Akita Inu nie należy do szczególnie popularnych ras psów w naszym kraju. Jest jednak zainteresowanie psami tej rasy i może w ciągu następnych lat, liczba właścicieli akit zacznie się zwiększać. Psy te odpowiednio socjalizowane i szkolone mogą stać się bowiem wspaniałymi przyjaciółmi i towarzyszami dla człowieka.

Data dodania: 2020-12-02

Wyświetleń: 724

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hodowla akit japońskich - o czym powinien wiedzieć nabywca

Na początku trzeba wspomnieć, że psy te są charakterne i nie nadają się dla każdego. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie akity należy poważnie rozważyć wszelkie za i przeciw. Jednak czy takich rozważań nie powinno się mieć przed wejściem w posiadanie każdego psa? Wiadomo, że jest to nie tylko dobra zabawa, ale i spory obowiązek.

Ale na początek warto podać trochę informacji o rasie i jej specyfice. Wiedza ta, może okazać się cenna zarówno dla osób zaznajomionych z tematem jak i zupełnie go nie znających. Wielu z nas pewnie widziało film „Mój przyjaciel Hatchiko”? I pewnie wielu z nas uroniło niejedną łzę podczas seansu. Każdy chciałby mieć tak wiernego przyjaciela jakim był tytułowy Hachiko. Pies doczekał się pomnika i stał się symbolem przywiązania jakim tylko pies potrafi obdarzyć człowieka.

Rasa akita posiada wielowiekową tradycję. Na wyspach japońskich psy te pojawiły się blisko pięć tysięcy lat temu. Japończycy zajmowali się hodowlą różnych psów. W okolicy miasta Odate w prefekturze o nazwie Akita, mieszkańcy zajęli się hodowlą psów, których przeznaczeniem miało być polowanie na dziki, jelenie i niedźwiedzie. W historii Japonii pojawił się nawet okres, w którym jedynie Szogun mógł posiadać psy do polowań. Psy określano jako „średniej wielkości pies na niedźwiedzie Akita-Matagi. Zadaniem psa było dogonienie zwierzyny i utrzymanie jej do momentu zastrzelenia przez myśliwego. Warto dodać, że akity polowały w parach samiec i samica.

Akity brały również udział w organizowanych walkach psów. Walki te miały miejsce w wielu regionach Japonii. Walki psów stały się często dochodowym zajęciem dla wielu rodzin. Przez proceder ten rasa była bliska wyginięciu. Na szczęście udało się jej przetrwać, chociaż czasy II wojny światowej tez była dla psów tej rasy ciężkie. Często ich futra wykorzystywano jako materiał na płaszcze dla wojska. W naszym kraju te piękne i dumne psy pojawiły się dopiero kilkadziesiąt lat temu. W japońskiej kulturze akity zajmują bardzo ważne miejsce, tak samo jak w sztuce i mitologii. Stanowią istotną część japońskiego dziedzictwa kulturowego.

Na to jaka jest akita wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim jest to ogólny charakter rasy, cechy nabyte genetycznie po rodzicach oraz to na co mamy wpływ czyli socjalizacja, wychowanie i szkolenie. Akity należą do ras zaliczanych do psów pierwotnych. Na ukształtowanie charakteru szpiców azjatyckich, do których zalicza się akity ogromny wpływ miał krąg kulturowy, w którym nie było miejsca na sentymenty. Pies musiał sam podejmować decyzje, aby przetrwać. Dzięki temu wykształciły się takie cechy jak czujność, odwaga, obrona terytorium oraz upór. Te cechy sprawiają, że pomiędzy właścicielem a akitą może wykształcić się silna więź emocjonalna. Akity to psy, które wyróżniają się bardzo wysoką inteligencją. Również psy te bardzo przywiązują się do swojego właściciela, ale nie zawsze daje sobie tego po sobie poznać.

Akita jest psem domowym, rodzinnym. Wobec obcych zachowuje powściągliwość i jest ostrożny. Niektóre akity okazują czułość, niektóre są raczej tym niezainteresowane. Można powiedzieć, że akity nadają się do domów z dziećmi. Warto jednak być ostrożnym, gdyż ruchliwość i hałaśliwość dzieci może działać na akity w sposób drażniący.

Można jeszcze dodać, że akity lubią usystematyzowany tryb życia. Nie jest to jednak prawda, że nie odnajduje się w zupełnie nowych sytuacjach. Akity potrafią dostosować się do tryby życia jaki prowadzi właściciel. Mogą spędzać czas na kanapie, albo na górskich wędrówkach.

Akity posiadają wrodzony instynkt stróża i obrońcy swojego terytorium i doskonale się spisują w tej roli! Akity niekoniecznie będą tolerować w swoim otoczeniu innych psów oraz innych zwierząt. Jeżeli akita nie przyjaźni się od dzieciństwa z mniejszymi psami oraz kotami, może na nie polować. Jeżeli już macie w domu inne zwierzęta i zamierzacie wprowadzić młodą akitę, to jest to możliwe do wykonania.

Akita, która przeszła odpowiednią socjalizację oraz szkolenie, nie może być agresywna. Agresywne psy wyklucza się z hodowli, ponieważ agresja jest dziedziczna. Dobrze jest najpierw rozeznać się w komunikatach, które wysyła akita, a następnie dopiero utwierdzić się, ze jest agresywna. Wtedy może być potrzebna pomoc behawiorysty.

Psy rasy akita japońska, mogą być wspaniałymi towarzyszami. Warto jednak przed podjęciem wyboru zainteresować się specyfiką tej rasy, jej zachowaniami i charakterem oraz wybrać sprawdzoną hodowlę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena