Zachowanie reżimu sanitarnego kojarzy się nam głównie z gabinetami lekarskimi, w których wykonywane są zabiegi chirurgiczne. Tymczasem takich miejsc, w których wymagana jest sterylność jest znacznie więcej. Aby mieć pewność, że pacjenci lub klienci są bezpieczni, w autoklawy medyczne swoje salony i gabinety wyposażają także kosmetolodzy, weterynarze, fryzjerzy.

Data dodania: 2022-07-29

Wyświetleń: 358

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gdzie wykorzystuje się autoklawy medyczne?

Czym są autoklawy medyczne?Autoklaw to hermetyczny zbiornik o grubych ścianach, które umożliwiają uzyskiwanie wysokich wartości ciśnienia wewnątrz komory. Wysokie ciśnienie jest niezbędne do utrzymywania wyższej temperatury, przez co zwiększa się skuteczność procesu niszczenia patogenów.

Dla bezpieczeństwa użytkowników autoklawy wyposaża się w manometry umożliwiające odczyt ciśnienia. W przypadku niekontrolowanego przyrostu ciśnienia można użyć zaworu bezpieczeństwa, chroniąc w ten sposób urządzenie przed eksplozją.

Bezpieczeństwo autoklawów zwiększają także pompy próżniowe, termometry i system powiadomień dźwiękowych sygnalizujące koniec pracy albo ostrzegające przed niebezpieczeństwem.

Jak przebiega proces sterylizacji w autoklawie? Sterylizacja w autoklawie medycznym to proces czteroetapowy.

Najpierw wnętrze urządzenia zostaje odpowietrzone. Do tego wykorzystuje się odpowietrzanie frakcjonowane albo metodę przepływową. W miejsce usuniętego powietrza do autoklawu wpuszcza się parę wodną pod dużym ciśnieniem.

Drugi etap autoklawowania to wyrównywanie działania nasyconej pary wodnej, które warunkuje pełną kompensację temperatury.

Kolejny etap to sterylizacja właściwa, czyli poddawanie przedmiotów i materiałów działaniu temperatury i ciśnienia w czasie zaprogramowanym przez obsługę urządzenia. Standardowa sterylizacja w gabinecie medycznym trwa 15 minut.

Końcowym etapem jest kilkuminutowe schładzanie.

Gdzie używane są autoklawy medyczne? Nazwa urządzeń nie odzwierciedla w pełni zastosowania autoklawów medycznych. Poza gabinetami lekarzy specjalistów, stomatologów, fizjoterapeutów autoklawy wykorzystywane są także przez weterynarzy, kosmetologów, fryzjerów, tatuażystów.

Sterylizacja to zabieg, któremu należy poddawać narzędzia i materiały wszędzie tam, gdzie może dojść do przeniesienia drobnoustrojów do krwi pacjenta czy klienta.

W dużych przychodniach wykonujących zabiegi oraz w szpitalach sterylizacji poddaje się także środki farmakologiczne. Sterylizuje się również odpady medyczne zanim zostaną przekazane do utylizacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z beautysystem.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena