Czy możliwe jest zatrzymanie a przynajmniej spowolnienie procesów starzenia? Czy istnieje "eliksir nieśmiertelności", którego z takim zapałem poszukiwali średniowieczni alchemicy? Dzisiejsza nauka szuka odpowiedzi na to pytanie. Jedną z nich jest anti-aging. 

Data dodania: 2012-05-09

Wyświetleń: 1962

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


W czasach kultu  wiecznej młodości, tak intensywnie lansowanego przez wszechobecne media, narodziła się dziedzina wiedzy, w języku angielskim określana mianem anti-aging. Przedmiotem jej zainteresowań jest szeroko rozumiana profilaktyka zapobiegania procesom starzenia organizmu. Większości z nas sformułowanie to może przywoływać na myśl walkę z wiatrakami. Przecież za pomocą zabiegów pielęgnacyjnych  i kosmetyków nie sposób  uniknąć starości!

Okazuje się jednak, że anti-aging to coś więcej niż rutynowe zabiegi medycyny estetycznej. Jest to również  pewien prąd myślowy, lansujący określony styl życia, sprzyjający zachowaniu zdrowia, dobrego samopoczucia  i smukłej sylwetki na długie lata.  W tym celu Anti-Aging posiłkuje się wynikami najnowszych badań naukowych , obejmujących dziedziny takie jak medycyna, psychologia  czy genetyka. Poszukuje się rozwiązań, służących walce z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak  progenia, stres i bezsenność, rozumianymi jako podłoże wszelkich niekorzystnych zmian, przyspieszających procesy starzenia.  Chodzi tu o ich spowolnienie a w konsekwencji podniesienie jakości życia jednostki.

Młodość dla każdego nas ma nieco inny wymiar. Dla jednych jej istotą jest witalność i niespożyte siły,  dla innych kojarzy się głównie ze zdrowiem, jeszcze inni uważają, że młodość to piękno. Najczęściej jednak wszystkie te wartości pojęcia kojarzymy z młodością. Niezależnie od tego, czy chodzi nam o zdrowie, energię czy urodę, niewątpliwe by cieszyć się nimi przez długie lata, pamiętać musimy o  odpowiednim trybie życia. Sport, odpowiednio zbilansowany, bogaty we wszystkie makro mikroskładniki odżywcze jadłospis, unikanie nałogów to znane od lat metody na przedłużenie młodości.

Jednak sama dieta czy regularnie podejmowana aktywność fizyczna nie wystarczą – terapia Anti –Aging  to nie tylko gabinet medycyny estetycznej i regularne zabiegi upiększające. Potrzeba nam również równowagi wewnętrznej, pogody ducha, życzliwości czy samoakceptacji. Dlatego tak ważna jest  nasze nastawienie do życia i innych ludzi, ponieważ przekłada się ono na sposób, w jaki traktujemy samych siebie.

Jak powiedział Oscar Wilde:  

„Tajemnica zachowania młodości na tym polega, że nie należy nigdy doznawać uczuć, z którymi nie jest nam do twarzy.” 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena