Wyniki pokazywane przez alkomat są godne zaufania tylko wtedy, gdy mamy pewność, że urządzenie działa prawidłowo. Jakie są oznaki tego, że alkotester wskazuje nieprawidłowe wyniki i co możemy zrobić w takiej sytuacji? 

Data dodania: 2017-03-28

Wyświetleń: 1022

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy twój alkomat działa prawidłowo?

Dziwne wyniki

Oznaką nieprawidłowego działania alkomatu mogą być pokazywane na ekranie wzbudzające zdziwienie wyniki. Takim zaskakującym wynikiem jest na przykład pomiar wskazujący 0,00‰ u osoby, która przed badaniem piła alkohol. Jednocześnie na nieprawidłowość pomiarów wskazuje wynik inny niż 0,00‰ u osoby, która nie spożywała alkoholu. Poza tym - jeśli przy powtórnych pomiarach u osoby spożywającej alkohol, w odstępie 20 minutowym, wynik nie obniża się, to również oznacza, że alkomat nie działa prawidłowo. Znaczne różnice w wynikach, jeśli badanie zostało przeprowadzone w krótkim czasie, także wskazują na rozkalibrowanie. Niepokojącym zjawiskiem jest wskazywanie maksymalnego wyniku lub przekroczenie go.

Sposób i czas przechowywania alkomatu

Gdy alkomat leżał długo bezczynnie lub był często używany, może nie działać prawidłowo. W zależności od informacji zawartej karcie gwarancyjnej, co 6 lub 12 miesięcy powinno się serwisować urządzenie. W karcie gwarancyjnej jest również określona liczba pomiarów, po której powinno się to zrobić. Wynosi ona od 100 do nawet 1500 pomiarów, co wynika z różnych rodzajów sensorów montowanych w alkomatach. Oprócz tego przechowywanie alkomatu niezgodnie z instrukcją może prowadzić do rozkalibrowania urządzenia. Złe warunki przechowywania to na przykład trzymanie alkotestera w miejscu o nieodpowiedniej temperaturze. Nie powinno się także trzymać urządzenia z materiałami, które zawierają alkohol. Ponadto do rozkalibrowania alkomatu można doprowadzić samodzielnie – przeprowadzając badanie bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Wiele osób wykorzystuje w ten sposób urządzenie do zabawy na imprezach, nie zdając sobie sprawy, że doprowadza do rozregulowania sensorów.

Mój alkomat nie działa prawidłowo – co robić?

Jeśli stwierdzisz, że wyniki badania pokazywane przez Twój alkomat mogą nie być zgodne z prawdą lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do wskazań urządzenia – powinieneś oddać je do serwisu. W serwisie wykwalifikowani pracownicy przetestują alkomat i przeprowadzą kalibrację. Nie da się wykonać tego w domu, ponieważ kalibrację wykonuje się w odpowiednich warunkach z wykorzystaniem urządzeń wzorcowych. Wykwalifikowany technik wprowadza urządzenie w tryb kalibracji, stosując specjalne piny i następnie przeprowadza testy na urządzeniu wzorcowym. Polegają one na wtłaczaniu powietrza o określonej z góry zawartości alkoholu i regulacji alkomatu według wskazań urządzenia wzorcowego. Następnie alkotester zostaje zaplombowany, a w karcie gwarancyjnej umieszcza się informację o dacie wykonanych prac serwisowych. Warto pilnować terminu kolejnej kalibracji (lub ilości pomiarów), aby alkomat zawsze wskazywał pomiar zgodny z prawdą – może od tego zależeć bezpieczeństwo nasze i innych osób.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena