Biorąc pod opiekę psa musimy zdawać sobie sprawę nie tylko z przyjemności i bezpieczeństwa jakie on daje, ale również z obowiązków. Do właściciela należy szereg prac zapewniających zwierzęciu zdrowe, pogodne życie. Niektóre wymagają pomocy weterynarza i wkładu finansowego, inne tylko zwyczajnego poświęcenia chwili.

Data dodania: 2020-08-03

Wyświetleń: 604

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowa pielęgnacja psa

Stała opieka weterynaryjna

Gdy w domu pojawia się pies, przeważnie dzieci z entuzjazmem do niego podchodzą i chętnie uprzejmą obowiązki z nim związane. Jest jednak część rzeczy o które muszą zatroszczyć się dorośli, a nawet weterynarz, szczególnie w pierwszym okresie. Po adopcji ze schroniska z reguły można mieć pewność zdrowia pupila, jednak pomimo tego trzeba go obserwować. Tym bardziej jeżeli psiak sam się przybłąkał. Niepozorne drapanie się, mrużenie oczu albo charczenie może być objawem choroby lub chwilowego problemu spowodowanego np. wrastającym pazurem. 
Posiłki to także doskonały moment do obserwowania stanu zdrowia. Jeśli pies kategorycznie nie chce jeść suchej karmy, nie gryzie zabawek a po posiłku wygląda na osowiałego być może jego zęby są w złej kondycji. Brak kamienia nie musi oznaczać że są zdrowe. Na pierwszą wizytę kontrolną możemy umówić się w dogodnym dla nas terminie. Weterynarz obejrzy psa, założy kartotekę a przy okazji może udzielić rad odnośnie żywienia i opieki. Powinno się mieć stałego weterynarza który zna czworonoga i w razie problemów będzie potrafił pomóc w późniejszym czasie. 

Pielęgnacja w domu

Regularne posiłki i kąt do spania to stanowczo za mało. Dbanie o sierść i higienę na co dzień jest zależne od wielu czynników, między innymi od sposobu hodowli (czy pies często biega na zewnątrz) czy mieszkacie w okolicach leśnych lub ogródków, wielkości, rasy a nawet sezonu.
Zdecydowanie najtrudniej mają właściciele dużych pupili, wymagających ruchu a na dodatek mieszkający w okolicy gdzie jest dużo krzewów, traw lub oczek wodnych. W tych miejscach jest duże ryzyko skręcenia lub skaleczenia, złapania insekta albo zniszczenia sierści. Po każdym wyjściu trzeba dokładnie obejrzeć miejsca szczególnie narażone na wkłucie się kleszcza. Przeważnie są to fałdy i zgięcia, w których jest ciepło a skóra jest cieńsza. Zmorą psów długowłosych są rośliny czepne, deszcze i błoto które sklejając sierść niszczą ją. Wyszczotkowanie a nawet kąpiel tuż po powrocie do domu to nie tylko czyste podłogi ale i komfort dla zwierzęcia. Niektóre z nich wymagają częstszego czesania. Z pewnością pomocna okaże się rękawica szczotkująca oczyszczająca sierść w czasie głaskania. Na rynku jest wiele modeli przystosowanych do różnego włosia.

Wychowanie to obowiązek każdego domownika

Rzeczą niedocenianą jest zabawa. Pomaga ona w prawidłowym rozwoju zmysłów, fizycznym i umysłowym. Behawioryści mocno podkreślają że zwierze posiada tak jak człowiek potrzebę bliskości i docenienia. Ta potrzeba różni się w zależności od rasy psa i wieku opiekunów, jednak nie może być zaniedbywana. Do praktycznych zabawek należą maty węchowe, naturalne gryzaki i miski spowalniające jedzenie. To doskonały sposób na organizację czasu i rozwój węchu. Równie prostą ale praktyczną zabawą jest chowanie ulubionej maskotki. Pies szukając jej musi słuchać podpowiedzi, uczy się rozróżniać polecenia "szukaj", "tutaj", "zostaw" i innych które go naprowadzą. Z czasem można utrudnić szukanie, np. kładąc maskotkę wyżej lub pod kocem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena