Wykształcenie i doświadczenie zawodowe
Pojawiają się nowe sprzęty, technologie i preparaty. Kosmetyczka musi być z nimi na bieżąco, aby proponować innowacyjne zabiegi. Osoba chcąca zostać kosmetyczką może zdobyć specjalistyczną wiedzę oraz wykształcenie w szkole pomaturalnej lub na studiach kosmetologicznych. Nauka trwa od 2 do 5 lat, w zależności od tego, w jakiej placówce edukacyjnej zdobywana jest wiedza. Zajęcia mają charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.
Przyszła kosmetyczka uczy się biologii, chemii, anatomii człowieka, technologii kosmetycznej, stylizacji, wizażu, zasad BHP, a także podstaw przedsiębiorczości. Każda z tych dziedzin pomaga w pracy i pozwala na profesjonalne realizowanie usług.
Praktyczną wiedzę przyszła kosmetyczka zwykle zdobywa na obowiązkowych praktykach, które organizowane są w wielu salonach kosmetycznych. Podpatruje, jak kosmetyczki z dużym doświadczeniem wykonują zabiegi, obchodzą się z klientami, dbają o salonową przestrzeń. Jeżeli uda się do salonu przestrzegającego najwyższe standardy, nauczy się dobrych praktyk, które zaowocują w przyszłości świadczeniem profesjonalnych usług.
Nauka w szkole pomaturalnej, jak i na studiach, zawsze kończy się egzaminem zawodowym pozwalającym na zdobycie tytułu uprawiającego do wykonywania zawodu kosmetyczki.
Dobrą praktyką jest również przystąpienie do egzaminu czeladniczego oraz mistrzowskiego. Pierwszy jest zarezerwowany dla kosmetyczek z 3-letnim stażem lub kosmetyczek, które ukończyły szkołę w zawodzie technik kosmetyczka. Egzamin podzielony jest na część praktyczną oraz teoretyczną. Kolejnym etapem potwierdzania wysokich kwalifikacji jest egzamin mistrzowski, do którego mogą przystąpić kosmetyczki posiadające tytuł czeladnika kosmetycznego i przynajmniej 6-letnie doświadczenie w zawodzie. Wymagane jest także minimum wykształcenie zawodowe. Egzamin także składa się z części praktycznej i teoretycznej, ale na bardzo zaawansowanym poziomie.
Praca kosmetyczki wymaga ciągłego rozwoju, szkoleń
Kosmetologia rozwija się bardzo szybko, dlatego salon kosmetyczny w np. Warszawie musi inwestować w szkolenia dla pracowników. Kosmetyczka powinna poszerzać swoją wiedzę nieustannie pomimo posiadanych tytułów zawodowych i ukończonych szkół. Nabywając nowe umiejętności, może oferować szeroki zakres usług, pomagać klientkom w poprawie urody. A nowych zabiegów pojawia się coraz więcej. Wymagana jest jednak do ich wykonania wiedza z obsługi sprzętów i stosowania konkretnych preparatów. Bez uprawnień części zabiegów po prostu nie można wykonać.
Po zakończeniu szkolenia kosmetyczka, jak i gabinet urody otrzymują certyfikat potwierdzający posiadanie umiejętności niezbędnych do wykonywania konkretnych zabiegów. Jest to zapewnienie, że kosmetyczka wie, co robi, umie korzystać z danego sprzętu oraz preparatów wymaganych do przeprowadzenia usługi.