Jaskra to wyjątkowo niebezpieczna choroba. Odbiera wzrok powoli i we wczesnych stadiach jest niemal niezauważalna. Gdy zaś nie podejmiemy kroków zaradczych, może prowadzić nawet do ślepoty.

Data dodania: 2014-03-17

Wyświetleń: 941

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaskra - profilaktyka może pomóc!

Leczenie, nawet jeśli zostanie podjęte we właściwym momencie, bywa kosztowne i oznacza nierówną walkę z czasem. Warto zatem podjąć działania profilaktyczne i w ten sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia jaskry w naszym przypadku.
Chcąc skutecznie walczyć jaskrą warto mieć świadomość tego, kiedy choroba atakuje najczęściej. Czynniki ryzyka wymieniane w pierwszej kolejności to:
•    Zaawansowany wiek
•    Podwyższone ciśnienie w oku
•    Jaskra występująca już wcześniej w rodzinie
•    Krótkowzroczność (zwłaszcza zaawansowana)
Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka powinny nie tylko znajdować się pod stałą kontrolą okulistyczną, ale również regularnie poddawać się badaniom pozwalającym na ocenę kondycji, w jakiej znajdują się ich oczy. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o perymetrii, a więc badaniu, które pozwala na określenie, czy mamy do czynienia z ubytkami w polu widzenia, duże znaczenie ma jednak również badanie dna oka.
Warto pamiętać i o tym, że jaskra nie pojawia się wyłącznie u osób starszych, które odziedziczyły ją po swoich przodkach. Z chorobą coraz częściej zmagają się młodzi pacjenci, a okuliści są w stanie wskazać na czynniki ryzyka sugerujące, że konieczna jest szczególna troska o oczy. Wśród tych, które mogą mieć dla nas największe znaczenie wskazuje się między innymi na:
- otyłość,
- niewłaściwe nawyki żywieniowe
- długie godziny pracy przy komputerze,
- problemy z wysokim ciśnieniem tętniczym i niedokrwistością,
- niska aktywność ruchowa,
- palenie tytoniu.
Osoby, które rozpoznają wśród wspomnianych czynników typowe dla siebie zachowania lub uwarunkowania, powinny pamiętać o tym, że kontrolowanie stanu wzroku raz na 3 lata może okazać się zbyt długim okresem i nie pozwoli na wykrycie choroby we wczesnym stadium jej rozwoju.
Okuliści są zgodni, że jaskra nie należy do chorób, które można wyeliminować poprzez dbanie o siebie. Podkreślają jednak, że profilaktyka jaskry obejmująca zmianę nawyków żywieniowych, walkę z nałogami, bardziej aktywny tryb życia (pozwalający oczom na odpoczynek), a przede wszystkim regularne badania lekarskie jest w stanie przyczynić się do tego, że choroba zostanie zdiagnozowana bardzo szybko. W takiej sytuacji jej eliminacja nie odciśnie piętna na jakości widzenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena