W błędzie są ci, którzy myślą, że do biegania z psem wystarczy tylko… pies. Zanim zaczniemy przemierzać długie dystanse i wylewać siódme poty, musimy się odpowiednio przygotować - my i nasz czworonożny przyjaciel.

Data dodania: 2015-06-27

Wyświetleń: 1570

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bieganie z psem – wskazówki dla początkujących

Zanim wyruszysz w trasę

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, zanim rozpoczniemy wspólne treningi jest zapewnienie bezpieczeństwa psu oraz osobom, które będziemy mijać. W tym celu nasz pupil powinien odbyć podstawowy trening posłuszeństwa. Jeśli zwierzę będzie reagowało na komendy typu „siad”, „stój” czy „zostań”, możemy mieć pewność, że w czasie biegu bez problemu zapanujemy nad zwierzęciem i unikniemy nieprzyjemnych sytuacji. Kolejnym etapem nauki wykonywania poleceń jest opanowanie przez psa prostych komend kierunkowych, takich jak „prawo”, „lewo” „naprzód”. Wówczas pies będzie mógł biec przodem i postępować zgodnie z naszymi wskazówkami, co znacznie ułatwi wspólne treningi.

Pierwsze kilometry

Bieganie w formie treningu będzie początkowo dla psa dużą nowością. Nasz pupil może być nieco zdezorientowany, dlatego warto wytyczać mu jasne wskazówki, aby wiedział czego od niego oczekujemy. W pierwszej kolejności musimy wyeliminować postoje, które pies może wymuszać, aby się załatwić lub powąchać interesujący go przedmiot. Psy potrzebują zazwyczaj trochę czasu, aby zrozumieć, że wspólny bieg nie jest jedynie nową zabawą, która szybko się skończy. Aby mieć większą kontrolę nad czworonogiem, załóżmy mu szelki. Jeśli pupil złapie bakcyla do biegania, warto również zainwestować w amortyzowaną smycz, która daje właścicielowi większą swobodę ruchu i nie ciągnie zwierzęcia zbyt gwałtownie.

Gdzie najlepiej biegać

Rozpoczynając trening biegowy z psem, najlepiej wybrać miękkie podłoże – trawę lub piasek.

Pamiętajmy, że łapy psa nie są w żaden sposób chronione i amortyzowane, dlatego długi bieg po betonie może osłabić stawy czworonoga. Trasa, która mamy zamiar biec powinna być również pozbawiona wystających konarów drzew, dziur i kamieni, ograniczymy w ten sposób ryzyko upadków i kontuzji u naszego pupila.  Bieganie z psem powinno być przede wszystkim zabawą i okazją do wspólnego spędzenia czasu. Nie starajmy się więc nadwyrężać zwierzaka i dostosujmy treningi do jego możliwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena