Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą i utrzymujesz kontakt z innymi fanami dwóch kółek, pewnie często słyszysz o skradzionych jednośladach. Może nawet sam straciłeś rower. Jak można próbować odzyskać skradziony rower i jak zabezpieczyć go przed złodziejami? 

Data dodania: 2017-04-14

Wyświetleń: 931

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak odzyskać skradziony rower?

Ukradli mi rower!

Zapinasz rower pod sklepem, wchodzisz tam na dosłownie pięć minut, wychodzisz już z zakupami, a roweru nie ma tam, gdzie był przypięty. W wolną sobotę planujesz przejażdżkę, schodzisz do piwnicy, ale zamiast roweru znajdujesz rozwaloną kłódkę. Te scenariusze pewnie brzmią znajomo. Rowery najczęściej są kradzione z piwnic i klatek schodowych oraz ze stojaków. Kradzież oczywiście należy zgłosić na policję, ale zwykle stróże prawa nie pozostawiają okradzionym rowerzystom nadziei – bardzo rzadko udaje się złapać sprawcę i odzyskać rower.

Skradzionego roweru można szukać na własną rękę. Warto dać ogłoszenie o kradzieży roweru na portalu społecznościowym i w grupach tematycznych. Społeczność rowerowa nienawidzi złodziei i jeśli wypatrzą Twój u jakiegoś sprzedawcy, to poinformują cię o tym. Poza tym warto wybrać się na giełdę rowerową i targi, gdzie są wystawiane rowery – czasem tam udaje się znaleźć swoją własność.

Oznaczenia i zabezpieczenia

Policja przy zgłaszaniu kradzieży będzie do ciebie żądać jakiegoś dowodu, że rower był twój. Przyda się do tego dowód zakupu. Pomocne będą także zdjęcia jednośladu. Często gdy policja znajduje skradzione rowery, nie wie komu je oddać. Policjanci mają duży kłopot ze zwróceniem odzyskanych jednośladów, ponieważ nie są one oznaczone. Z tego względu lepiej nie zaniedbywać znakowania. Można je wykonać na każdym komisariacie. Jest do tego potrzebny dowód zakupu, a rower musi mieć całe obowiązkowe wyposażenie. Policjant naniesie numer markerem widocznym w świetle UV w miejscu, które nie rzuca się w oczy. Gdy stróże prawa rozbiją złodziejską dziuplę, będą wiedzieli, z kim się skontaktować.

Odzyskanie skradzionego roweru ułatwia także lokalizator GPS. Urządzenie umieszcza się dyskretnie w rurze sterowej lub tylnej lampie. Złodziej prawdopodobnie nie będzie wiedział, że ukradziony rower można śledzić. Lokalizator wysyła raporty na nasz telefon z linkiem do mapy z zaznaczonym dokładnym położeniem. Taka informacja ułatwi policji ściganie złodzieja, a może dzięki temu uda się odnaleźć więcej skradzionych dwóch kółek. Poza tym lokalizator GPS może nam wysyłać powiadomienia o gwałtownej zmianie położenia roweru. Jeśli trzymasz rower w piwnicy i dostaniesz takie powiadomienie, będzie to jednoznacznie wskazywać, że ktoś właśnie próbuje go ukraść. Na co dzień możesz używać tego urządzenia do śledzenia swoich tras.

Środki bezpieczeństwa

Lokalizator GPS to bardzo przydatne urządzenie, jednak warto stosować także inne zabezpieczenia. Nigdy nie zostawiaj roweru nieprzypiętego. Zainwestuj w solidny U-lock i używaj go zawsze, nawet we własnej piwnicy. Poza tym dla bezpieczeństwa lepiej przechowywać rower na balkonie niż w piwnicy, oczywiście jeśli masz taką możliwość. Znoszenie roweru kilka pięter w dół nie jest zbyt komfortowe, ale lepiej mieć co znosić. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena