Autor diety obiecuje utratę wagi dzieki unikaniu łączenia niektórych pokarmów, na przykład skrobi z białkiem i kwaśnymi owocami, a zgodnie z dzisiejszymi naukowymi ustaleniami, organizm człowieka potrafi trawić różne kombinacje pokarmów.

Data dodania: 2011-03-07

Wyświetleń: 2211

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak działa?

 Opiera się na założeniu, że liczne problemy zdrowotne są wynikiem nagromadzenia toksyn i kwaśnych odpadów w organizmie. Dzieje się tak, kiedy łączymy takie pokarmy, jak skrobię z białkiem, albo spożywamy za dużo białka, powodującego wytwarzanie kwasów, na przykład jedząc zbyt dużo skrobi lub przetworzonych produktów a zbyt mało owoców i warzyw w odczynie zasadowym. Wszystko, co jemy ma właściwości albo kwasowe, albo zasadowe, więc odpowiednie łączenie produktów utrzymuje równowagę w przewodzie pokarmowym. Kluczem jest ograniczenie pokarmów o odczynie kwasowym i częstsze jedzenie produktów o odczynie zasadowym. Aby utrzymać równowagę między kwasami i zasadami w organizmie, należy trzymać się nastepujących zasad: spożywać jeden posiłek o odzczynie zasadowym (tylko owoce i warzywa), jeden posiłek skrobiowy i jeden białkowy. Sałatki owocowe i warzywne mają odczyn zasadowy lub są neutralne, można więc je łączyć ze wszystkimi innymi pokarmami i powinny stanowić podstawę codziennej diety. Białko, skrobię i tłuszcze trzeba mocno ograniczać. Lepiej unikać produktów przetworzonych, zastepująć je pełnoziarnistymi i nieprzetworzonymi. Należy odzczekać 4 - 5 między posiłkami zawierającymi produkty z różnych grup, to ułatwia trawienie.

 Program ten namawia także do jednodniowego oczyszczania organizmu (od piątku wieczorem do soboty popołudniu). Wolno wtedy jeść tylko owoce i sałatki ze świeżych warzyw które pomagają usuwać z organizmu toksyny i wspomagają trawienie.

 Wady i zalety

 Dieta dla osób, które chcą stracić na wadze bez liczenia kalorii. Zakłada spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, co zawsze jest zdrowe. Może jednak zbyt ograniczać osoby, które ją stosują, ponieważ wymaga ścisłego przestrzegania przerw między posiłkami z owoców, białka i skrobi. Kłopotliwe może być również cotygodniowe oczyszczanie organizmu.

 Dla kogo?

 Dla tych którzy lubią produkty roślinne i nie boją się ograniczania liczby pokarmów. Osoby z cukrzycą lub innymi schorzeniami powinny przed rozpoczęciem jej stosowania skonsultować się z lekarzem, a to z powodu dużego ograniczenia kalorii i rodzajów produktów.

 Pamiętaj

Palenie, przepracowywanie się, stres i negatywne myślenie powodują wytwarzanie kwasów w organizmie.

 Przykład:

 sobota: śniadanie (mandarynki ,oczyszczanie), obiad (melon, oczyszczanie), kolacja (pieczony ziemniak zpodsmażonymi pieczarkami), przekąska - wiśnie lub czereśnie, przekąska 2 - arbuz

 niedziela: śniadanie (omlet z serem), obiad (duszone warzywa po chińsku), kolacja (pełnoziarnisty makaron z pomidorami i sercami karczocha), przekąska - jabłko, przekąska 2 - migdały.

 poniedziałek: śniadanie ( pełnoziarnista muffinka z miodem), obiad (pieczona pierś z kurczaka z opiekanymi warzywami), kolacja (sałatka ze szpinaku z winogronami i pomidorami), przekąska - sok owocowy, przekąska 2 - marchewka w słupkach.

 wtorek: śniadania (owsianka), obiad (sałatka z owoców tropikalnych), kolacja (ryba z brokułami i kalafiorem), przekąska - sałatka z pomidorów, przekąska 2 - brzoskwinia.

 środa: śniadania (musli), obiad (faszerowana paryka), kolacja (poledwica wołowa z grilla ze szparagami), przekąska - truskawki, przekąska 2 - sok z marchwi.

 czwartek: śniadania (grejpfrut), obiad (zupa warzywna z pełnoziarnistą bagietką), kolacja (pieczona pierś z indyka z sałatką z zielonych warzyw), przekąska - kiwi, przekąska 2 - sos na bazie awokado z surowymi warzywami.

 piątek: śniadania (melon), obiad (sałatka z tuńczyka i zielonych warzyw), kolacja (surowe warzywa, oczyszczanie), przekąska - borówki, przekąska 2 - sok pomidorowy.

 Dieta została opracowana przez doktora Williama Howarda Haya. W jego diecie źródłem białka są wszystkie rodzaje mięsa i sera, jogurt, mleko, jaja, ryby, drób i produkty z soi. Skrobię zaś zawiera ziarno np: ryż, makaron, pieczywo, krakersy, wszystkie rodzaje cukru i białej mąki z wyjątkiem sojowej, w której jest białko.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena