Architektura jest najbardziej widocznym śladem działalnosci ludzkiej. Któż z nas nie słyszał o egipskich piramidach czy Wielkim Murze Chińskim. Wbrew pozorom nie są to jednak największe budowle wznisione rękami człowieka.

Data dodania: 2011-02-09

Wyświetleń: 3091

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

mieszkania Wrocław

Gdy pomyślimy o najbardziej niezwykłych  budowlach świata, to przed oczyma wyobraźni pojawiają się obrazy wieży Eiffla, Wielkiego Muru w Chinach, egipskich piramid  czy współczesnych wieżowców nowojorskiego Manhattanu. Jednak czy rzeczywiście są to najbardziej spektakularne dokonania architektury wszechczasów? W naszym rankingu nie będziemy oceniać piękna czy kunsztu architektonicznego budowli. Skupimy się na ich fizycznej wielkości!

Budownictwo sakralne

Naszą podróż zaczniemy od budownictwa sakralnego. Największym tego typu obiektem na świecie jest bazylika Notre Dame de la Paix w Yamoussoukro.  Monumentalna budowla powstała w jednym z biedniejszych państw Afryki, jakim jest Wybrzeże Kości Słoniowej. Oddana do użytku w 1989 roku konstrukcja szczyci się powierzchnią użytkową wynoszącą 30 tys. metrów kwadratowych. Wnętrze mieście 7000 tysięcy miejsc siedzących, zaś wysokość bazyliki, wraz z wieńczącym ją krzyżem to 158 metrów.  Dla porównania, ukończona w 1957 roku bazylika św. Piusa X w Lourdes we Francji, może pomieścić 20000 ludzi. Budynek ten ma ciekawą formę odwróconej łodzi.

Nie wszyscy wiedzą, że drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie jest zespół klasztorny w Lubiążu, niedaleko Wrocławia. Opactwo cysterskie  ma powierzchnię dwa i pół raza większą od zamku na Wawelu. Posiada 600 okien, zaś powierzchnia samych dachów to około 25 000 metrów kwadratowych.Barokowa fasada budynku ma długość 223 i jest najdłuższa w Europie.

Budynki użytkowe

Mianem najobszerniejszego budynku na świecie może poszczycić się główna montownia zakładów Boeinga w Everett  w stanie Waszyngton. Jej kubatura w momencie oddania konstrukcji do użytku w 1968 r. wynosiła blisko 560 tysięcy metrów sześciennych.Na kolejne lata przypadł okres rozbudowy. Ostatecznie budynki kompleksu zajmują obszar 410 ha, zaś ich  powierzchnia użytkowa wzrosła do 13,4 mln m.

Największy pałac na świecie należy do Sułtana  Brunei. Został ukończony w 1984 roku za kwotę 300 milionów funtów szterlingów. Rezydencja składa się z 1788 pokoi, wyposażona został również w ponad 250 łazienek i toalet, zaś podziemny garaż mieści 153 samochody władcy kraju, sułtana Hassanala Bolkiaha .

Piramidy

Ciekawe, że największą piramidą  na świecie nie jest wcale Wielka Piramida w Gizie, zwana także piramidą Cheopsa. Miano to przypada w udziale piramidzie Quetzalcóatla w Cholula de Rivadabia, około 100 km na wschód od miasta Mexico. Obiekt ma wysokość zaledwie 54 m, za to podstawa  zajmuje powierzchnię prawie 18,2 ha . Całkowitą powierzchnię konstrukcji szacuje się na 3,3 miliona m³. Dla porównania warto dodać, że piramida Cheopsa posiada pojemność około 2,4 miliona m³. Jednak dzięki swej wysokości 147 m i  masie 2,3 mln bloków skalnych, jest najcięższym na świecie obiektem zbudowanym rękami człowieka.

Najwyższym wyłącznie mieszkalnym blokiem na świecie jest 70-piętrowy Lake Point Tower w Chicago. Budynek ma 195 m wysokości i mieści 879 mieszkań. Jeśli chodzi o Polskę, miano najdłuższego bloku dzierży gdański „Falowiec” o długości 860 metrów. Budynek  mieści 1002  mieszkania wrocław .

Licencja: Creative Commons
0 Ocena