Jedną z najgroźniejszych chorób oczu jest jaskra. Jest to niebezpieczne schorzenie, ponieważ wiele osób nie ma świadomości, iż coś dzieje się z ich wzrokiem.

Data dodania: 2015-04-07

Wyświetleń: 1419

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaskra - przewlekła choroba oczu

Jaskry nie wolno lekceważyć. Kiedy chory trafi już do lekarza i zostanie właściwie zdiagnozowany, często okazuje się, że uszkodzenia wzroku są naprawdę ciężkie. Są one nieodwracalne - zmian, które już zaistniały, nie da się cofnąć ani wyleczyć ich skutków. Jedyną alternatywą pozostaje zabieg chirurgiczny, który ma niestety tylko formę doraźną. Dlatego tak ważne jest, by kontrolować swój wzrok i uchronić się przed jego ciężkim uszkodzeniem albo nawet całkowitą utratą, gdyż nieleczona jaskra może do tego doprowadzić.

Jaskra - groźna choroba oczu?

Jaskra polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki. Z czasem pogarsza się jakość widzenia, ponieważ zawęża się jego pole, zaś nieleczona, choroba doprowadza do utraty zdolności widzenia. Czynnikim, przyczyniającym się do pojawienia się jaskry, jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Co ciekawe, mimo iż jest to jedna z najgroźniejszych przypadłości jeśli chodzi o choroby oczu, leczy się ją stosunkowo łatwo. Terapia opiera się na niwelowaniu czynnika, który chorobę wywołuje, czyli zmniejszaniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. W większości przypadków wystarczające jest leczenie za pomocą środków aplikowanych doocznie, głównie w postaci kropli, czasami również stosuje się farmaceutyki podawane doustnie. Leki te mają za zadanie ułatwianie odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej. Utrudnienie tego procesu odpowiada w znacznej mierze za nadmierny wzrost ciśnienia i w efekcie - uszkodzenie narządu wzroku. Czasami również leki równolegle zmniejszają ilość wydzielanej cieczy wodnistej, co ma podobny skutek jeśli chodzi o zmniejszanie ciśnienia.

 

Co istotne, jaskra stanowi niejednorodne schorzenie, a określa się tym mianem grupę chorób. Wyróżnia się na przykład jaskrę pierwotną otwartego kąta przesączania i wtórną otwartego kąta przesączania, a one dzielą się na jeszcze inne podgrupy, np. w przypadku pierwotnej jest to jaskra młodzieńcza, z wysokim ciśnieniem i ciśnieniem normalnym. Ich rodzajów jest więć bardzo dużo, podobnie jak czynników ryzyka.

Kto może zachorować?

Jaskra najczęściej atakuje osoby powyżej 40. roku życia i obciążone tą chorobą genetycznie, ale może również pojawiać się u osób cierpiących na migrenowe bóle głowy, choroby gałki ocznej czy w wyniku urazów, u osób chorujących na schorzenia kardiologiczne, a nawet w wyniku długotrwałego zażywania doustnej antykoncepcji.

Są to tylko niektóre z grup ryzyka, a o kolejnych dowiesz się po zasięgnięciu porady u Twojego okulisty.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena