Nauka towarzyszy nam przez całe życie. Jednym przychodzi ona łatwo, drudzy spędzają nad nią wiele godzin. Jednym sprawia przyjemność, a dla drugich jest przykrym obowiązkiem. Już dziś możesz zadbać o to aby Twoje dziecko nie kojarzyło nauki z przykrym i nudnym obowiązkiem.

Data dodania: 2010-11-11

Wyświetleń: 1974

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Wzbudź podekscytowanie do nauki

Twoje dziecko obserwują każdy Twój ruch. Słucha każdego słowa które mówisz. Jeśli jesteś szczęśliwy, są duże szanse, że Twoja pociecha też będzie szczęśliwa. Jeśli dużo czytasz, Twój maluch też będzie chciał czytać. Jeśli zdobywanie wiedzy jest dla Ciebie przyjemnością, dla Twojego dziecka również będzie to coś niezwykłego i przyjemnego.

Widzisz jak to działa?

Dziecko jest wierną kopią swoich rodziców. Kilka dni temu mój 1,5 roczny chrześniak wyciągnął z szafki nocnej swojej mamy książkę i śliniąc palec przewracał kartki i uważnie je oglądał Małe dziecko obserwuje otaczających go ludzi i naśladuje ich. Zadbaj o to by widziało, że czytanie książek oraz nauka są dla ciebie ważne. Nie pokazuj maluchowi, że jest to przykry obowiązek.

Jeśli Twoje dziecko będzie widziało, że nauka sprawia Ci przyjemność i jest naturalną czynnością będzie Cię naśladowało i nawet nie wiedząc kiedy stanie się to jego nawykiem. Jako rodzic często nawet nie zdajesz sobie sprawy, że wpajając dziecku wiedzę, wartości i przekonania masz wpływ na decyzje, działania i zachowanie swojej pociechy.

Jeśli nie pokażesz dziecku, że nauka sprawia Ci przyjemność, nie trudno domyślić się, że Twój maluch nie będzie zadowolony kiedy będziesz chciał się z nim „pobawić” w naukę np. czytania. Teraz kiedy już wiesz jak ważne jest Twoje nastawienie do nauki możesz zadbać o to by Twoje dziecko widziało w Tobie godny przykład do naśladowania.

2. Czytaj głośno

W dzisiejszych czasach, kiedy na co dzień mamy coraz mniej czasu dla bliskich, rodzice często zapominają jak ważne dla dziecka jest czytanie książek. Otaczający nas świat w ciągu ostatnich lat uległ dużym zmianą, ale dzieci, w zasadzie się nie zmieniły. Nadal uwielbiają słuchać dobrych historii, szczególnie taki, które przeczytają im ich rodzice.

Pamiętasz jak twoja mama lub tata czytali Ci książki? Pamiętasz, jak bardzo czekałeś na tą chwilę? Słuchanie książki na dobranoc to jedno z najmilszych wspomnień z mojego dzieciństwa. Twoje dziecko również pokocha wspólnie spędzony czas na czytaniu.

Zacznij już dzisiaj! Na początku, dziecko może zachowywać się jakby nie interesowała go czytana przez Ciebie historia, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie czytałeś mu książek. Wystarczy dać maluchowi czas. Nie potrzeba dużo czasu, aby Twoje dziecko samo przychodziło do Ciebie z książką i prosiło Cię o przeczytanie jej na głos! Więcej informacji jak zachęcić dziecko do czytania znajdziesz w poście Zaszczep w dziecku pasję czytania.

3. Pozwól dziecku być sobą

Podczas czytania dziecku książek, zaobserwujesz różne reakcje w swoim maluchu. Czasem będzie grzecznie siedziało i uważnie słuchało historii, innym razem będzie leżało na podłodze i układało ulubione klocki, a jeszcze innym będzie siedziało do góry nogami z głową zwisającą z kanapy. Na pewno wolałbyś aby Twoje dziecko grzecznie siedziało obok Ciebie i słuchało jak mu czytasz, ale uwierz mi to po prostu niemożliwe.

Każde dziecko ma inny styl uczenia się. Jedno będzie uczyło się za pośrednictwem środków wizualnych, inne poprzez środki słuchowe, a jeszcze inne za pośrednictwem środków kinestetycznych (ruch). Z powodu tych różnic w sposobie uczenia się, ważne jest, aby dziecko samo sprawdziło jaki sposób uczenia się jest najlepszy dla niego.

Oczywiście, pamiętaj o  kilku zasadach. Po pierwsze dziecko powinno być spokojne, za wyjątkiem przypadków gdy zadaje pytania na temat historii którą czytasz. Po drugie powinno być uprzejme. Ale poza tymi zasadami, należy dać im wolność, aby same mogły poznać swoją osobowość. To naprawdę działa!

4. Zachęcaj do rozwijania swoich zainteresowań

Podobnie jak Ty, Twoje dziecko ma wyjątkowe zainteresowania, które motywują go i pobudzają do działania. Najlepszym sposobem, aby zainspirować dziecko do nauki jest zachęcanie go do rozwijania własnych zainteresowań.Twoje dziecko nawet nie zda sobie sprawy, że się uczy, jeśli zachęcisz je do wykonywania tych rzeczy, które naprawdę chce się uczyć.

Jeśli jest to energia elektryczna, zachęcić malucha do nauki o elektryczności. Jeśli samoloty, to zachęcić go, aby dowiedziało się jak najwięcej informacji o samolotach, jak działają, kto je wynalazł itp. Jeśli Twój malec interesuje się aktorstwem, to zapisz go na zajęcia teatralne.

Twoje dziecko jest młode, przed nim całe życie, pozwól aby decyzję co chce robić w życiu podjęło samo. Jeżeli maluch nie wykazuje zainteresowania konkretną dziedziną, możesz mu w tym pomóc. Jako rodzic pokaż mu jak wiele jest możliwości. Możecie wziąć encyklopedię, wyszukać konkretny temat, i przeczytać wspólnie artykuł, lub szukać zainteresowań w Internecie albo iść do biblioteki i poszukać książek i filmów edukacyjnych.

Aby naprawdę zainspirować dziecko do nauki, potrzebujesz czegoś co je zainspiruje, sprawi, że nauka będzie budziła w nim podekscytowanie. Wtedy i tylko wtedy, Twoje dziecko będzie rozwijać się przez całe życie i już nigdy nie będziesz musiał prosić go aby pouczył się lub poczytał książkę.

Tak więc w duchu działań, należy rozważyć pytanie: Jakie są zainteresowania Twojego dziecka, co go interesuje i jak możesz pomóc mu realizować te zainteresowania?

5. Rób częste wycieczki do biblioteki

Choć ważne jest, aby wspierać zainteresowania swojego dziecka, to tak samo ważne jest, aby umożliwić dziecku środki umożliwiające im rozwój swoich zainteresowań. W dzisiejszych czasach wszelkie niezbędne informacje można znaleźć w Internecie, jednak uważam że warto pokazać dziecku inne sposoby zdobywania wiedzy na interesujące je tematy. Biblioteka!

Oczywiście, biblioteki są jednym z najlepszych źródeł książek. Ale czy wiesz, że większość bibliotek to także źródło edukacyjnych filmów video i czasopism? Obecnie większość bibliotek posiada też bezpłatny dostęp do Internetu.

To właśnie  biblioteki dają swoim czytelnią wszelkie niezbędne narzędzia do pogłębienia wiedzy, która ich interesuje. Dzięki częstym wizytą w bibliotece Twoje dziecko odkryje nowe zainteresowania. Ciekawość dziecka, jest nienasycona. Tak więc niech Twoje dziecko  korzystaj z niej!

6. Ucz się od dziecka

Najprościej zainteresować drugą osobę nauką danego przedmiotu, jeśli to on będzie nauczycielem. Zaproponuj swojemu dziecku zabawę w szkołę. Niech on będzie nauczycielem, który ma nauczyć Cię np. matematyki lub alfabetu.

Możesz mieć trudności w zachęceniu malucha do uczenia Ciebie, jeśli sam nie zna jeszcze alfabetu. Dlatego na początku możesz poprosić, żeby nauczyło Cię, czegoś czym się interesuje. Jeśli są to samoloty, to niech nauczy Cię jak są skonstruowane. Wybierzcie się do biblioteki, niech dziecko pokazuje Ci zdjęcia, opowiada historie i odpytuje z wiedzy jaką opanowałeś.

Koleje zabawy w szkołę będą dla Twojego dziecka fascynującą i niezwykle pouczającą zabawą. Fakt, że to on jest nauczycielem, sprawi że chętniej nauczy się nowych rzecz. A więc bawcie się!

7. Chwal i nagradzaj

Ostatnią i zarazem najważniejszą rzeczą jest Twoje nastawienie. Większość rodziców nie ma w zwyczaju chwalić swojego dziecka, kiedy się czegoś nauczy, ale dobrze wie, aby upomnieć je w sytuacjach kiedy coś zrobiło źle.

Pamiętaj nikt nie lubi robić czegoś, co robi źle, ponieważ sprawia to, że czuje się gorszy. Z drugiej strony ludzie lubią robić to, co robią dobrze, bo to sprawia, że czują się ważni.

Dlatego jest tak ważne, aby chwalić dziecko za każdą, nawet najmniejszą rzecz, którą zrobiło dobrze. Jeśli chcesz nauczyć dziecko płynnie czytać, daj mu na początek do przeczytania prostą książkę (przeznaczoną dla dzieci młodszych od niego o 2 lata), z którą Twoje dziecko sobie poradzi. Powiedz mu, jak ładnie czyta. Dzięki temu Twoje dziecko uwierzy w swoje umiejętności i polubi czytanie. W taki sam sposób można postępować z każdą dziedziną nauki.

 

Tych kilka prostych rad podudzi Twojego malucha do nauki. Pamiętaj, że nauka wcale nie musi być nudnym obowiązkiem. Z twoją pomocą dziecko odkryje jak niesamowity jest świat, który go otacza i jak ciekawa jest nauka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena