W niebezpiecznej sytuacji, zagrażającej utracie zdrowia lub mienia, masz prawo się bronić. Możesz do tego używać narzędzi, które są przeznaczone do samoobrony. Przeczytaj, czym możesz się bronić legalnie i bez potrzeby posiadania zezwolenia. 

Data dodania: 2017-03-28

Wyświetleń: 1140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Narzędzia do samoobrony bez zezwolenia

Gazy obronne

Gazy obronne, zwane też gazami pieprzowymi, są najbardziej dostępnymi i łatwymi w użyciu narzędziami do samoobrony. Pojemnik gazu zawiera mocno drażniącą substancję, która obezwładnia przeciwnika. Zasobnik gazu jest niewielki – można go zmieścić w kieszeni czy małej torebce. Zawsze należy go nosić w łatwo dostępnym miejscu, żeby w razie potrzeby sięgnąć po niego natychmiast.

 

Gazy pieprzowe różnią się formą wyrzucanej mieszanki – może być to strumień, chmura i żel. Różnią się zasięgiem, rozproszeniem i odpornością na warunki atmosferyczne.

 

Używając gazu pieprzowego zawsze należy celować w twarz i oczy przeciwnika. Trafienie w odsłoniętą skórę powoduje jej podrażnienie, ale gaz najefektywniej działa, gdy dostanie się do oczu i dróg oddechowych.

 

Osoba spryskana gazem obronnym odczuwa pieczenie skóry i trudności z oddychaniem. Ponadto podrażnione oczy zaczynają łzawić i napastnik samoczynnie je zaciska. Dzięki temu agresor zostaje unieruchomiony na czas od piętnastu minut do pół godziny, a osoba broniąca się zyskuje czas na ucieczkę i wezwanie pomocy. Gazy obronne są szczególnie polecane dla kobiet i biegaczy.

Paralizatory

 

Paralizatory to urządzenia, które generują wysokie napięcie elektryczne o niskim natężeniu. Napastnik zostaje porażony prądem i unieruchomiony na kilkanaście minut. Paralizatory są bardzo skuteczne – nawet samo wyjęcie urządzenia i wyzwolenie łuku elektrycznego może podziałać odstraszająco.

 

Urządzenie mieści się w dłoni, dlatego w zależności od zaistniałych warunków, można go użyć niepostrzeżenie. Paralizator można przechowywać w torebce, schowku samochodowym, a nawet kieszeni marynarki. Warto narzędzie do samoobrony przenosić zawsze w tym samym miejscu, aby w stresującej sytuacji móc je szybko odnaleźć.

 

Użycie paralizatora wymaga zbliżenia się do napastnika. Jest to zasadnicza różnica w zestawieniu z gazami pieprzowymi. Wyzwolonym łukiem elektrycznym należy dotknąć agresora. Paralizator działa również przez ubranie, nie trzeba nim dotykać gołej skóry. W zależności od czasu oddziaływania paralizatora, jego użycie wywołuje szok, zwiotczenie mięśni i utratę orientacji. Ze względu na niewielki rozmiar i łatwość użycia, paralizatory nadają się niemal dla każdego. Żeby zakupić paralizator, trzeba mieć ukończone 18 lat.

Pałki teleskopowe ,,baton”

 

Wbrew rozpowszechnionym opiniom, pałki teleskopowe, zwane też batonami, są legalnym środkiem do samoobrony. Złożone zajmują niewiele miejsca, a rozłożone sięgają od 40 do prawie 60 cm. Dzięki temu można wyjść cało z konfrontacji z większym i silniejszym przeciwnikiem.

 

Złożona pałka teleskopowa jet łatwa do przenoszenia, a jej rozłożenie zajmuje sekundę. Narzędzie jest wykonane ze stali i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Rękojeść jest pokryta gumą, dzięki czemu nie wyślizguje się z dłoni i można ją pewnie chwycić nawet w stresującym momencie. Pałka teleskopowa nadaje się na przykład do wożenia ze sobą w schowku samochodowym. Możesz ją także nosić w kaburze na pasie, gdzie będzie zawsze szybko dostępna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena