Sprawdzanie, czy pracownicy rzetelnie wykonują swoje obowiązki, należy do zadań pracodawcy. O ile nie jest to trudne, gdy podwładni pracują w jednym pomieszczeniu, o tyle sprawdzanie pracowników zdalnych i przebywających często w delegacji stwarza więcej problemów. Dzięki nowoczesnej technice jednak nie jest to niemożliwe.

Data dodania: 2017-04-14

Wyświetleń: 767

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W jaki sposób pracodawca może kontrolować pracowników?

Dyskretny monitoring

 

Kamery są najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym do kontroli pracowników. Umieszczając je w sklepie, biurze czy magazynie, zyskasz możliwość sprawdzenia, co się dzieje w firmie w każdej chwili. Kamery są przydatne do ochrony mienia, nagrania pozwalają też rozwiązać wiele sytuacji konfliktowych z klientami. Oprócz tego oczywiście można kontrolować swoich pracowników. Monitoring umieszczony dyskretnie na zapleczu lub w biurze umożliwia pracodawcy sprawdzenie uczciwości pracujących tam osób. Nie trzeba się ruszać zza biurka, aby sprawdzić, czy wszyscy są obecni na stanowiskach.

 

Monitoring w miejscu pracy jest całkowicie legalny – wystarczy w regulaminie umieścić punkt dotyczący kontroli przez system kamer. W widocznym miejscu powinna się znaleźć też informacja, że obiekt jest objęty systemem kamer. Często już sama informacja o monitoringu lub widok urządzenia rejestrującego odstrasza złodziejów i działa mobilizująco na pracowników.

 

Wirtualny nadzór

 

Za pomocą kamer nie da się skontrolować wydajności i uczciwości osób wykonujących powierzone zadania przy komputerze. Tutaj z pomocą przychodzą aplikacje śledzące. Ich instalacja na komputerach firmowych nie sprawia żadnego kłopotu. Stosując to rozwiązanie, pracodawca zyskuje wgląd do plików w komputerze, poczty e-mail oraz może sprawdzać, do czego pracownik wykorzystuje internet. Oczywiście sieć jest potrzebna do pracy, ale w jej czasie pracownik powinien zajmować się obowiązkami zawodowymi, a nie spędzać czas na portalach społecznościowych.

 

Wirtualny nadzór jest szczególnie przydatny, jeśli pracownicy posiadają firmowe laptopy, z którymi często wyjeżdżają w delegacje lub pracują zdalnie. Oprócz czytania raportów składanych przez podwładnego, można zajrzeć do jego komputera, aby wiedzieć dokładnie, ile godzin dana osoba pracowała oraz co robiła w tym czasie.

 

Smartfon kontrolowany

 

Narzędziem pracy wielu osób jest smartfon, którego używają do prowadzenia korespondencji mailowej i wykonywania służbowych rozmów. Podobnie jak komputer, smartfon pracownika może także być śledzony i kontrolowany. Wykorzystuje się do tego dedykowane urządzenia lub instaluje aplikację szpiegowską. Działa ona tak samo jak na komputerze, a dodatkowe funkcje umożliwiają odsłuchiwanie rozmów i otoczenia. Jedną z zalet tego rozwiązania jest kontrola rozmów z partnerami biznesowymi – pracodawca może sprawdzić, czy pracownik prowadzi rozmowy zgodnie z ustaleniami. Nadzór nad smartfonem obejmuje również dostęp do lokalizacji, która ujawni, gdzie dana osoba przebywała. Aplikacja śledząca to narzędzie pozwalające na kontrolę mobilnych pracowników, co mogło się wydawać niemożliwe. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena