Historyczne aspekty stomatologii estetycznej. Jeszcze przed Kolumbem Indianie uważali, że zniekształcenie wyglądu zębów to dobry sposób na wyróżnienie członków rożnych plemion. Takie uszkodzenia uzębienia są obecne do dzisiaj na terenie Angoli, Kenii czy Mozambiku.

Data dodania: 2016-11-23

Wyświetleń: 959

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Szybko, estetycznie i bez bólu – stomatologia estetyczna w praktyce

Członkowie plemienia Chokwe, znajdującego się w Angoli, spiłowują sobie siekacze i wierzą, że ten zabieg estetyczny dodaje im urody oraz świadczy o ich nieprzeciętnej odwadze. Z kolei szczep Tonga w Zambii ma tradycję mówiącą, że kobiecie w okresie dojrzewania należy usunąć cztery siekacze szczęki, co ma sprawić, że ta osoba będzie bardzo silna.

Połączenie stomatologii ze stomatologią estetyczną jest coraz bardziej popularne. Często przychodzimy do stomatologa sprawdzić, czy wszystko w porządku z naszymi zębami, a przy okazji wybielamy sobie zęby. Takie zabiegi nie tylko odmładzają. One przede wszystkim mają sprawić, że nasze samopoczucie znacznie się poprawi i będziemy czuli się atrakcyjniejsi.

Czy zabiegi stomatologii estetycznej odmładzają?

Do tej pory nie ma zgody między lekarzami, czy zabiegi stomatologii estetycznej rzeczywiście mogą działać odmładzająco na nasz wygląd. Badania przeprowadzone na pacjentkach udowodniły jednak, że nie chodzenie do dentysty...postarza! W tym wypadku nie możemy mówić o wpływie trybu życia ani genów. To wady zgryzu wpływają na to przedwczesne starzenie. Lekarze zwracają także uwagę na brak trzonowców, który również może powodować, że wyglądamy na starszych, niż jesteśmy w rzeczywistości.

Wybielanie zębów krok po kroku

Ten dział stomatologii oferuje szereg zabiegów, które pozwolą nam na dłużej cieszyć się pięknym i zdrowo wyglądającym uśmiechem. Najczęściej lekarze preferują wybielanie zębów metodą nakładkową. Jest to bardzo wygodna metoda, ponieważ możemy wykonać ją w domu – nakładamy na zęby nakładki z żelem wybielającym, które otrzymamy od dentysty. Co jakiś czas powinniśmy pójść na kontrolę, aby nasz specjalista ocenił rezultaty. Warto jednak pamiętać, że nci nie zastąpi codziennej, systematycznej higieny. Wybielanie trzeba poprzedzić jeszcze kilkoma innymi zabiegami – lekarz sprawdzi, czy nie mamy kamienia nazębnego, jakiś osadów czy nalotów.

Wypełnienia w stomatologii estetycznej

Stomatolodzy mówią o trzech rodzajach wypełnienia – wypełnienia białe, mosty i licówki. Wypełnienie białe najczęściej stosuje się, gdy ukruszy nam się ząb lub złamie – stomatolog chce wtedy jak najlepiej odtworzyć naturalny wygląd zęba i zapewnić prawidłowy wygląd całego zgryzu.

Mosty i koronki odgrywają bardzo ważną rolę w przypadku leczenia braków w uzębieniu, gdy nasze zęby są bardzo zniszczone. Ich wygląd do złudzenia przypomina naturalny ząb. Natomiast licówki są to porcelanowe nakładki, które nie przekraczają zazwyczaj 0,5 mm. Stosuje się je wtedy, gdy zależy nam na polepszeniu wyglądu zębów.

Jednym z bardzo popularnych rozwiązań zamknięcie przerw między zębami, zwłaszcza w przypadku zębów przednich. Każdy z nas chce, aby wyglądały one estetycznie, zwłaszcza wtedy, gdy się uśmiechamy. Dentyści mogą zmienić barwę zęba czy jego kształt, aby nasze uzębienie było dużo bardziej estetyczne.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena