Temat sterylizacji oraz kastracji zwierząt domowych nie powinien być obcy każdemu, kto decyduje się na wychowanie psa lub kota. Jest to ważnem gdyż tylko hodowle są uprawnione do rozrodu zwierząt. Poniższy artykuł zawiera wszelkie informacje, które każdy powinien wiedzieć na temat sterylizacji i kastracji zwierząt.

Data dodania: 2019-12-04

Wyświetleń: 532

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wszystko o sterylizacji i kastracji psów i kotów

Sterylizacja i kastracja informacje ogólne

Sterylizacja i kastracja psów i kotów jest ważna nie tylko ze względów etycznych, ale także ze względu na samopoczucie zwierząt. Sterylizacja dotyczy zwierząt płci żeńskiej, a kastracja zwierząt płci męskiej.

Zabieg sterylizacji polega na usunięciu u suk i kotek macicy oraz jajników, a kastracja polega na usunięciu u psów i kotów jąder. O zabiegach sterylizacji i kastracji można przeczytać na http://www.vetpassion.pl/sterylizacja-i-kastracja-psa-i-kota/.

Oba zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym, a rany goją się po około dwóch tygodniach. Nie są to zabiegi bardzo trudne i ciężkie. Zabieg kastracji jest zabiegiem zewnętrznym zatem nie jest bardzo inwazyjny.

Sterylizacja i kastracja są bezpieczniejsze od zastrzyków hormonalnych i antykoncepcyjnych. Powodują one w wielu przypadkach stany zapalne a nawet różne schorzenia skóry.

Kotki i suki, które bardzo długi czas zażywają powyższe zastrzyki są w ogromnym stopniu narażone na nowotwór sutków oraz na ropomacicze. Choroby te często powodują śmierć zwierzęcia. Zastrzyków hormonalnych nie powinno stosować się długi czas. Permanentnym rozwiązaniem, które z pewnością bezpiecznie uchroni pupile przed niechcianą ciążą są zabiegi sterylizacji i kastracji.

Zalety sterylizacji i kastracji

Sterylizacja, czyli trwały zabieg antykocepcyjny przeprowadzany u suk i kotek w 100% chroni przed ropomaciczem. Jest to choroba prowadząca w 90% przypadków do śmierci pacjenta, gdy nie jest wykryta odpowiednio wcześnie. Jest to choroba, której towarzyszy ostry stan zapalny narządów rodnych wewnętrznych.

Ponadto sterylizacja zapobiega nowotworom jajników i macicy, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutków, który podobnie jak inne wymienione powyżej choroby może prowadzić do śmierci.

Sterylizacja jest też bardzo ważna, gdyż zapobiega w dużym stopniu ciąży urojonej wśród kotek i suk. Ciąża urojona u zwierząt jest groźna zarówno dla ich ciała jak i dla psychiki.

Dodatkowo usunięcie macicy oraz jajników zapobiega wystąpieniu mięsaka Sticker’a, wypadnięciu pochwy czy skrętowi jajników. Naukowcy udowodnili, że kotki i suki poddane sterylizacji żyją dłużej od tych, które takiemu zabiegowi nie były poddane.

Wśród kotek i suk niesterylizowanych można także zauważyć wiele przypadków chorób związanych z hormonami. Usunięcie macicy oraz jajników powoduje, że nasze pupile nie zachorują na te choroby.

Warto także wspomnieć, że zwierzęta tak jak i ludzie odczuwają popęd seksualny. Jego odczuwanie oraz brak posiadania potomstwa prowadzi u zwierząt do cierpienia psychicznego. Zabieg sterylizacji pomoże temu zapobiec.

Kastracja zapobiega zapaleniu gruczołu krokowego u samców. Jest to bolesne schorzenie, które dotyka ponad 50% niekastrowanych zwierząt.

Dodatkowo u samców niekastrowanych może dojść do ostrego stanu zapalnego gruczołu, któremu towarzyszy ropienie. Kastracja zapobiega również wielu nowotworom związanym z układem rozrodczym.

Kastracja zmniejsza popęd seksualny u psów i kotów, a co za tym idzie rozdrażnienie i agresję.

Sterylizacja i kastracja przyczynia się również do zmniejszenia liczby zwierząt bezdomnych na ulicach oraz zmniejszenia liczby zwierząt w schroniskach, gdyż w wielu przypadkach wynika to z niechcianych ciąż.

Mity na temat sterylizacji i kastracji

Mitem krążącym wśród społeczeństwa jest to, że zwierzęta po tych zabiegach tyją. Błędnym jest również przekonanie, że samice muszą raz w życiu mieć potomstwo, aby żyć w zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Ponadto w społeczeństwie znajduje się przeświadczenie, że po kastracji i sterylizacji zwierzęta są nieszczęśliwe. Kolejnym mitem jest to, że kastracja jest wynaturzeniem i pies czy kot jej poddany traci swoją “męskość”.

Społeczeństwo błędnie sądzi, że zabiegi te są bardzo kosztowne i pozostawione tylko dla ludzi bardzo bogatych, którzy posiadają jedynie rasowe psy lub koty.

Image by StockSnap from Pixabay

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena