Przez wiele lat zawód kosmetyczki był mocno niedoceniany. Uważano, że każdy może malować paznokcie, wykonywać zabiegi na twarz, regulować brwi. To mylne podejście. Salon kosmetyczny, który chce świadczyć profesjonalny zakres usług, musi zatrudniać wykwalifikowane kosmetyczki po licznych szkoleniach. Co więcej, właściciel powinien inwestować w dalszy rozwój pracownic, jeżeli chce nadążać za trendami, które w kosmetologii zmieniają się dynamicznie. 

Data dodania: 2021-09-06

Wyświetleń: 480

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Profesjonalna kosmetyczka - uprawnienia, certyfikaty, szkolenia

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe 

Pojawiają się nowe sprzęty, technologie i preparaty. Kosmetyczka musi być z nimi na bieżąco, aby proponować innowacyjne zabiegi. Osoba chcąca zostać kosmetyczką może zdobyć specjalistyczną wiedzę oraz wykształcenie w szkole pomaturalnej lub na studiach kosmetologicznych. Nauka trwa od 2 do 5 lat, w zależności od tego, w jakiej placówce edukacyjnej zdobywana jest wiedza. Zajęcia mają charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. 

 Przyszła kosmetyczka uczy się biologii, chemii, anatomii człowieka, technologii kosmetycznej, stylizacji, wizażu, zasad BHP, a także podstaw przedsiębiorczości. Każda z tych dziedzin pomaga w pracy i pozwala na profesjonalne realizowanie usług.  

 Praktyczną wiedzę przyszła kosmetyczka zwykle zdobywa na obowiązkowych praktykach, które organizowane są w wielu salonach kosmetycznych. Podpatruje, jak kosmetyczki z dużym doświadczeniem wykonują zabiegi, obchodzą się z klientami, dbają o salonową przestrzeń. Jeżeli uda się do salonu przestrzegającego najwyższe standardy, nauczy się dobrych praktyk, które zaowocują w przyszłości świadczeniem profesjonalnych usług.  

 Nauka w szkole pomaturalnej, jak i na studiach, zawsze kończy się egzaminem zawodowym pozwalającym na zdobycie tytułu uprawiającego do wykonywania zawodu kosmetyczki.  

 Dobrą praktyką jest również przystąpienie do egzaminu czeladniczego oraz mistrzowskiego. Pierwszy jest zarezerwowany dla kosmetyczek z 3-letnim stażem lub kosmetyczek, które ukończyły szkołę w zawodzie technik kosmetyczka. Egzamin podzielony jest na część praktyczną oraz teoretyczną. Kolejnym etapem potwierdzania wysokich kwalifikacji jest egzamin mistrzowski, do którego mogą przystąpić kosmetyczki posiadające tytuł czeladnika kosmetycznego i przynajmniej 6-letnie doświadczenie w zawodzie. Wymagane jest także minimum wykształcenie zawodowe. Egzamin także składa się z części praktycznej i teoretycznej, ale na bardzo zaawansowanym poziomie. 

 

Praca kosmetyczki wymaga ciągłego rozwoju, szkoleń 

Kosmetologia rozwija się bardzo szybko, dlatego salon kosmetyczny w np. Warszawie  musi inwestować w szkolenia dla pracowników. Kosmetyczka powinna poszerzać swoją wiedzę nieustannie pomimo posiadanych tytułów zawodowych i ukończonych szkół. Nabywając nowe umiejętności, może oferować szeroki zakres usług, pomagać klientkom w poprawie urody. A nowych zabiegów pojawia się coraz więcej. Wymagana jest jednak do ich wykonania wiedza z obsługi sprzętów i stosowania konkretnych preparatów. Bez uprawnień części zabiegów po prostu nie można wykonać. 

 Po zakończeniu szkolenia kosmetyczka, jak i gabinet urody otrzymują certyfikat potwierdzający posiadanie umiejętności niezbędnych do wykonywania konkretnych zabiegów. Jest to zapewnienie, że kosmetyczka wie, co robi, umie korzystać z danego sprzętu oraz preparatów wymaganych do przeprowadzenia usługi. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena