawa wystarczy między komórką którą chcemy zablokować wstawić znak $ (Dolar – kombinacja klawiszy Shift + 4 ). Stąd nasza pierwsza funkcja powinna mieć wygląd:
=A4*$B$1
Wpisz tą funkcję skopiuj działanie, a dobry wynik Cię zaskoczy!

Mało tego, można tą funkcję jeszcze bardziej uprościć, wpisując tylko jeden znak dolara przed wierszami. Ponieważ, przy kopiowaniu w dół zmieniają nam się tylko numery wierszy. Ostatecznie funkcja powinna wyglądać tak:
=A4*B$1

Licencja: Creative Commons
6 Ocena