Kalibracja to sprawdzenie wyników urządzenia ze wskazaniami podanymi przez wzorzec jednostki miary. Oznacza to przetestowanie alkotestu i regulacji wskazań sensora za pomocą odczynników umieszczonych w urządzeniu wzorcowym. Wszystko to odbywa się w odpowiednich warunkach – nie da się skalibrować alkomatu w warunkach domowych. 

Data dodania: 2017-03-28

Wyświetleń: 707

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak skalibrować alkomat?

Usługa kalibracji alkomatu

W celu przetestowania wskazań alkomatu warto go oddać do renomowanego serwisu. Tam odpowiednio przeszkoleni pracownicy, korzystając z profesjonalnych urządzeń, przeprowadzą testy naszego urządzenia i w razie potrzeby wykonają kalibrację. Jak zostało wspomniane we wstępie, są do tego potrzebne specjalistyczne maszyny. Dzięki nim można sprawdzić, czy wskazania alkotestera są zgodne z prawdą. W warunkach laboratoryjnych, czyli przy zachowaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza, do alkomatu są wtłaczane odczynniki o określonej zawartości alkoholu. Pracownik reguluje sensory alkomatu, aby wskazywały one wynik zgodny z informacją zapisaną na butelce odczynnika. Po wykonaniu tych wszystkich czynności serwisant umieszcza w karcie gwarancyjnej informację o przeprowadzonych pracach serwisowych. W przyszłości można sięgnąć do karty gwarancyjnej, żeby sprawdzić, czy już czas na przeprowadzenie kolejnej kalibracji.

Kiedy wykonać kalibrację alkomatu?

W karcie gwarancyjnej każdego alkomatu jest określony czas i ilość pomiarów, po których należy wykonać kalibrację. Alkotestery są wyposażone w sensory półprzewodnikowe lub elektrochemiczne i to od nich zależy, kiedy urządzenie powinno być serwisowane. Zwykle należy wykonać wzorcowanie co 6 do 12 miesięcy lub co 1000-1500 pomiarów. Jak widać, różnice są dość spore, dlatego warto pamiętać o zaleceniach producenta naszego modelu. Ponadto mogą pojawić się inne oznaki wskazujące na rozkalibrowanie urządzenia. Są one związane z wynikami pomiarów lub informacją pojawiającą się na wyświetlaczu. Napis CAL lub SER oznacza, że należy oddać urządzenie do serwisu. Jeśli wynik badania u osoby, która nie spożywała alkoholu jest inny niż 0,00‰, to alkomat nie działa prawidłowo. Tak samo, jeśli wynik u osoby, która piła alkohol, wskaże 0,00‰. Gdy badanie zostanie powtórzone po chwili, a wynik będzie inny, to również wskazuje na rozkalibrowanie alkomatu. Urządzenie nie powinno też wskazywać kilkukrotnie maksymalnego wyniku lub przekraczać maksymalnych wskazań. Zawsze należy zwrócić się do serwisu, gdy pojawią się wątpliwości dotyczące prawdziwości wyników badania przeprowadzonego alkomatem.

Jak dbać o alkomat?

Można uniknąć częstego serwisowania alkotestera, odpowiednio o niego dbając. Przechowuj urządzenie zgodnie z instrukcją, która zaleca trzymanie go w temperaturze pokojowej, z dala od materiałów zawierających alkohol. Unikaj przechowywania alkomatu w samochodzie, szczególnie na mrozie. Przed przeprowadzeniem badania odczekaj pół godziny od spożycia alkoholu i przepłucz usta wodą. Nie pal bezpośrednio przed użyciem alkomatu i nie wdmuchuj do środka dymu papierosowego – może to doprowadzić do uszkodzenia sensorów. Kontroluj stan naładowania baterii i najlepiej używaj tylko markowych akumulatorów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena