Deweloperzy, którzy specjalizują się w tym stylu budowania z roku na rok zyskują na popularności.
Holandia to nie tylko kraj o wysokiej tolerancji, ale także kraj, gdzie możemy znaleźć duże tereny pokryte tulipanami, mnóstwo zieleni, wszechobecne wiatraki i piękne, nie dające się zapomnieć krajobrazy. Budownictwo mieszkaniowe jest jednym z tych elementów, dla którego warto odwiedzić Holandię i zobaczyć to na własne oczy. Architektura w stylu holenderskim to dostępne dla każdego domki jednorodzinne i funkcjonalne osiedla mieszkaniowe, przy których stosuje się nowatorskie i ekologiczne rozwiązania architektoniczne.
Ewolucja w budownictwie
Branża budowlana mocno ewoluowała na przestrzeni ostatnich lat. Zaczynała od stawiania piętrowych klocków, przez domy z użytkowym poddaszem , po wymyślne pałacyki. Głównie przez to wiele projektów domów jednorodzinnych i wilii to połączenie kilku stylów architektonicznych, co powoduje chaos i wrażenie braku jakiejkolwiek organizacji. Niektóre z tych realizacji wzbudzają śmiech przechodniów. Dlatego deweloperzy zdecydowali się powoli przywrócić ładu w architekturze i wielu z nich projektuje zgodnie z wytycznymi holenderskimi.
Obecne trendy
Projekty wykorzystujące style, która można zobaczyć w innych krajach europejskich dopiero niedawno zaczęły powstawać w Polsce. Utrzymane w tej samej stylistyce rzędy domów jednorodzinnych kuszą tych, którzy marzą o własnym, małym domku. One najbardziej przypominają te, który widać na każdym kroku w Holandii. Holendrzy w architekturze stosują przede wszystkim zasadę jednomyślności. Wszystkie budynki są u nich zaplanowane tak, aby były jak najbardziej funkcjonalne, buduje się je według ściśle wytyczonych schematów. Nie ma tutaj miejsca na marnowanie przestrzeni, króluje nowoczesność, prostota i swoisty minimalizm.
W Polsce domy w stylu holenderskim możemy zobaczyć niemalże w każdym miejscu, ponieważ polscy architekci coraz częściej projektują domy nowoczesne i funkcjonalne, bazując właśnie na budownictwie holenderskim. Budowanie domów metodą holenderską zakłada przede wszystkim dostosowanie budynku do potrzeb jego mieszkańców. Taki trend można zauważyć także w rewitalizacji miast – coraz częściej polskie miasta są rewitalizowane w holenderskim stylu, ze środków unijnych.
Styl holenderski nie króluje tylko w budownictwie ale także w dekoracji wnętrz. Projektanci wnętrz łączą to co jest nowoczesne, z tym, co jest uniwersalne i udaje im się to doskonale. Meble wyróżniają się dobrej jakości materiałem, oryginalnym detalem i ornamentyką. Korzystają głównie z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Stosują wzory inspirowane przyrodą