Kot, który udomowiony został już około 9500 lat temu, jest obecnie najpowszechniejszym zwierzęciem domowym na świecie. Jaka jest jednak średnia długość jego życia oraz od czego jest ona uzależniona?

Data dodania: 2021-01-29

Wyświetleń: 882

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak długo żyją koty?

Powszechnie znane jest powiedzenie, w którym mówi się, że kot ma kilka żyć, w zależności od teorii jest ich siedem lub dziewięć. Niestety, są to tylko mity, a to charakterne stworzenie ma je tylko jedno. Średnia żywotność tego czworonoga to 14-17 lat. Dzięki rozwojowi weterynarii, liczby te stale się powiększają. Jeszcze kilkanaście lat temu przedział ten był na poziomie 10-12 lat, różnica więc jest znaczna – dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki

Czynniki, od których uzależniona jest długość życia kotów

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że na żywotność tego czworonoga wpływa wiele aspektów. Od środowiska, w jakim żyje, po zapewnianą mu opiekę weterynaryjną oraz dostarczane poprzez dietę składniki odżywcze. Wpływ na statystyczne dane mają również predyspozycje genetyczne, czy też wynikające z chorób, czy infekcji osłabienia organizmu.

Środowisko

Powszechnie koty dzieli się na te, które żyją na wolności oraz te, które są stałymi lokatorami domostw. Nie trudno jest pewnie ci się domyślić, że zwierzę, które żyje samopas, przemierzając dziennie znaczne odległości, jest znacznie bardziej narażony niebezpieczeństwo wypadku, czy też ataku ze strony innego osobnika. Co więcej, mogą one paść ofiarą trutek czy oprysków stosowanych na roślinach. Z kolei, jeżeli chodzi o koty domowe, głównym zagrożeniem skracającym ich życie, jest powszechnie znana ludziom choroba cywilizacyjna- otyłość. Wynika to niezaprzeczalnie z małej dawki ruchu oraz nieodpowiedniej, często przekraczającej jego zapotrzebowanie dzienne, diety.

ZOBACZ TEŻ: https://zwierzaki.pl/rasy-kotow

Rodowód

Według statystyk najdłużej żyją koty nierasowe, które są pod opieką człowieka. Może to być 20 lat, a często i więcej! Ich genetyka jest często mniej obciążona niż zwierząt rasowych, co w połączeniu z odpowiednią troską pozwala im na przeżycie wielu lat bez chorób i przykrych schorzeń. Wśród rasowych osobników z imponującą długością życia przodują syjamskie i rosyjskie koty niebieskie, żyjące przeciętnie 15-20 lat oraz brytyjskie krótkowłose i burmańskie, których średni wiek wynosi 13-16 lat.

Opieka weterynaryjna

Jeżeli chcesz, aby Twój zwierzęcy przyjaciel dożył sędziwych lat, zdecydowanie powinieneś zadbać o jego odpowiednią profilaktykę weterynaryjną. Przed zakupem lub adopcją czworonoga, powinieneś rozejrzeć się nad dobrym weterynarzem, który będzie dbał o jego zdrowie. Profilaktyka przeciwpasożytnicza oraz szczepienia, niezwlekanie z reakcją na schorzenia czy dolegliwości, pozwolą dożyć twojemu przyjacielowi sędziwych lat. Zabezpiecz swojego pupila przed wszelkiego rodzaju kleszczami, pchłami czy wszami. Wykonywanie morfologii raz do roku da możliwość wczesnego wykrycia groźnych schorzeń, na przykład nerek. Powinieneś rozważyć również zabieg kastracji kota. Dzięki temu samice uchroni to przed uciążliwymi, obciążającymi organizm rujami, czy też chorobami jak ropomacicze i nowotwór listwy mlecznej. Samiec natomiast nie będzie skłonny do bójek o względy kotki. Wykonanie tego zabiegu oznacza twoją dużą odpowiedzialność, bo pozwala ograniczyć to problem bezdomności wśród tych zwierząt.

Lokalizator GPS

Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które pozwalają na zlokalizowanie tych niesfornych zwierząt. Jeżeli nasz pupil nie poradzi sobie z odnalezieniem drogi do domu, ty będziesz miał możliwość bezpiecznego sprowadzenia go w rodzinne pielesze. Kwota zakupu tego urządzenia nie jest wygórowana, a pozwala oszczędzić wielu nerwów.

Summa summarum to czy twój czworonożny przyjaciel dożyje sędziwych lat, zależy w dużej mierze od ciebie. Zdecydowanie powinieneś zadbać o jego pielęgnację oraz zapewnić mu należytą opiekę. Bez znaczenia czy twój kot gości na wystawach, czy też jest dachowcem, jego higiena, w której obcinasz mu pazury czy czyścisz futerko, powinna stać się stałym rytuałem. Zapewnij mu dostęp do odpowiedniej, zbilansowanej diety oraz kontroluj stan jego zdrowia. Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać schorzeniom, niż leczyć ich następstwa. Dbaj o swojego kota, a będzie przy tobie wiele lat!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena