Chyba każdy z nas chciałby płacić niskie rachunki. Jest to niekiedy możliwe do zrealizowania. Aby obniżyć ceny za używanie energii elektrycznej, można zainteresować się fotowoltaiką. Montaż paneli pozwala znacząco zmniejszyć koszt, uzyskując energię słoneczną, a następnie wykorzystać ją jako prąd elektryczny. Spośród dostępnych na rynku systemów można wyszczególnić systemy on-grid i off-grid oraz magazyny energii.

Data dodania: 2022-02-03

Wyświetleń: 335

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Panele fotowoltaiczne - sposób na oszczędzanie na rachunku za energię elektryczną

Systemy on-grid – zwane inaczej systemami sieciowymi, stanowią zestaw paneli słonecznych, które zostają podłączone bezpośrednio pod inwerter generujący energię elektryczną prosto do sieci elektrycznej. Podłączone mogą być w formie 230 V, ewentualnie 400V i nie wymagają akumulatorów.

Instalacje dachowe – aby dokonać instalacji systemu fotowoltaicznego konieczne jest posiadanie powierzchni, którą może zająć instalacja PV. Nie znaczy to jednak, że aby postawić panele, potrzeba zaraz dysponować dużym hektarem ziemi lub placem między firmowymi budynkami. Obecnie producenci dbają o to, aby możliwa stała się instalacja paneli na dachach lub fasadach budynków. Jako przykład może posłużyć fakt, że zwykły dom jednorodzinny jest zazwyczaj na tyle duży, by pomieścić system o wydajności od 3 do 5 kWp. Jest to wartość, wystarczająca aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię przeciętnego gospodarstwa domowego. W skład standardowego systemu on-grid wchodzą takie komponenty jak:

 • Moduły fotowoltaiczne
 • Inwerter (falownik) dokonujący przekształcenia prądu stałego w zmienny
 • Liczniki energii (licznik produkcji i licznik zużycia prądu)
 • Przyłącze energetyczne
 • Zabezpieczenia

Instalacje naziemne

Wraz z rosnąca popularnością fotowoltaiki i całego wachlarza rozwiązań, które pozwalają na skorzystanie z energii słonecznej jak największej liczbie Klientów. Wynika to ze wzrostu świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Systemy fotowoltaiczne można znaleźć nie tylko na dachach i fasadach budynków. Często instalacje zostają montowane również na ziemi. Właściciele mogą  dysponować kawałkiem nieużywanego terenu, na którym firmy fotowoltaiczne są w stanie zamontować instalację. Wykonają odpowiedni projekt, w którym zawarte będzie:

 • Sposób rozmieszczenia instalacji PV
 • Kąt ustawienia modułów uwarunkowany kątem nachylenia terenu i możliwymi zacienieniami ze strony sąsiadujących z systemem budynków
 • Przesłanki do ustawienia ogrodzenia zabezpieczającego

Systemy off-grid

Zaletą tego rodzaju systemów jest to, że pozwalają w pełni uniezależnić się od sieci dystrybucyjnej. Jest to sposób szczególnie polecany w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci lub jest on utrudniony. System ten zwany wyspowym, często występuje zamiennie do systemu on-grid. Czynnikiem różnicującym te dwa systemy jest to, że off-grid zapewnia całkowitą niezależność od publicznej sieci energetycznej. Instalacje off-grid montowane są nie tylko tam, gdzie Klienci zamierzają być niezależni energetycznie, ale na przykład w miejscach, gdzie sieć energetyczna nie dociera. Jako przykład mogą posłużyć tereny górskie. W przypadku elektrowni fotowoltaicznej w systemie off-grid wymaganie są akumulatory. Sprawiają one, że gospodarstwa domowe oraz inne obiekty, mogą normalnie funkcjonować korzystając z takiego samego prądu, jak ten dostarczany przez zakłady energetyczne. W podstawowej postaci system fotowoltaiczny składa się z:

 • Paneli fotowoltaicznych
 • Inwertera
 • Akumulatorów z regulatorami ładowania

Firmy oferujące montaż systemu off-grid zapewniają projekt i instalację w dowolnej skali i stopniu skomplikowania. W ten sposób można zapewnić sobie stała dostawę energii elektrycznej w każdym sezonie i dowolnych warunkach pogodowych. System off-grid zapewnia lepsze wykorzystanie energii i zasilanie w czasie pory nocnej.  

Magazyny energii

Popularność odnawialnych źródeł energii rośnie z dnia na dzień. Sektor magazynów energii również się rozwija w szybkim tempie. Osoby, które są w posiadaniu instalacji fotowoltaicznych decydują się również na systemy przechowujące energię. Wraz z rosnącą popularnością nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Ich wydajność jest wynikiem rozwoju całego rynku przechowywania energii, który jest wspierany przez inne dziedziny przemysłu. Istnieją firmy kierujące się takimi zasadami jak ekologia i oszczędność. Czasem tez obiekty używane stosunkowo rzadko korzystają z magazynów energii. W tym przypadku wystarczy najczęściej niewielka powierzchnia paneli fotowoltaicznych, które stale będą zasilały połączony do siebie bank energii o dużej pojemności. Zgromadzone zasoby pozwolą wznowić działalność danego obiektu, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wybór magazynu energii jest również korzystny, jeśli chcemy zapewnić sobie wydajność wszystkich instalacji, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Magazyny energii to dobra decyzja jeśli Wasz dom lub pomieszczenie firmowe, w ciągu dnia nie pobiera zbyt wiele energii elektrycznej. Podobnie jeśli właściciel nie zamierza oddawać nadwyżek do sieci publicznej, tylko wykorzystać je zgodnie z własnym zapotrzebowaniem. Obecnie na rynku można zakupić wiele zróżnicowanych modeli akumulatorów, mogą to być zarówno litowo-jonowe oraz kwasowo-ołowiowe. Systemy fotowoltaiczne korzystają z akumulatorów najnowszej generacji.  Stosowane są te będące najnowocześniejszymi oraz najbardziej wydajnymi.

Producenci magazynów energii prześcigają się w ulepszaniu i modernizowaniu dostępnych rozwiązań, tak aby jak najlepiej sprostać oczekiwaniom Klientów. Wraz z postępem zwiększa się czas eksploatacji, gęstość energetyczna, wydajność prądowa oraz metody regulacji ładowania i utrzymania bezpieczeństwa użytkowania.

Pozyskiwanie energii słonecznej i jej późniejsze wykorzystanie jako prąd elektryczny to nowoczesny, innowacyjny, bezpieczny i w pełni ekologiczny proces. Warto się nad wyborem paneli fotowoltaicznych zastanowić. Z całą pewnością ulegną obniżce rachunki za prąd, a Wasze portfele również odczują pozytywny jego wpływ.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena