Czarnuszka siewna zwana również kminem czarnym lub kminkiem egipskim to niewielka roślina z rodziny jaskrowatych. 

Data dodania: 2018-07-02

Wyświetleń: 859

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czarnuszka- właściwości prozdrowotne i nie tylko

Ma białe lub niebieskie kwiaty i charakterystyczne czarne nasiona o aromatycznym zapachu, które kryją w sobie całe bogactwo cennych składników. To właśnie związkom takim jak tymochinon czy licznym przeciwutleniaczom czarnuszka zawdzięcza nie tylko swoje właściwości zdrowotne, ale także odżywcze i kosmetyczne. 

Lecznicza moc nasion czarnuszki
Działanie prozdrowotne nasion z czarnuszki doceniano już w czasach starożytnych. Stosowano je aby złagodzić dolegliwości trawienne, objawy przeziębienia, a także jako środek przeciwzapalny. Współcześnie medycyna naturalna również korzysta z właściwości leczniczych czarnego kminu- i to w znacznie szerszym zakresie niż w przeszłości. 

Czarne nasiona o muszkatołowo-korzennym zapachu działają niczym leki osłonowe i przeciwwrzodowe. Chronią zarówno błonę śluzową żołądka, jak i wątrobę czy nerki przed niszczącym wpływem szkodliwych czynników. Czarnuszka wspiera ponadto pracę trzustki, regulując stężenie glukozy we krwi. 
Znajdujące się w nasionach olejki lotne i przeciwutleniacze wykazują silne właściwości przeciwnowotworowe. Dzięki temu odgrywają istotną rolę w zapobieganiu takim chorobom jak białaczka, rak szyjki macicy, prostaty, trzustki i nie tylko. Co interesujące, tymochinon i inne składniki aktywne są w stanie niszczyć komórki nowotworowe bez negatywnego wpływu na sąsiadujące z nimi zdrowe tkanki.

Czarnuszka to bez wątpienia roślina przyjazna alergikom i osobom zmagającym się z chorobami układu oddechowego. Pomaga w leczeniu astmy, atopowego zapalenia skóry i wielu innych reakcji alergicznych. 
Wśród leczniczych właściwości czarnuszki nie sposób pominąć działania przeciwdepresyjnego. Poza tym poprawia pracę układu krwionośnego, regulując ciśnienie krwi i zapobiegając miażdżycy. 

Jak stosować czarnuszkę?
Nasiona czarnego kminu stosuje się zarówno w medycynie naturalnej, jak i kosmetyce czy kuchni. Ziarenka można dodawać do samodzielnie wypiekanego pieczywa lub do sałatek. Z kolei zmielone, ze względu na ostry smak, świetnie zastępują pieprz. Olej z czarnuszki jako kosmetyk działa nawilżająco i odmładzająco. Podobnie jak napar z czarnuszki stosuje się go też w celach leczniczych- w postaci płynnej (2 łyżeczki na dzień) lub kapsułek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena