Dla większości ludzi ciepłe letnie miesiące oznaczają wycieczki na plażę, dni spędzone przy basenie, piesze wycieczki i grillowanie. Czasami jednak cała zabawa w ciepłym sezonie może zostać zakłócona przez najczęstsze letnie choroby zakaźne. Zanim więc wejdziesz do basenu lub wybierzesz się na wędrówkę po lesie, spróbuj dowiedzieć się więcej o niektórych chorobach zakaźnych, które mogą wpłynąć na Twoją letnią zabawę.

Data dodania: 2022-07-08

Wyświetleń: 210

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najczęstsze choroby zakaźne w okresie letnim

Wszyscy wiemy, że niektóre choroby zakaźne występują częściej w określonych porach roku. Na przykład grypa jest specyficzna dla pory chłodnej, natomiast biegunka częściej występuje latem. Spośród nich choroby ciepłej pory roku niosą ze sobą wiele innych problemów zdrowotnych, od prostych, jak bóle głowy, brzucha, po wymioty, nudności itp. To wszystko jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla osób przewlekle chorych na różne, inne choroby. Na stronie epilepsyvienna2018.org/pl można sprawdzić, jak zadbać o zdrowie i co robić, aby zapobiegać chorobom.

Co to jest choroba zakaźna? 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba zakaźna to stan wywołany przez mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby, które mogą się rozprzestrzeniać z człowieka na człowieka. Te choroby zakaźne mogą rozprzestrzeniać się bezpośrednio lub pośrednio. Bezpośrednie rozprzestrzenianie się może nastąpić poprzez kontakt z płynami ustrojowymi lub kropelkami pochodzącymi z kaszlu lub kichania.

Pośrednio mikroorganizmy mogą dostać się do organizmu poprzez dotykanie skażonych przedmiotów, a następnie dotykanie ust, oczu lub nosa. Mogą być również przenoszone przez wodę lub żywność, kontakt ze skażonymi zwierzętami lub ukąszenia owadów. 

Wpływ upałów na zdrowie 

Upał wpływa na cały organizm, od skóry i oczu po układ pokarmowy. Rosnące temperatury, które mogą osiągnąć niebezpieczny poziom, mogą być przyczyną niektórych chorób zakaźnych w lecie. Jest to również dobry czas dla patogenów do namnażania się i rozprzestrzeniania. Do najczęstszych letnich chorób zakaźnych należą zatrucia pokarmowe, zapalenie spojówek i borelioza (wywołana przez ukąszenia kleszczy).

Problemy zdrowotne spowodowane tymi chorobami zakaźnymi nie powinny być ignorowane, ale leczone, aby nie narażać swojego życia na niebezpieczeństwo. Jest to ważne, o czym wspomina strona główna portalu zdrowotnego. Zaglądnij tam i dowiedz się więcej.

To, że na zewnątrz jest ładna pogoda, a oferowane jedzenie jest niezwykle atrakcyjne, nie oznacza, że powinniśmy spuścić z oka naszą czujność. Większość problemów, z którymi lekarze mają do czynienia o tej porze roku, dotyczy sfery trawiennej, ale nie należy zapominać o sezonowych alergiach, których częstotliwość występowania dość mocno wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Jeśli spędzasz więcej czasu na świeżym powietrzu, na terenach zielonych, uważaj na ukąszenia kleszczy! A jeśli wybierasz się na plażę lub basen, pamiętaj o schorzeniu charakterystycznym dla tych miejsc, czyli basenowym zapaleniu spojówek.

Co najczęściej nas atakuje w okresie letnim? 

Zatrucie pokarmowe

W okresie upałów żywność psuje się znacznie szybciej z powodu gorąca. Najbardziej zagrożone są dzieci, ale dorośli też mogą ucierpieć. Najczęściej ludzie jedzą na wakacjach produkty, których termin przydatności do spożycia nie jest znany i nie wiadomo jak były przechowywane przed przygotowaniem.

Wiele restauracji, aby jedzenie wyglądało jak najsmaczniej, stosuje sosy i przyprawy, które mogą ukryć zapach i smak zepsutego jedzenia. Wirusy i bakterie mogą zanieczyszczać żywność, najczęściej są to jaja, mięso, mleko i owoce morza. Jeśli chcesz uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, to:  

 1. Przed jedzeniem umyj ręce wodą z mydłem!
 2. Przechowuj żywność, którą spożywasz w odpowiednich warunkach i zawsze patrz na datę ważności!
 3. Nie zostawiaj łatwo psującej się żywności w upale!
 4. Przy najmniejszym podejrzanym znaku (smak, zapach) wyrzuć jedzenie!
 5. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego należy skontaktować się z lekarzem!

"Choroba brudnych rąk" czyli zapalenie wątroby typu A

Ta choroba wirusowa jest powszechna w środowiskach dziecięcych, dlatego rodzice muszą odegrać decydującą rolę w tym momencie. Przecież to rodzice odpowiadają za wychowanie swoich dzieci - zobacz tutaj jaki jest realny koszt wychowania dziecka w naszym kraju. Warto o tym wszystkim pamiętać dbając o swoje dzieci, nie tylko w okresie letnim.

WZW A to choroba najczęściej występująca u dzieci, ale przenoszona jest także na dorosłych. Jej objawy to nudności, wymioty, rozproszone bóle brzucha, zmęczenie, bóle mięśni i kości oraz brak apetytu. Sposób przenoszenia to fekalno-oralny. Innymi słowy, za przenoszenie tej choroby odpowiada niewłaściwa higiena.

Dokładne mycie rzeczy osobistych, owoców i warzyw oraz unikanie jedzenia po kimś innym lub używania tych samych naczyń to niektóre ze złotych zasad unikania WZW A.

Ukąszenie kleszcza

Wyjście na zieloną trawkę i spacer na świeżym powietrzu to jedne z najprzyjemniejszych letnich aktywności, ale niestety są też minusy. Inwazja kleszczy na terenach zielonych jest coraz poważniejszym problemem, zwłaszcza, że ukąszenia kleszczy są odpowiedzialne za boreliozę lub "chorobę 1000 twarzy". Objawy są zróżnicowane, co może opóźniać rozpoznanie. W tej sytuacji rokowanie może być złe.

W okresie kwiecień-wrzesień należy pamiętać, że na terenach zielonych występuje to zagrożenie.  Okres inkubacji od momentu ukąszenia do wystąpienia objawów waha się od jednego do dwóch tygodni, ale zdarzają się również dłuższe okresy przed zaobserwowaniem pierwszych oznak choroby. Jeśli stwierdzisz, że zostałeś ukąszony przez kleszcza, zgłoś się pilnie do lekarza w celu zastosowania właściwego leczenia.

Kleszcze są bardzo powszechne w:

 • trawie
 • drzewach
 • krzewach
 • kępach liści

Zapalenie spojówek

Pływanie w basenie lub kąpielisku jest bardzo orzeźwiające, ale w niektórych sytuacjach może być również niebezpieczne. Ludzie, którzy pływają lub relaksują się w basenach, jacuzzi i jeziorach, mogą skończyć z infekcją oczu, znaną jako zapalenie spojówek. Zapalenie spojówek jest wywoływane przez kilka rodzajów mikroorganizmów, takich jak Giardia, Crypto, Norovirus i E. Coli. Pływanie może też wywołać ostre zapalenie ucha środkowego, czyli stan spowodowany zablokowaniem wody w przewodzie słuchowym, co ułatwia rozwój bakterii.

Środki zapobiegawcze, aby chronić swoje zdrowie 

Miesiące maj i czerwiec są zazwyczaj najgorętsze w południowej części Azji. W niektórych rejonach temperatura osiąga niewiarygodne 51 stopni Celsjusza, podczas gdy w wielu regionach lato jest umiarkowane. Niezależnie od miejsca zamieszkania, niektóre letnie choroby zakaźne mogą być nie do uniknięcia. Dlatego zapobieganie najczęstszym letnim chorobom zakaźnym jest najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest, aby w miarę możliwości zapobiegać letnim chorobom, nawet jeśli wiesz, że jesteś osobą zdrową. Zobacz co zrobić, aby temu zapobiec:

 • Utrzymuj nawodnienie organizmu

Pij codziennie 2-3 litry wody, aby uzupełnić płyny utracone w wyniku obfitego pocenia się. Ponadto ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny, aby zachować dobre nawodnienie, ponieważ te napoje powodują usuwanie wody z organizmu.

 • Utrzymanie właściwej higieny

Wiele specyficznych dla lata chorób zakaźnych jest wywoływanych przez wirusy. Dlatego podczas podróży należy dokładnie myć ręce i używać środków dezynfekujących.

 • Nawyki żywieniowe

W gorących letnich miesiącach ludzie mają tendencję do picia napojów gazowanych lub pożywania jedzenia ulicznego. Jedz zdrową dietę, która zawiera produkty o wysokiej zawartości błonnika, takie jak płatki śniadaniowe, owoce i warzywa, ponieważ utrzymują one pod kontrolą napady głodu.

 • Styl życia

Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu i ćwiczeń, aby poprawić swój układ odpornościowy. Jeśli to możliwe, w upalne dni zostań w domu i nie przebywaj na słońcu w godzinach 11-17.

Lato to wspaniały czas na cieszenie się wakacjami i czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi. Ważne jest, aby zachować zdrowie, aby cieszyć się tymi wszystkimi radościami, a aby to zrobić, warto podjąć tych kilka kroków opisanych powyżej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena