Higiena jamy ustnej jest niezwykle istotnym elementem pielęgnacji czworonoga. Choroby zębów i dziąseł są bardzo bolesne, uniemożliwiają psu spożywanie pokarmów, a często skutkują nieprzyjemnym zapachem z pyska, który bywa bardzo uciążliwy.

Data dodania: 2015-07-25

Wyświetleń: 1479

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Jak należy dbać o psie uzębienie, aby nasz pupil miał “zdrowy uśmiech”?

Kamień - problem numer jeden

Według danych szacunkowych aż 80% psów, które przychodzą do gabinetów weterynaryjnych, ma chore zęby. Najczęściej pojawiającym się problemem jest kamień nazębny. Można go zaobserwować u niemalże 90% psów powyżej piątego roku życia. Wpływ na stan uzębienia czworonoga ma przede wszystkim żywienie psa oraz higiena.

Psiaki, które dostają suchy pokarm mają zdrowsze kły, ponieważ gryzienie chrupek pozwala jednocześnie eliminować osad.  Psie uzębienie należy badać regularnie. Możemy to robić samodzielnie, oglądając dokładnie ząbki naszego pupila. Warto również w czasie rutynowych wizyt u weterynarza, poprosić lekarza, aby zajrzał psu do pyska.

Szczotka, pasta…

Psie zęby rozwijają się w bardzo podobny sposób jak zęby ludzkie i psują się z tych samych przyczyn. Kamień nazębny gromadzący się przez długi czas jest doskonałym miejscem rozwoju pierwotniaków, dlatego trzeba systematycznie go usuwać. Pielęgnację psich zębów należy rozpocząć, gdy zwierzę jest jeszcze małe. Im szybciej przyzwyczaimy szczeniaka do regularnego szczotkowania, tym łatwiej nam będzie czyścić zęby dorosłego psiaka. U zwierząt, które nie nawykły do rutynowej higieny, mycie zębów może stać się zadaniem niewykonalnym. Higiena jamy ustnej psa nie różni się niczym od naszej. W sklepach zoologicznych kupimy specjalne szczotki (tradycyjne lub zakładane na palec) oraz pasty o przyjemnym dla czworonoga smaku i zapachu. Szorowanie zębów należy powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu.

Biały kieł

Niestety, doświadczenie pokazuje, że większość zwierząt, zwłaszcza tych, które nie zostały przyzwyczajone do szczotkowania, nie pozwalają dotykać swoich zębów. Można wówczas powoli zachęcać psa do regularnej higieny, albo podawać psu specjalne kości i gryzaki, które usuwają kamień nazębny. Profilaktyka to najlepszy sposób, aby uchronić psiaka przed bolesnymi chorobami zębów i dziąseł. Jeśli kamień jest bardzo duży, można zastosować specjalne spraye lub preparaty chemiczne, które bez trudu wyeliminują osad.

Jak widać pielęgnacja psich zębów wymaga od nas regularności i cierpliwości. Wszystkie zabiegi możemy wykonywać w domu, jeśli jednak zobaczymy że dziąsła naszego czworonoga krwawią, są spuchnięte lub znajdziemy w zębach ubytek, musimy niezwłocznie iść do weterynarza. Pamiętajmy, że tak jak u ludzi wyrwany psu ząb już nigdy nie odrośnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena