Zawroty głowy to zaburzenia równowagi objawiające się uczuciem ściągania na bok, kołysania, wirowania, unoszenia, spadania. Każdy człowiek może odczuwać tę nieprzyjemną dolegliwość w nieco innych sposób.

Data dodania: 2012-07-15

Wyświetleń: 1222

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zawrotom głowy towarzyszą często także nudności, wymioty, pocenie się, ból głowy, szumy w uszach, czy też pogorszenie słuchu.

Badania i diagnoza

Zawroty głowy nie są schorzeniem, a jedynie objawem choroby. Należy, więc tę chorobę zdiagnozować i podjąć odpowiednie leczenie. Diagnostyka zaburzeń równowagi jest bardzo złożona i wymaga przeprowadzenia kilkuetapowego badania. Pierwszym i bardzo ważnym etapem badania jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Następnie chory zostaje skierowany do innych specjalistów – do neurologa, laryngologa oraz okulisty. Dla postawienia ostatecznej diagnozy niezbędne jest wykonanie między innymi badań laboratoryjnych, badania słuchu i oczopląsu, tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego.

Leczenie

Leczenie zależy od przyczyny zawrotów głowy i musi odbywać się po kontrolą lekarza. Zwykle stosowane jest leczenie objawowe oraz przyczynowe. Leczenie objawowe ma na celu złagodzenie uczucia zwrotów głowy i innych towarzyszących mu objawów. Podawane są leki zapobiegające zawrotom głowy, leki przeciwwymiotne oraz uspokajające. Leczenie przyczynowe natomiast wiąże się ściśle ze schorzeniem powodującym zawroty głowy i ma za zadanie wpływać na ich przyczynę. Do stosowanych leków należą między innymi, leki naczyniowe, antyagregacyjne, moczopędne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy pojawiają się zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży i zwykle są spowodowane zmieniającym się ciśnieniem krwi. W przypadku wystąpienia tego rodzaju dolegliwości należy powoli usiąść i nie wykonując gwałtownych ruchów położyć nogi wyżej.  Przyczyną zawrotów głowy u kobiet w ciąży może być także, spowodowany brakiem apetytu lub wymiotami, spadek poziomu cukru we krwi. W takiej sytuacji zalecane jest częste spożywanie małych porcji posiłków. O dolegliwościach zawsze należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę.

Licencja: Creative Commons