Podczas zakupu alkomatu można w opisie urządzenia natknąć się na informację odnośnie kalibracji czy też adiustacji. Na czym polegają te czynności i czy każdy posiadacz alkomatu musi o nich pamiętać? Oto krótkie wyjaśnienie dla każdego, kto szuka najlepszego dla siebie urządzenia.

Data dodania: 2023-10-13

Wyświetleń: 542

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kalibracja alkomatów, adiustacja alkomatów, serwis alkomatów - co oznaczają te terminy?

Na czym polega kalibracja alkomatów?

Alkomat to urządzenie wyposażone w czuły sensor (półprzewodnikowy lub elektrochemiczny), który z czasem staje się mniej dokładny niż na początku użytkowania. Innymi słowy - urządzenie może się mylić i wskazywać zawyżone lub zaniżone wartości. Kalibracja alkomatów ma na celu sprawdzenie, czy sensor działa prawidłowo i wskazuje zgodny z rzeczywistością wynik. W ramach kalibracji serwisant porównuje wartości uzyskane na urządzeniu z wzorcem pomiarowym. Wykorzystuje się do tego symulator oddechu oraz specjalnie przygotowane roztwory alkoholowe. Po zakończeniu badania serwisant wystawia certyfikat kalibracji.

Czym jest adiustacja alkomatów?

W mowie potocznej oba terminy - kalibracja i adiustacja - często są używane zamiennie, jednak według Międzynarodowego Słownika Terminów Metrologii Prawnej nie należy mylić obu pojęć. Dlaczego? Otóż kalibracja alkomatów polega na samym sprawdzeniu czułości sensora i nie musi kończyć się przeglądem czy regulacją urządzenia. Jednak gdy wskazania z alkomatu różnią się od wzorcowych, wówczas należy przeprowadzić właśnie adiustację. Czynność ta prowadzi do wyregulowania sprzętu w taki sposób, aby działało zgodnie z danymi technicznymi podanymi przez producenta. Innym słowy serwisant przywraca alkomat do ustawień fabrycznych, co skutkuje m.in. wyczyszczeniem pamięci pomiarów.

Jak często trzeba oddawać alkomat do kalibracji/adiustacji?

Częstotliwość wykonywania kalibracji zależy od rodzaju i modelu urządzenia. Alkomaty półprzewodnikowe z reguły umożliwiają wykonanie od kilkudziesięciu do 100-200 pomiarów, z kolei alkomaty elektrochemiczne pozwalają przeprowadzić od kilkuset do kilku tysięcy badań. Dokładne dane dotyczące dopuszczalnej liczby badań można znaleźć w instrukcji urządzenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że producent podaje również maksymalny okres (np. 3, 6 lub 12 miesięcy), którego należy bezwzględnie przestrzegać. Jeżeli zatem użytkownik wykonał tylko 100 badań (na 500 możliwych), ale zbliża się graniczny termin kalibracji (np. 12 miesięcy), wówczas trzeba przekazać urządzenie do serwisu.

Czy każdy alkomat wymaga kalibracji?

Co ciekawe, kalibracja alkomatów dotyczy dobrej jakości urządzeń, natomiast najtańszego sprzętu zwykle nie trzeba kalibrować. Dlaczego? Otóż alkomaty za kilkadziesiąt złotych to zazwyczaj urządzenia ze słabym czujnikiem, którego nie można ponownie zaprogramować ani wymienić. W rezultacie po pewnym czasie alkomat trafia do kosza i trzeba kupić nowy. Na rynku dostępne są również testery jednorazowego użytku w postaci szklanej rurki wypełnionej granulatem i specjalnym reagentem - takie rozwiązanie sprawdzi się u osób, które potrzebują alkomatu sporadycznie i nie muszą znać dokładnej liczby promili.

Serwis alkomatów - kiedy może być potrzebny?

Serwisanci zajmują się nie tylko kalibracją czy adiustacją alkomatów, ale również ich naprawą. Może okazać się bowiem, że sensor urządzenia uległ uszkodzeniu i nie nadaje się do ponownego zaprogramowania, więc trzeba wymienić go na nowy. Poza tym alkomat może zepsuć się tak jak każde urządzenie elektroniczne, na przykład pod wpływem złego przechowywania czy uszkodzenia mechanicznego. Nie warto naprawiać go na własną rękę, ponieważ traci się wówczas prawa do gwarancji i można przy okazji uszkodzić sprawny sensor albo zepsuć urządzenie całkowicie. Poza tym profesjonalny serwis po wykonaniu naprawy przeprowadza również kalibrację i adiustację alkomatu.

Serwis alkomatów oferuje również przegląd urządzenia. Na czym polega taka usługa? Otóż serwisant może rozkręcić sprzęt i wyczyścić go, a także w razie konieczności dokonać aktualizacji oprogramowania. Po zakończeniu wszystkich czynności serwisant zabezpiecza urządzenie przez nałożenie nowej plomby. Przegląd alkomatu najczęściej przeprowadza się wraz z usługą adiustacji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena