Dzień przed maturą to już na pewno nie odpowiedni czas na powtarzanie materiału. Na kilkanaście godzin przed maturą warto bowiem nastawić się przede wszystkim na relaks i odpoczynek. Może wycieczka za miasto albo relaks w SPA? W tym artykule znajdziesz kilka dobrych i sprawdzonych propozycji dla maturzysty na dzień przed egzaminem maturalnym z biologii.

Data dodania: 2023-10-10

Wyświetleń: 116

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dzień przed maturą z biologii - jak go spędzić efektywnie?

Czy wysiłek fizyczny jest wskazany przed egzaminem maturalnym?

Kiedy już zadania do matury z biologii opanowane są na piątkę z plusem, książki i zeszyty należy odłożyć na najwyższą półkę. Nie ma już sensu powtarzać teorii czy rozwiązywać kolejnych zadań. Po pierwsze - i tak już nie starczy na to czasu, by powtórzyć cały materiał, a po drugie - trzeba się zrelaksować, by podczas egzaminów być wypoczętym i odprężonym.

Im jednak bliżej do „sądnego” dnia, tym stres i nerwy są coraz większe. Właśnie dlatego warto odciągnąć myśli od tego, co nieuniknione i oddać się pasjom sportowym. Dzień na boisku sportowym, długa wycieczka rowerowa czy wypad na basen zapewnią odpowiednią dawkę adrenaliny i skoncentrują myśli na wysiłku fizycznym. Nastąpi produkcja pożądanych endorfin, które wprowadzą w dobry nastrój także na samym egzaminie.

Dzień przed maturą dobrze jest zaplanować dużo wcześniej, by umówić się z przyjaciółmi i to właśnie z nimi bawić się fantastycznie. Trzeba tylko pamiętać, by odpowiednio wcześnie położyć się spać, nie tylko dlatego, by się zregenerować, ale przede wszystkim po to, by bez problemu wcześniej wstać i nie spóźnić się na egzamin.

Porządki przed egzaminem maturalnym

Nie każdy lubi aktywność fizyczną przed egzaminem maturalnym. To jednak nie jest powód, by wrócić do książek albo zniknąć w „otchłani” smartfonu. Co zatem robić? Może porządki w szafie albo w garażu? W ferworze zajęć łatwo można zająć myśli i zmęczyć porządnie ciało, by sen przyszedł szybciej. Dla fanów zieleni dobrym pomysłem może być praca w ogródku. Takie prace odciągają od biurka, ale także od telewizji i laptopa - bardzo niebezpiecznych zżebraczy czasu i energii. Czasem wystarczy dobra muzyka albo telefon do przyjaciela, by ten dzień wypełnić czymś pozytywnym i tym samym dobrze nastroić się do samego egzaminu maturalnego.

Dzień przed maturą to również idealny czas na leniuchowanie

A może by tak zwyczajnie poleniuchować? Iść na spacer do lasu, albo wyłożyć się wygodnie na leżaku? To też jest jakaś opcja, ale im bardziej człowiek nudzi się, tym bardziej nachodzą go rówże myśli. Warto jednak wiedzieć, że nuda również nie jest wskazana, bo przemęcza organizm i sprawia, że mimo dobrych zamiarów, na drugi dzień uczeń jest przemęczony.

Można jednak zaplanować dzień w SPA albo wybrać się na zajęcia z jogi. Relaks w ulubionej formie powinien pomóc w odprężeniu się i wyciszeniu. Dobrym wyjściem jest również słuchanie muzyki podczas leżenia na kocu rozłożonym nad rzeką lub jeziorem.

O czym nie zapomnieć na dzień przed maturą?

Każdy uczeń musi bezwzględnie pamiętać o tym, że na egzamin trzeba przybyć punktualnie. Egzaminy rozpoczynają się co prawda o godzinie dziewiątej, ale w szkole trzeba się pojawić znacznie wcześniej. Dlatego wszelkie przygotowania należy poczynić dnia wcześniejszego. Takie czynności jak: prasowanie koszuli, poszukiwania kalkulatora czy czyszczenie butów, bezwzględnie należy mieć zakończone z dużym wyprzedzeniem.

Ponadto warto także znać zasady egzaminu, zgodnie z którymi na maturze można mieć pióro bądź długopis, ale tylko z czarnym tuszem i niezbędny jest też dokument tożsamości, którym należy wylegitymować się przed wejściem na salę.

Na koniec warto pamiętać, że na każdy zdawany egzamin można także zabrać ze sobą dozwolone przez komisję rzeczy, na przykład: na biologii można mieć przy sobie tablice maturalne oraz wybrane wzory i stałe biologiczne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena