Jednak znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę, że również inne wytwory pszczół potrafią pomóc na różne ludzkie dolegliwości.
Jednym z takich produktów jest propolis - znany również pod nazwą kit pszczeli. Jest to substancja wytwarzana przez pszczoły w celu ochrony ula przed wszelkimi chorobotwórczymi grzybami i bakteriami. Pszczoły szczelnie wykładają nim wewnętrzne ściany ula - tak aby ich dom był chroniony przed deszczem i wilgocią oraz nie stwarzał odpowiednich warunków do rozwoju śmiercionośnych dla pszczół grzybów.
Po co pszczołom propolis?
Pszczoły propolis wytwarzają z własnych wydzielin połączonych z olejkami eterycznymi, żywicą pąków drzew i wosków. Taka mieszanka jest wodoodporna, bakterio - i grzybobójcza. Niszczy także wirusy. Jego niezwykłe właściwości wynikają ze składu kitu pszczelego. Znaleźć w nim można ponad 250 aktywnych związków chemicznych - poczynając od flawonoidów, po estry, alkohole, kwasy tłuszczowe, sterole, terpentyny na mikroelementach kończąc.
Po co ludziom propolis?
Właśnie dlatego propolis znajduje zastosowanie zarówno jako środek leczniczy jak i składnik kosmetyków.
Znany jest z właściwości łagodzących wszelkiego rodzaju podrażnienia i zranienia. Przyspiesza proces gojenia się skóry, chroniąc jednocześnie przed wdaniem się zakażenia w ranę. Ma również właściwości znieczulające oraz jest skuteczny przy odtruwaniu wątroby.
Wykorzystywany jest do leczenia odmrożeń i oparzeń, a także zakażeń grzybami. Wzmacnia wytrzymałość naczyń krwionośnych oraz wykorzystywany jest do leczenia reumatyzmu stawów kręgosłupa. Zmniejsza ryzyko zachorowania na białaczkę oraz pozytywnie wpływa na regulację ciśnienia.
Propolis w kosmetyce?
Kit pszczeli wpływa także na nasz wygląd i samopoczucie - z tego powodu jest częstym składnikiem kosmetyków. Szczególnie tych przeznaczonych dla skóry łojotokowej, trądzikowej, zanieczyszczonej, skorej do podrażnień. Skutecznie reguluje pracę gruczołów łojotokowych i hamuje wysyp pryszczy, jednocześnie łagodząc podrażnienia i przyspieszając gojenie się ran.
Jest wykorzystywany również w profilaktyce grzybicy - skutecznie zmniejszając ryzyko pojawienia się i rozwoju grzybów na naszej skórze.
Dzięki nadawaniu blasku włosom oraz regulacji pracy gruczołów łojowych znajduje również zastosowanie w szamponach i odżywkach dla włosów przetłuszczających się