Kalibracja alkomatu jest bardzo istotna dla jego prawidłowego funkcjonowania, czyli pokazywania pomiaru zgodnego z rzeczywistością. Jeśli chcesz, żeby twoje urządzenie działało właściwie, to powinieneś pamiętać o kalibracji. Skąd wiedzieć, że nadszedł czas, aby oddać alkomat do serwisu? 

Data dodania: 2017-03-28

Wyświetleń: 976

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy należy wykonać kalibrację alkomatu?

W instrukcji urządzenia i karcie gwarancyjnej jest wymieniony okres i liczba pomiarów, po jakim należy skalibrować alkomat. W modelach z sensorem półprzewodnikowym jest to zwykle od 100 do 300 pomiarów w okresie do 6 miesięcy. Oznacza to, że jeśli użyłeś alkomatu z sensorem półprzewodnikowym w ciągu pół roku tyle razy, to trzeba go oddać do serwisu. Urządzenie z sensorem elektrochemicznym jest zdatne do użycia do 1500 razy przez rok. Również gdy alkomat leży bezczynnie odpowiednio przez pół roku lub rok powinno zostać poddane kalibracji.

Pokazywany wynik

Wynik pokazywany przez alkomat również może wskazywać, że nadszedł czas na kalibrację. Jeśli w urządzenie dmuchnie osoba, która nie spożywała alkoholu, a wynik jest inny niż 0,00‰, to alkomat na pewno nie działa prawidłowo. Podobnie, jeśli wynik wskazuje 0,00‰, gdy pomiarów dokonuje osoba po spożyciu alkoholu. Gdy sprawdzasz pomiar po 15-20 minutach, a wynik pozostaje taki sam – a powinien się obniżać, to wskazuje to na rozkalibrowanie urządzenia. Tak samo w sytuacji, jeśli powtarzasz pomiar po chwili, a urządzenie wskazuje inny wynik. Użytkownik może także wpłynąć na rozkalibrowanie alkomatu. Nie należy dmuchać

Złe warunki przechowywania alkomatu

Została już wspomniana możliwość, że urządzenie leżało bezczynnie, na przykład gdy nie było potrzebne. Po okresie, który alkomat spędził w szufladzie, trzeba go oddać do serwisu do sprawdzenia. Należy to zrobić również wtedy, gdy leżał z materiałami zawierającymi alkohol. Na względzie trzeba również mieć zalecenia producenta i przechowywać urządzenie zgodnie z instrukcją. W przypadku, gdy zdarzyło się inaczej, warto sprawdzić alkomat w renomowanym serwisie.

Reakcja lub brak reakcji urządzenia

Jeśli chcesz dokonać pomiaru, a alkomat nie reaguje, nie musi to oznaczać, że zepsuł się całkowicie. Możliwe, że w ten sposób informuje użytkownika o konieczności kalibracji. Niewątpliwie ukazujący się na wyświetlaczu napis CAL lub SER jest komunikatem oznaczającym potrzebę oddania urządzenia do serwisu. Ponadto, jeśli alkomat wskazał wielokrotnie maksymalny zakres pomiaru lub go przekroczył, także jest to wskazówka, że trzeba wykonać kalibrację.

Nieprawidłowe użytkowanie

Użytkownik może także wpłynąć na rozkalibrowanie alkomatu. Nie należy dmuchać w alkomat od razu po spożyciu alkoholu. Stężona dawka w wydychanym powietrzu może nie tylko rozkalibrować alkomat, ale także trwale uszkodzić sensory. Z tego względu nie należy w ten sposób bawić się alkomatem, ponieważ urządzenie można zepsuć urządzenie. Poza tym zawsze gdy wątpisz we wskazania alkomatu, powinieneś oddać go do kalibracji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena