Starohinduska tradycja jogi obejmuje rozmaite ćwiczenia umysłu i ciała, poczynająć od przybierania odpowiednich pozycji ciała i ćwiczeń oddechowych, a kończąc na głębokim rozluźnieniu i medytacji.

Data dodania: 2011-03-31

Wyświetleń: 2946

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Joga - starohinduska metoda leczenia.

 Leczenie jogą dostosowuje rodzaj ćwiczeń do indywidualnych potrzeb pacjenta. Joga pomaga w leczeniu niektórych schorzeń, dodaje energii oraz poprawia samopoczucie. Leczenie jogą wyrasta z prastarej tradycji, której źródła pojawiły się na subkontynencie indyjskim tysiące lat temu.

  Filozofia leżąca u podstaw jogi dotyczy wszelkich, zarówno fizycznych jak i duchowych, elementów bytu. Można jednak uprawiać tę sztukę, biorąc pod uwagę tylko jeden wybrany jej aspekt. Niektórzy traktują ją tylko jako metodę leczenia, inni natomiast szukają w jodze czegoś więcej. Lekarze hinduscy od dawna odwoływali się do jogi, lecz dzisiejsza metoda leczenia jogą, wprowadzona na początku lat dwudziestych XX wieku przez Swami Kuvalayananda z Bombaju, stanowi stosunkowo nową dyscyplinę. Łączy ona elementy tradycyjnej jogi i nowoczesnej medycyny. W ciągu kilku następnych dziesięcioleci stała się popularna w całych Indiach. Dziś wiele klinik prowadzących w tym kraju leczenie jogą współpracuje ze szpitalami.

Psychologowie i lekarze krajów zachodnich leczą lęki i stresy, stosując ćwiczenia relaksujące oparte na jodze. Zaczynają także doceniać znaczenie ćwiczeń postawy, oddechowych i rozluźniających oraz w medytacji w zwalczaniu wielu innych częstych chorób, takich jak zapalenie stawów, choroba wieńcowa, nadciśnienie, migrena, otyłość i zespół napięcia przedmiesiączkowego.

 Świadome oddychanie:

Oddychanie jest jedną z niewielu czynności organizmu które, są kontrolowane zarówno przez ośrodkowy, jak i autonomiczny układ nerwowy. Oznacza to że funkcja oddechowa odbywa się automatycznie, czyli bez udziału naszej woli, ale również to, że można świadomie nią kierować. Ta podwójna regulacja stanowi bardzo ważne ogniwo między umysłem i ciałem. Ćwiczenia jogi pomagają skorygować niewłaściwy sposób oddychania, wpływający niekorzystnie na ogólny stan zdrowia i sprzyjający takim schorzeniom, jak astma i lęki. Przykład ćwiczeń oddechowych.

Połóż się w pozycji savasana (pozycja trupa), czyli na plecach z ramionami wzdłuż ciała w wygodnej odległości od ciała. Wnętrza dłoni są skierowane do sufitu, nogi powinny być lekko rozsunięte, pięty skierowane do wewnątrz, a przy tym podkładając złożony koc pod głowę oraz plecy.

Zamknij powieki, lecz oczy skieruj w dół ku klatce piersiowej. Rozluźnij się i zwróć uwagę na spowolnienie własnego rytmu oddechowego.

Miej świadomość ruchu powietrza wchodzącego do płuc i opuszczającego je. Zauważ zmianę temperatury powietrza i poczuj jego ruch w swym ciele.

Wsłuchaj się w cichy szmer własnego oddechu. Zwróć uwagę na różnicę między szmerem wdechowym i wydechowym.

 Konsultacja:

Terapeuta ocenia nie tylko zdrowie danej osoby, lecz również jej typ budowy ciała, tryb życia, doznawane stresy i inne czynniki ogólne. Następnie wybiera najodpowiedniejszą technikę jogi, której uczy indywidualnie lub grupowo. Jednocześnie układa zestaw ćwiczeń przeznaczonych do codziennego uprawiania w domu. Potem w miarę doskonalenia umiejętności i poprawy stanu zdrowia, modyfikuje ten program. Ponieważ celem jogi jest osiągnięcie harmonii między umysłem, ciałem i duchem, zestaw powinien obejmować ćwiczenia uspokajające, ożywiające umysł i ciało, a także ćwiczenia które leczą określone schorzenia. Terapeutyczne techniki jogi są zazwyczaj zaskakująco proste. Doświadczony terapeuta potrafi opracować program ćwiczeń, które nie sprawią pacjentowi trudności, niezależnie od stanu jego zdrowia.

 Stosowanie:

By joga była skuteczna, należy uprawiać ją często i regularnie - nawet krótko, ale codziennie. Należy opracować zestaw ćwiczeń, które uwzględniają nasz tryb życia i problemy zdrowotne. Podstawowy seans jogi nie powinien trwać zbyt długo, by łatwiej go było włączyć w codzienne zajęcia. W sprawie opracowania programu ćwiczeń najlepiej zwrócić się do wykwalifikowanego terapeuty lub nauczyciela jogi. Wprawdzie książki pomagają opanować ćwiczenia, nie są one jednak w stanie zastąpić specjalisty. Istnieje wiele subtelnych aspektów uprawiania jogi, których nie sposób się bez niego nauczć. To on, obserwując postępy ucznia, udziela mu właściwych porad. Różne pozycje ciała pomocne w leczeniu określanych dolegliwości mogą być skuteczniejsze, gdy włączy się je do rutynowego zestawu zajęć, obejmującego rozmaite ćwiczenia oddechowe i relaksujące.

 - znajdź zaciszne miejsce w nie zastawionym, przewietrzonym pokoju.

 - włóż ubranie, które nie krępuje ruchów, a na podłodze umieść nie przesuwającą się matę.

 - podczas ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej, podkładaj pod głowę i plecy złożony koc.

 - unikaj jaskrawego światła, rozpraszania uwagi i przerywania ćwiczeń.

 - zarezerwuj sobie czas na regularne ćwiczenia przed śniadaniem, obiadem lub kolacją. Jeśli to możliwe nie rozpoczynaj ćwiczeń wcześniej niż po upływie godziny od zakończenia niewielkiego posiłku lub trzech godzin po obfitym posiłku.

 Łagodne dolegliwości, takie jak ból barków, mogą ustąpić gdy ćwiczymy zaledwie kilka minut dziennie, natomist cięższe schorzenia, na przykład astma, wymagają zwykle dłuższych seansów. Czasami trzeba prowadzić zajęcia przez wiele miesięcy. Jednakże nawet krótkotrwałe uprawianie jogi przynosi często znaczną poprawę.

  Pozycja ciała (asany):

Przybieranie pozycji jogi relaksuje, wzmacnia i ożywia każdą część ciała. W takich ćwiczeniach, jak skłony do przodu, do tyłu i na boki oraz krążenie tułowia w obie strony, bierze udział kręgosłup. Podczas ćwiczeń stawy wykonują pełen zakres ruchów, dzięki czemu zachowują elastyczność. Pozycje ciała ściśle powiązane z oddechem poprawiają też czynność oddechową, gdyż rozluźniają napięte mięśnie międzyżebrowe. Ścisła współzależność ciała i umysłu sprawia, że ćwiczenia jogi przywracają równowagę emocjonalną i łagodzą skutki stresów. Jeżeli chodzi o relaks, to głębokie rozluźnienie może w ciągu kilku minut rozproszyć niepokój i zmęczenie. Łagodzi także wiele dolegliwości (np. migrenę i zespół nadwrażliwości jelita grubego), wywołane przez pewne substancje uwalniane w organizmie w stanach niepokoju. Ćwiczenia relaksujące jogi zwykle wykonuje się, leżąc nieruchomo na plecach. Najczęściej stosowaną metodą jest skupienie uwagi na okreslonych częściach własnego ciała, na oddychaniu lub wyimaginowanych obrazach.

  Środki ostrożnośći:

Jogi nie należy uprawiać zbyt intensywnie. Żeby  ćwiczenia były bezpieczne, nie powinny sprawiać bólu ani niewygody. Niektóre pozycje jogi mogą być niodpowiednie lub nawet niebezpieczne dla chorych na pewne dolegliwości. Jeśli masz co do tego watpliwości, zasięgnij opinii lekarza. Przykłady takich schorzeń:

 - Przepuklina brzuszna. Unikaj pozycji, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej (np. leżenia twarzą w dół).

 - Zapalenie stawów. Unikaj ćwiczeń które, przeciążają chore stawy.

 - Bóle pleców i szyi. Unikaj wszelkich pozycji, które nasilają ból - w czsie ćwiczeń lub później.

 - Przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Unikaj wytężonego wysiłku.

 - Depresja. Głębokie rozluźnienie i medytacja niektórym chorym pomaga, innym może szkodzić.

 - Padaczka. Nie stosuj technik oddechowych zwiększających wentylację płuc - na przykład szybkiego oddychania brzusznego lub głębokich ruchów oddechowych, chyba że wykonujesz je pod okiem specjalisty.

 - Nadciśnienie tętnicze. Unikaj pozycji z głową w dół, wytężonego wysiłku i wszelkich ćwiczeń ze wstrzymaniem oddechu.

 - Choroba wieńcowa. Zasięgnij porady wykwalifikowanego specjalisty jogi.

 - Otyłość. Unikaj pozycji z głową w dół i intensywnego wysiłku.

 Joga to spokój i dlatego jednym z celów jogi jest umożliwienie energii życiowej ("prana") swobodnego przepływu przez ciało i umysł.

Joga Lifestyle to blog tworzony przez miłośników slow life oraz tematów pokrewnych,
związanych z dietą, zdrowiem, podróżami i work-life ballance.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena