Poszukujesz systemu alarmowego do swojego domu? Sprawdź możliwości jakie daje bezprzewodowy monitoring.

Data dodania: 2018-08-28

Wyświetleń: 473

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Monitoring bezprzewodowy - podstawowe komponenty i możliwości

Istotą systemów monitoringu bezprzewodowego jest zdalne przesłanie sygnału w sposób cyfrowy bądź analogowy, pomiędzy kamerą a wyświetlaczem. W nowoczesnych systemach monitoringu bezprzewodowego, coraz częściej pojawiają się komponenty dodatkowe, których celem jest najczęściej zautomatyzowanie pracy układu.

Podstawowe elementy, wchodzące w skład instalacji monitoringu bezprzewodowego.

- Kamery przemysłowe i inne rejestratory obrazu,

- Monitory (wyświetlacze),

- Układy zasilające,

- Zestawy bezprzewodowe, wykorzystywane w transmisji sygnału,

- Dodatki, w postaci obudów i różnych uchwytów,

- Elementy sieci bezprzewodowej (routery, repeatory itd.).

Sieć bezprzewodowa i dostępne częstotliwości

Monitoring domu bezprzewodowy wykorzystuje zazwyczaj dwa podstawowe pasma częstotliwości. Pierwszym z nich jest pasmo 2.4 GHz. Pracuje w nim większość urządzeń i - co równie ważne - z tego względu jest ono bardziej podatne na zakłócenia.

Drugim pasmem, w którym systemy monitoringu bezprzewodowego pracują stosunkowo rzadko, jest częstotliwość 5.8 GHz. Ze względu na niewielką popularność tego pasma, ryzyko powstania zakłóceń jest tu znacznie mniejsze. Co równie ważne, wyższa częstotliwość pozwala na przesłanie znacznie większej ilości danych w jednostce czasu.

Analogowo i cyfrowo

Monitorujące systemy alarmowe, bardzo często opierają się na starych technologiach, wykorzystujących przewody do transmisji danych. Ze względu na fakt, że sygnał ten można stosunkowo łatwo zakłócić, coraz więcej osób decyduje się na konwersję systemu analogowego do cyfrowego.

Co ciekawe, w tym celu nie trzeba niszczyć dotychczasowej infrastruktury. Wystarczy, że od strony kamery zainstalujemy odpowiedni nadajnik a od strony wyświetlacza odbiornik sygnału bezprzewodowego. Co ciekawe, zasięg takiej sieci może być zwiększany praktycznie w nieskończoność, pod warunkiem zainstalowania specjalnych punktów retransmisji sygnału bezprzewodowego.

Bezprzewodowy monitoring domu

Implementacja tych systemów do zastosowań domowych jest bardzo prosta. Budynki mieszkalne, ze względu na stosunkowo niewielką kubaturę, można dość łatwo "objąć" sygnałem bezprzewodowym. Ponadto, domowe instalacje alarmowe nie są narażone na oddziaływanie np. silnych pól elektromagnetycznych, bądź innych czynników, na które łatwo można się narazić w zastosowaniach przemysłowych.

Podsumowanie

Podsumowując, bezprzewodowe systemy alarmowe, są - ze względu na swoją strukturę - stosunkowo łatwe w montażu i trudne do zakłócenia. Równie ważne jest to, że technologię bezprzewodową można stosunkowo łatwo zaimplementować do instalacji analogowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona