Pomimo tego, że systematycznie wydłuża się czas życia Polaków, statystycznie i tak żyjemy krócej niż przeciętni Europejczycy. Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że najczęstszymi przyczynami zgonów są niezmiennie zawały serca oraz udary mózgu, do których prowadzi rozwój nadciśnienia tętniczego.

Data dodania: 2015-06-17

Wyświetleń: 1532

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na co choruje polskie społeczeństwo?

Przyczynami częstszych zachorowań Polaków są złe złe nawyki żywieniowe oraz niechęć czy nieumiejętność czerpania z programów profilaktycznych. Najczęstszymi chorobami, na które zapadają Polacy są:

  • choroba wieńcowa,
  • wrzody,
  • astma,
  • cukrzyca,
  • osteoporoza,
  • kamica nerkowa.

Są to schorzenia przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Wielu z nich udaje się zapobiec dzięki regularnym badaniom oraz zmianie stylu życia. Dlatego też więcej czasu powinniśmy poświęcić na aktywność fizyczną, dostosowaną do naszych możliwości. W pierwszej kolejności mogą być to regularne spacery, natomiast w dalszej regularne ćwiczenia, bieganie lub jazda na rowerze. Narzucenie zbyt wysokiego tempa, przynajmniej w pierwszej fazie ćwiczeń nie jest wskazane, aby nie obciążać niepotrzebnie mięśni oraz stawów. Zmiana stylu życia to również dobór diety (najlepiej z lekarzem lub dietetykiem), która ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. Wpływ na zapadalność na choroby oraz skuteczność leczenia ma również nasza psychika. Unikajmy zatem niepotrzebnego stresu lub postarajmy się z nim radzić, np. poprzez ćwiczenia.

Niestety mimo naszych starań, pojawienie się niektórych z chorób jest nieuniknione. Duży wpływ za stan chorobowy mają kwestie genetyki, który dzięki profilaktyce może pojawić się znacznie później i mieć łagodniejsze objawy.

Nie są to wszystkie przypadłości, które spotkamy u współczesnych Polaków. Równie często występują wady i choroby związane z oczami. Wzrok jest przez Polaków bardzo zaniedbywany, a zupełnie zdrowe oczy ma niewielki odsetek społeczeństwa. Problem z widzeniem mają coraz młodsze dzieci, co w głównej mierze wynika ze stylu życia współczesnej polskiej rodziny - ciągłe przesiadywanie przed komputerem/telewizorem, przebywanie w sztucznie oświetlonych oraz zadymionych pomieszczeniach, brak regularności w wizytach u okulisty.

Na koniec “rzućmy jeszcze okiem” na statystyki, tj. roczną liczbę zgonów z powodunajbardziej typowych chorób:

  • choroba niedokrwienna serca - 90 tys. zgonów rocznie;
  • udar mózgu - 35 tys. zgonów, 70 tys. zachorowań rocznie;
  • miażdzyca - 30 tys. zgonów rocznie;
  • rak płuca - 21 tys. zgonów rocznie;
  • rak jelita grubego - około 10 tys. zgonów rocznie.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena