Psy nie potrafią mówić tak jak my, ale swoje emocje i uczucia pokazują w inny sposób. Jeśli poznamy kilka najczęściej spotykanych zachowań psów, będziemy krok bliżej zrozumienia pupila.

Data dodania: 2015-07-21

Wyświetleń: 1062

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zrozumieć swojego pupila

Wychowanie psa na posłusznego nie wystarczy - warto postarać się go bardziej poznać, aby zbudować z nim więź.

Uśmiech

Czasami mamy wrażenie, że nasz pies się do nas uśmiecha - i nie jest to złudzenie! Tak jak my uśmiechamy się, gdy jesteśmy zadowoleni, tak reakcja pupila jest identyczna.

Widać rozluźnienie mięśni szczęki i całego ciała, pies jest spokojny i radosny. Widać język luźno zwisający z pyska. Jeśli nasz pies zachowuje się tak bardzo często - możemy sobie pogratulować, ponieważ jest szczęśliwy.

Warczenie

Ukazywanie obnażonych zębów może mieć dwa powody: pies albo jest zły, albo wystraszony. W pierwszym przypadku najlepiej będzie, odsuwając się nieco, powiększyć dystans między nami a zwierzęciem. Dzięki temu pies się odpręży, ponieważ odczuje, że zagrożenie minęło.

Pamiętajmy, że wystraszony pies może być groźniejszy, niż zły, gdyż kieruje nim instynkt. Gdy zauważymy, że zwierzę odsłania całe dziąsła, a uszy kładzie płasko, nie ruszajmy się, nie cofajmy ani nie odwracajmy plecami. Pozostańmy na swoim miejscu, załóżmy ręce na piersi i patrzmy w górę (nie na psa).

Postawa

Wyprostowany jak struna pies, z głową podniesioną do góry i uniesionym ogonem, pokazuje swoją dominację. Natomiast kiedy nasz pupil kładzie się na plecach, oddaje władzę nam, ukazując swoją uległość. Może także skulić się, podwijając ogon pod siebie. Jeśli jest zestresowany, najlepiej będzie zostawić go samego. Jeśli natomiast leżenie na plecach lub brzuchu to w tym momencie zabawa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją kontynuować.

Ogon

Merdający ogon nie zawsze musi oznaczać zadowolenie. Nerwowe ruchy ukazują agresję, uniesiony ogon - dominację. Pies może także opuścić ogon, powoli nim machając, co obrazuje smutek, niepewność, stres lub złe samopoczucie.

Zrozumienie zachowań naszego pupila jest kluczem w komunikacji z nim. Dzięki temu nie będziemy występować z pozycji poleceń, ale zbudujemy z psem prawdziwą więź, którą on na pewno odwzajemni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena