Kawa pobudza do działania i poprawia zdolność koncentracji. Jednak amatorzy kawy kochają ją także za wyjątkowy smak i aromat. Przedstawiamy kilka ciekawostek na temat kawy ziarnistej, które pozwolą spojrzeć na nią pod nieco innym kątem.
Jak uprawia się kawę?
Ziarna kawy pochodzą z drzewa kawowca. Jego owoce przypominają nieco wiśnie. Gdy są dojrzałe nabierają ciemnoczerwonego koloru. Słodki miąższ skrywa prawdziwy kawowy skarb, czyli dwa ziarenka otoczone twardą łuską, tzw. pergaminem. Dodatkową ochronę ziaren kawy stanowi wewnętrzna osłonka nosząca miano srebrnej skórki. Aby drzewo kawowca zaczęło owocować, należy czekać około 4-6 lat od momentu jego zasadzenia. Przycina się je z reguły do wysokości około 2 metrów, co znacznie ułatwia proces zbioru.
Kawowiec owocuje przez cały rok. Na jednym drzewku można zatem spotkać zarówno dojrzałe, jak i niedojrzałe owoce. Kawowiec to dosyć wymagające drzewo. Uprawia się go przede wszystkim w strefie okołorównikowej. Jednak roślina nie wytrzymuje pełnego słońca. Wokół niej sadzone są więc wyższe drzewa np. palmy, które mają zapewnić cień. Kawowiec jest wrażliwy także na niskie temperatury oraz wahania poziomu opadów.
Palenie ziaren kawy
Kawa ziarnista, zanim trafi do konsumentów, jest poddawana procesowi palenia. Wszystko odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze wahającej się od 200 do 300 °C. Od procesu palenia kawy zależy zarówno jej smak, aromat, jak i kruchość. Wyższa temperatura zapewnia ciemniejszy kolor ziaren oraz bardziej cierpki smak. Warto wiedzieć, że wyróżniamy trzy stopnie palenia: jasne, średnie i ciemne. Kupując kawę powinniśmy zwracać uwagę na jej kolor. Im ciemniejsza barwa ziaren, tym mocniejsza jest kawa.
Najdroższa kawa na świecie
Najdroższą na świecie kawę ziarnistą z pewnością można zaliczyć do towarów luksusowych. To kawa Luwak, za filiżankę której trzeba zapłacić około 100 złotych. Nie wszyscy jednak są w stanie ją przełknąć. I nie o wysoką cenę tu chodzi. Ziarna tej kawy wydobywa się z odchodów indonezyjskiego drapieżnego ssaka, łaskuna. To prawdziwy miłośnik kawy. Zjada wyłącznie najlepsze owoce kawowca. Ziarna w żołądku łaskuna są częściowo trawione. W efekcie tego kawa traci na goryczy, zyskuje natomiast niepowtarzalny aromat. Ziarna są oczywiście dokładnie wymyte oraz poddane prażeniu i mieleniu. Luwak swoich amatorów znajduje głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii.