Bardzo niebezpieczna pomyłka, jeśli przejmujesz stanowisko skarbnika i gł. księgowego urzędu jednocześnie. Mylisz się wtedy podwójnie a synergiczny efekt powiązań może przynieść ci rezultat znacznie wyższy niż wynikałoby to z sumy popełnianych błędów. Drugą pomyłką jest:

skoro działało do tej pory, to znaczy, że działa prawidłowo

Data dodania: 2011-05-07

Wyświetleń: 1172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy pracuję ze skarbnikami, którzy nie otrzymali wsparcia od ustępujących skarbników często obserwuję przyjmowanie powyższego założenia za prawdę, na której możesz oprzeć swoje działanie. Rozumiem potrzebę, która rodzi to przekonanie. Z każdym dniem odkrywasz coraz więcej szczegółów, za które odpowiadasz. Na dodatek nie masz pełnego rozeznania, co możesz delegować a co w rzeczywistości leży w zakresie obowiązków innych osób.

Jeśli początki twojej pracy przypadają na "gorący okres" sprawozdawczy lub projektu budżetu, to czujesz wręcz przymus przyjęcia tego założenia. Co się stanie jeśli chwilowe korzystanie z niego przejdzie ci w nawyk? Jakie mogą być konsekwencje, które możesz odczuć w najmniej spodziewanym momencie?

1. Będziesz robić sama rzeczy, które mogą i często powinny robić inne osoby zatrudnione w urzędzie
2. Przestaniesz odpoczywać, zaczniesz pracować po godzinach, zaniedbasz budowanie relacji w domu z rodziną, ...
3. Zaczniesz popełniać błędy. Czasem całkiem drobne, które mogą podkopać twoje poczucie wartości
4. Pojawi się poczucie winy, poczucie zwątpienia i pytania: czy ja się nadaję do tej pracy? czy się przypadkiem nie pomyliłam? itp.

Jakie jest wyjście z tej sytuacji?

Potrzebujesz się zabezpieczyć przed takim scenariuszem. Co możesz zrobić?

Na początek jasne jest, że będziesz robić rzeczy pilne i ważne. Potrzebujesz przez cały czas obserwować siebie i otoczenie. By taka obserwacja przyniosła ci wartościowe informacje potrzebujesz oddzielić emocje od faktów. Emocji będzie dużo. Sposoby, jakie znasz, by radzić sobie z nimi mogą być twoim sprzymierzeńcem lub wrogiem.

W tym momencie podpowiem ci jedną bardzo pomocną technikę, której zastosowanie zmieni twoje podejście do sytuacji i da ci materiał do stworzenia planu późniejszych działań.

Kup nieduże grube notatniki. Ile ich potrzebujesz ustalisz sama. Jeden potrzebujesz mieć w torebce a inne w miejscach, w których najczęściej pracujesz. I jeden obok łóżka. Jeśli swobodnie posługujesz się urządzeniami elektronicznymi, w których można robić notatki, to wybierz dla siebie również taką opcję.

Co będziesz notować?

1. informacje o wykonywanej pracy: co robisz, ile czasu ci to zajmuje, kogo prosisz o pomoc i z jakim rezultatem, itp.

2. informacje o emocjach, które jej towarzyszą: co czujesz, co według ciebie czuje osoba zaangażowana z tobą w działanie, a jeśli zdobędziesz się na odwagę, by ją zapytać, to zapisz co ona czuje

3. informacje o reakcjach na różne sytuacje, z jakimi się spotykasz

4. pomysły na przyszlość: jak usprawnić pracę, czego się nauczyć, jakie zdobyć informacje, ile czasu chciałabyś na tę pracę poświęcać w przyszłości, itp.

Do czego będą ci potrzebne te notatki?

To będzie twój prywatny materiał do opracowania swojej strategii działania i taktyk, którymi w przyszłości będziesz ją realizować. Ten początkowy okres jest "kopalnią wiedzy" dla ciebie, z której wydobędziesz  swoje "złoto i diamenty" . Proszę nie polegaj na pamięci. Wiele ważnych rzeczy umknie ci bardzo szybko a wiesz dobrze, że powtórki w życiu bywają bardzo bolesne.

Nie wiem czy znasz serial telewizyjny Miasteczko Twin Peaks, w którym ekscentryczny agent FBI Dale Cooper prowadząc śledztwo w sprawie śmierci nastolatki Laury Palmer nagrywa swoje uwagi i spostrzeżenia na dyktafon. Możesz zastosować również jego technikę używając telefonu komórkowego. Nagrywaj w ciągu dnia a wieczorem rób notatki. Informacje zapisuj z jednej strony notatnika a pomysły z drugiej. Warto pomysły pisać oddzielnie jeden na jednej kartce. Wtedy masz miejsce, by dopisać więcej szczegółów do każdego, który już zapisałaś wcześniej.

Nie oceniaj pomysłu. Proszę zrób to. Zobaczysz, jak dobre będą tego efekty.

Jakie inne sposoby mogę zastosować, by ułatwić sobie pracę?

Licencja: Creative Commons