Podczas zakładania zbiornika akwarystycznego jednym z najważniejszych elementów jest stała pielęgnacja, z naciskiem nie tylko na walory estetyczne jakie powinien prezentować, ale z uwagi na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Data dodania: 2016-08-09

Wyświetleń: 1477

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak pielęgnować akwarium?

Pielęgnacja zbiornika akwarystycznego powinna być przeprowadzana raz w tygodniu, choć w przypadku bardzo rozbudowanych ekosystemów i wzmożonych procesów- głównie fizjologicznych, nawet częściej. Pielęgnacji podlega sam stan faktyczny zbiornika akwarystycznego, roślinność, podłoże na którym się rozwija, a także słup wody, ozdoby oraz urządzenia znajdujące się w akwarium. Do standardowych działań pielęgnacyjnych zaliczyć możemy regularne podmienianie wody w stosunku 1/3 całej objętości zbiornika. Podczas podmiany dodatkowo wykonujemy standardowe odławianie nieczystości- odchodów lub fragmentów unoszącego się pokarmy czy szczątek roślinnych ze słupa wody. Przy braku zachowania odpowiednich parametrów wody w zbiorniku często oczyszczamy ściany akwarium z naleciałości i osadów. Do usuwania nieczystości z akwarium możemy wykorzystać kilka narzędzi, które ułatwią nam wykonywanie czynności- przede wszystkim przyspieszą sam proces, jak i pozwolą na bardziej precyzyjną pracę.

 

Wśród nich wyróżnić możemy narzędzia przeznaczone do pielęgnacji chemicznej i fizycznej.

 

 

Pielęgnacja mechaniczna

 

Pielęgnacja mechaniczna przebiega za pośrednictwem wykorzystania narzędzi takich jak, skimmerów powierzchniowych, elektrycznych odmulaczy do podłoża żwirowego, czy podczas pielęgnacji obsady zbiornika- pęset i nożyczek akwarystycznych. Zacznijmy od najbardziej klasycznych przedmiotów.

 

Nożyczki akwarystyczne

 

Nożyczki akwarystyczne to przykład takiego wyposażenia, które w przypadku bardzo bogatej obsady stają się niezbędnym akcesorium. Dzięki profilowanemu ostrzu możliwe jest sprawne podcięcie roślin przy zachowaniu wygodnej pozycji. Wybierając nożyczki należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby wykonane były ze stali nierdzewnej. Ponadto, na rynku akwarystycznym dostępnych jest kilka modeli nożyczek, które różnią się wspomnianym kształtem ostrza. Wyróżniamy nożyczki proste, a także gięte na całej długości- kształtem przypomina literę S lub jedynie w końcowej części. Dzięki podgięciu możliwe jest swobodne przycinanie roślin w jednej linii bez konieczności wykręcania dłoni. Ponadto, w odróżnieniu do zwykłych nożyczek, nożyczki akwarystyczne posiadają długą rączkę co umożliwia swobodną przycinkę nawet w przypadku bardzo głębokich zbiorników.

 

Pęseta

 

Kolejnym narzędziem, które ułatwia pielęgnację zbiornika jest wykorzystanie profesjonalnej pęsety. Tak jak w przypadku nożyczek, długi uchwyt pęsety pozwala na swobodną manipulację, bez konieczności zanurzania całej ręki w zbiorniku. Ponadto pesety akwarystyczne zakończone są ostrymi końcówkami, dzięki czemu możliwe jest wykonanie bardzo precyzyjnej pracy, podczas obsadzania, przesadzania lub usuwania martwych korzeni roślinnych. Za pomocą pęsety możliwe jest również wykonanie prac związanych z umieszczaniem drobnych elementów dekoracyjnych.

 

Przyrządy elektryczne- odmulacze i skimmery

W przypadku dojrzewających zbiorników, wszystkie procesy początkowo mogą zostać mocno zachwiane. Aby utrzymać w jak najlepszym stanie podstawę akwarium, w tym wypadku podłoże, należy w szczególny sposób o nie zadbać podczas każdej podmiany wody oczyścić je z zalegającego pokarmy, odchodów fizjologicznych, opadającego naskórka ryb czy obumarłych elementów roślin. Aby uniknąć zniszczenia podłoża lub zniszczenia projektu aranżacji dna zbiornika coraz popularniejszym staje się wykorzystanie tzw odmulaczy. Dzięki nim możliwe jest mechaniczne odessanie nieczystości bez obaw, że naruszymy strukturę aranżacji czy usuniemy kultury bakterii tak istotne w procesie funkcjonowania akwarium. Granulat podłoża zasysany zostaje do specjalnego kubełka, który zakończony jest drobną siatką. Poprzez ciśnienie zaciągana jest woda akwariowa, które wyciska przez siatkę wszystkie miękkie nieczystości z podłoża. Następnie przewodem są one odprowadzane do specjalnego pojemnika a woda z powrotem trafia do akwarium.

 

W przypadku skimmerów powierzchniowych ich funkcjonalność można porównać do działania filtrów. Skimmery to urządzenia, które za pomocą podłużnej dławicy delikatnie zaciągają górną warstwę sługa wody oczyszczając ją z unoszących się nieczystości, dodatkowo wprawiają wodę w delikatne drgania, co nie tylko wpływa korzystnie na stworzenie złudnie naturalnych warunków egzystencji dla fauny akwarystycznej, co korzystnie wpływa na poziom utlenienie wody w akwarium. Skimmery powierzchniowe często wykorzystuje się w przypadku otwartych zbiorników- stawów, basenów, dzięki czemu nie jest konieczne ręczne odławianie nieczystości za pomocą siatki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena