Nieszczęśliwe wypadki, na jakie jesteśmy narażeni i którym, niestety, ulegamy, mogą powodować, że na ciele pozostaną nieestetyczne blizny. Jedne są małe i prawie niewidoczne, inne zaś szpecą, a nawet mogą utrudniać poruszanie się i zaburzać wzrost poszczególnych okolic ciała.

Data dodania: 2012-07-12

Wyświetleń: 1468

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na blizny wpływa proces gojenia się, czyli to, czy pojawiały się jakieś ropienia z ran, krwiaki oraz ogólne predyspozycje genetyczne. Chirurgia plastyczna dzięki odpowiednim zabiegom jest w stanie takie blizny zredukować, a nawet usunąć zupełnie i tym samym poprawić nastrój i samoocenę pacjentów.

Kto może poddać się zabiegowi?

Zanim zdecydujemy się na zabieg chirurg plastyczny szczegółowo musi zapoznać nas z procesem leczenia oraz opowiedzieć o zagrożeniach, jakie mogą się pojawić. Do zabiegu usuwania blizn nie ma często przeciwwskazań, jednak pacjenci z cukrzycą, niedokrwistością czy zaburzeniami ciśnienia krwi mogą być zmuszeni do rezygnacji z zabiegu. Przed zabiegiem lekarz zleca także szczegółowe badania krwi i moczu oraz bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta.

Zamiana skóry

Nowoczesna chirurgia plastyczna umożliwia korekcję blizn przez wykonanie plastyki miejscowej lub użycie ekspandera tkankowego. Operacja plastyczna polega zwykle na wycięciu miejsca z blizną i wszyciu fragmentu zdrowej skóry pobranej z innej części ciała, na przykład z pośladka. Dzięki temu uzyskuje się gładką, równą, o wiele mniej widoczną bliznę. Jeszcze bardzo nową metodą jest używanie ekspanderów. Ekpander tkankowy rozciąga tkankę, dzięki czemu można uzyskać nadmiar zdrowej skóry i przenieść go na bliznę.

Pozytywne myślenie przyspiesza leczenie

Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od zaleceń lekarza. Okres, w którym pacjent dochodzi do siebie może trwać nawet kilka tygodni, a ocena efektu operacji może nastąpić nawet po roku od zabiegu. Warto nadmienić, że na proces gojenia się miejsca po zabiegu wpływa także stan psychiczny pacjenta i jego zaangażowanie. Pacjent, który ufnie poddaje się zabiegom, przychodzi na regularne wizyty i zmienia opatrunki lepiej przechodzi okres rekonwalescencji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena