Mówi się, że język polski, zaraz po japońskim czy chińskim, jest jednym z trudniejszych języków do nauczenia się. Wielu obcokrajowców, którzy próbowali okiełznać polską mowę, może potwierdzić tą teorię.

Data dodania: 2014-08-12

Wyświetleń: 5036

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Takie same słowa, ale inne znaczenie

Problemy stwarzają nie tylko liczne zasady ortograficzne i interpunkcyjne, ale również podobna pisownia i brzmienie wielu wyrazów. Generalnie w słowniku języka polskiego możemy znaleźć ogromną ilość słów, które są nie tylko podobne w wyglądzie i brzmieniu, ale nawet takie same. Tylko z kontekstu zdania można wywnioskować, o co chodzi, a dla osoby dopiero opanowującej polski język, wyczyn ten może okazać się naprawdę trudny.

Poniżej przedstawiam rozpiskę (tylko kilku) wyrazów o identycznej pisowni i brzmieniu, a zupełnie różnym znaczeniu:

KOT:

Kotem nazywamy zwierzątko domowe, które mruczy i łasi się do każdego. Kotki są to także puchate owoce rosnące na wierzbie.

ORZECZENIE:

Jest to część zdania, a może to być również werdykt wydany w jakieś sprawie.

MYSZ:

Kolejne zwierzę, które żyje w naszych domach. Myszką jest również element piórnika każdego pierwszoklasisty za pomocą, której można zetrzeć ołówek. Myszą nazywamy też sprzęt komputerowy do sterowania kursorem.

PIŁA:

Urządzenie mechaniczne, najczęściej wykorzystywane przez drwali. Piła to również czasownik od pić, używany w zdaniu np. Ala piła dużo wody.

ZAMEK:

Rzeczownik określający zamek, jako budowlę, zamieszkałą przez dawnych królów. Zamek to także zabezpieczenie w drzwiach wejściowych, które otwieramy i zamykamy przy pomocy klucza.

KLUCZ:

Wyraz ten posiada trzy określenia. Możemy nazwać w ten sposób przedmiot, który otwiera bądź zamyka zamek w drzwiach. Kluczem jest również nuta do zapisu muzyki – klucz wiolinowy. Ptaki latając stadnie często ustawiają się w szyku przypominającym literę ‘V’, która tradycyjnie nazywana jest także kluczem.


RÓŻA:

Piękny kwiat o czerwonych, różowych lub białych płatkach, który często na łodydze posiada kolce. Różyczką określamy również chorobę, którą prawie każdy przeszedł w dzieciństwie.

BLOK:

W miastach bardzo dużo jest budowli, w których znajduje się spora ilość mniejszych mieszkań. Takie budynki nazywamy blokami mieszkalnymi. Natomiast na technice, w szkole także stosujemy blok, jako kartki rysunkowe. Określeniem blok nazywamy także podłużny kawałek ciasta.


ŻĄBKA:

Kolejne zwierzę, żyjące w stawie. Te określenie stosuje się również do tzw. klamerek, na które przeczepimy firanki.

WAGA:

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to naturalnie urządzenie do określania masy - ważenia. Wagi mogą być łazienkowe, samochodowe i sklepowe. Odnajdziemy je prawie w każdej dziedzinie gospodarki jak np. waga magazynowa, czy laboratoryjna. Jakkolwiek by nie były, zawsze stosujemy je w tym samym celu.

Zupełnie coś innego waga oznacza w astronomii. W ten sposób nazywamy gwiazdozbiór zodiakalny, który znajduje się na południowej półkuli nieba. Aż 50 gwiazd stanowi ten gwiazdozbiór i ułożone są w charakterystyczny kształt. Łącząc punkty wyznaczane przez gwiazdy, możemy uzyskać kształt zbliżony do tradycyjnych wag szalkowych. Nie tylko urządzenie do wyznaczania masy nazywane jest wagą. Określenie to stosuje się również do mówienia o ciężarze i wadze ludzi, zwierząt i przedmiotów.

Nawiązując do gwiazdozbiorów, w naszej kulturze bardzo częste jest także przypisywanie sobie znaków zodiaków określających datę urodzenia i tym samym cechy charakteru. Waga oznacza równowagę i harmonię. Dlatego uważa się, że osoby urodzone pod znakiem wagi, z natury są wyrafinowane, taktowne.

Ze względu na sprawiedliwe określanie powagi sytuacji czy ceny przedmiotów, od starożytności wagę uważa się za symbol i wyznacznik sprawiedliwości. Ostatnim znaczeniem wagi może być określanie rangi danego słowa, twierdzenia czy zdania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena