Domy inteligentne to system mające na celu pełną kontrolę zdalną oraz stacjonarną nad budynkiem za pomocą oprogramowania zarządzającego wszystkimi sprzętami podłączonymi do niego.

Data dodania: 2016-07-26

Wyświetleń: 885

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Domy inteligentne - jak działają?

Dzięki wdrążeniu instalacji inteligentnej w domu możemy weryfikować ilość osób w budynku, powrót członków rodziny, pojawienie się intruza na terenie posesji, załączenie się alarmu antywłamaniowego, regulację rolet, wszystkie podłączone sprzęty, temperaturę w budynku, regulację oświetlenia oraz mamy bezpośredni dostęp do monitoringu. Dzięki temu sprawujemy kontrolę nad wszystkimi zdarzeniami w domu, przebywając nawet na drugim końcu świata.

System stałego nadzoru nad własnym budynkiem pozwala na dostęp do wszelkich interesujących nas danych na temat zdarzeń dotyczących funkcjonowania całego budynku. Pozwala to na ochronę przed wtargnięciem intruza oraz oszczędność energii cieplnej i elektrycznej.

Zazwyczaj system inteligentny łączy się z solarami, panelami fotowoltaicznymi, pompą ciepła, systemem rekuperacji powietrza, przydomowym wiatrakiem lub innymi rozwiązaniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Ta technologia pozwala zoptymalizować używanie wszystkich urządzeń i maksymalnie wykorzystać ich możliwości.

Planując budowę domu pasywnego, zeroenergetycznego lub plusenergetycznego system inteligentnego zarządzania budynkiem jest jak najbardziej wskazany, ponieważ racjonalne użytkowanie energii jest podstawową ideą takich budowli. Dzięki wielu czujnikom temperatury cała instalacja może reagować na wszystkie zmiany pogodowe. Dodatkowo mamy możliwość zaprogramowania konkretnych działań np. podnoszenie rolet o godzinie 10:00 od strony wschodniej, aby promienie słoneczne nagrzewały wnętrze poprzez promieniowanie oraz dodatkowo zmniejszenie ogrzewania, w celu zaoszczędzenia zbędnych nakładów energii.

System inteligentny ogranicza emisję szkodliwych zanieczyszczeń np. przez redukcję ogrzewania w godzinach, gdy w budynku nie ma nikogo. Dodatkowe zastosowanie innych rozwiązań takich jak odzysk ciepła ze zmywarki, ciepłej wody użytkowej, wentylacji lub innych punktów doskonale współdziała z ogrzewaniem podłogowym jeśli połączymy je instalacją inteligentną. Aby wykorzystać w stu procentach te rozwiązania musimy zoptymalizować je z podstawowym systemem działania, chodzi tutaj o współdziałanie ogrzewania z ciepłymi nawiewami. Dzięki rozbudowanej sieci detektorów mamy pewność, że urządzenia są bezpiecznie wykorzystywane i nie produkują nadwyżek energii.

System rekuperacji świetnie działa nie tylko zimą, ale również latem, ponieważ dzięki rekuperacji można wspomagać klimatyzację zimnym nawiewem. Zimne powietrze podczas upalnych dni jest doskonałym rozwiązaniem chłodzącym, które nie musi pochodzić tylko z rekuperatora, ale również można pozyskiwać dzięki pompie ciepła. Aby chłodzić dom, wystarczy odwrócić obieg działania pompy ciepła, chodzi tutaj dokładnie o zmianę kierunku tłoczenia sprężarki i zaworu rozprężającego. Uzyskamy tym sposobem zmianę obiegu czynnika chłodzącego i kierunku ciepła. Dzięki temu wtłaczamy ciepłe powietrze w głąb ziemi, a pozyskujemy zimne.

Instalacja inteligentna pozwala na zastosowanie wielu rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie na energię oraz ogranicza ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, dlatego warto w nią inwestować.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena