Wiosna jest piękną porą roku, jednakże coraz więcej osób patrzy na bujną zieleń zamartwiając się. Spowodowane jest to powracającym corocznie katarem alergicznym, który pogarsza jakość i radość życia.

Data dodania: 2012-05-10

Wyświetleń: 1465

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele ludzi narzeka na początku wiosny na chroniczny katar i zatkany nos. Oczywiście zazwyczaj ciężki katar i niedrożność dróg oddechowych to jeden z oznak najzwyklejszego przeziębienia. Aczkolwiek jeśli dokucza nam notorycznie lub wcale nie możemy się go pozbyć, a dodatkowo nie towarzyszy mu kaszel, to możemy mieć do czynienia z uczuleniem. Uczulenia mogą mieć bardzo różne podłoże. Najczęściej spotykane są uczulenia na roztocza, a także uczulenia na  rośliny.

Wczesną wiosną szczególnie doskwierają te drugie. Połączone są one z rozsiewaniem się roślin, które dokładnie teraz mają punkt kulminacyjny. Uczulają przede wszystkim trawy komosa, babka lancetowata oraz pyłki drzew, dla przykładu lipy oraz brzozy i buku. W okresie wiosennym pyłki roślin naturalnie podróżują w powietrzu, wciskając się nawet do naszych domów. W kontakcie alergena z człowiekiem, cierpiącym na alergię występują objawy, takie jak przewlekły nieżyt nosa, zaczerwienie oczu i uczucie zmęczenia.

Ponadto mogą wystąpić reakcje skórne  - egzema i dokuczliwy świąd. Na alergię cierpią ludzie w każdym wieku, począwszy od niemowlęta, przez dorosłych, po osoby starsze. Uczulenie może ujawnić się w wieku dziecięcym lub później. To, że w tej chwili nie mamy uczulenia, nie znaczy, że pewnego dnia może ono wystąpić. Z tego powodu przy pierwszych objawach kataru siennego szybko trzeba udać się do alergologa, który przepisze nam odpowiednie lekarstwa kojące objawy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena