Odpowiednie żywienie psa to podstawa jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ogromny wybór karm potrafi przyprawić o zawrót głowy. Do tego coraz częściej słyszy się o alergiach u psów wynikających z nieodpowiedniego żywienia. To główny powód dla którego coraz więcej osób decyduje się na dietę BARF. Co to jest i na czym ona polega?

Data dodania: 2021-06-10

Wyświetleń: 595

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dieta BARF dla psa. Co powinieneś wiedzieć?

Jak karmić psa?

Posiadanie psa nie ogranicza się do jakiegokolwiek karmienia i wychodzenia raz dziennie. Wiemy że zwierzęta, podobnie jak my, mogą cieszyć się zdrowiem i długim życiem, jeśli będziemy traktować ich indywidualnie i w odpowiedni sposób traktować. Właściwe karmienie jest zależne od rasy, wielkości, wieku i ogólnego stanu zdrowia. Nieodpowiedni dobór składników może przyczynić się do nadwagi, niedowagi, niewłaściwemu zachowaniu a nawet chorób. Nie ma jednego, idealnego przepisu dla każdego czworonoga, dlatego jeszcze przed przyjęciem nowego mieszkańca pod dach poznaj jego potrzeby.

Co to jest dieta BARF

Twórcą BARF jest australijski lekarz weterynarii Ian Billinghurst. W jego teorii żywienie psów powinno być jak najbardziej zbliżone do posiłków ich przodków. Głównym składnikiem jest surowe mięso, podroby, kości, jajka, ryby a także warzywa i owoce. Definitywnie wyklucza się zboża i produkty przetworzone. Minusem diety jest konieczność suplementacji witaminami głównie z grupy B, i minerałami takimi jak żelaza oraz wapń.

Niezwykle istotne są proporcje a także racjonalne ułożenie diety na kilka dni aby uzyskać jak najlepsze pokrycie psich zapotrzebowań. Proporcje poszczególnych surowych produktów to:

• surowe mięso, w tym chrząstki, koście i ryby (60%),
• podroby (10%),
• rozdrobnione warzywa (15%),
• rozdrobnione owoce (5%),
• dodatki; na przykład jaja czy produkty mleczne (10%).

Opinie o diecie BARF

W teorii założenie Iana Billinghursta jest jak najbardziej w zgodzie z naturą psowatych. Jednak z drugiej strony ma to już niewielkie odzwierciedlenie w obecnym trybie życia psów. Pomiędzy naszymi pupilami, a ich dzikimi krewnymi są setki lat ewolucji. To już nie są dzikie zwierzęta walczące o przetrwanie. Niektóre rasy bez ludzkiej opieki zupełnie by sobie nie poradziły, a według niektórych opinii podawanie surowego mięsa może prowadzić do agresji. Do tego wiedza na temat zdrowego życia pozwala dyskutować o racji bytu wracania do korzeni także żywieniowych.

Czy podawać surowe mięso dla psa?

Niewątpliwie psy są i będą mięsożercami, ale czy dla każdego z nich surowe mięso jako główna część posiłku jest dobre to kwestia sporna. Oprócz wskazań ważne są również indywidualne preferencje które trudno jest pominąć. Jeżeli Wasz pupil nie zagustuje w diecie BARF, a czujecie potrzebę wprowadzenia surowego mięsa do jego diety, warto podać naturalne gryzaki. Surowe, suszone podroby zdobyły już uznanie niejednego wybrednego czworonoga zaspokajając jego naturalną potrzebę gryzienia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena