Bezpieczeństwo to jedna z tych rzeczy, o którą powinniśmy dbać niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Niektóre miejsca z góry są opatrzone większym ryzykiem, dlatego dobrze znać dopuszczalne formy samoobrony. Jednym z narzędzi dopuszczonych prawnie jest pałka teleskopowa.

Data dodania: 2017-03-21

Wyświetleń: 13289

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Legalna forma samoobrony – pałka teleskopowa

Obrona konieczna i pałki teleskopowe

Każdy obywatel ma prawo do samoobrony w sytuacji koniecznej, a więc takiej, która jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia, zdrowia oraz mienia. Atak napastnika można odeprzeć na kilka dopuszczalnych sposobów. Oczywiście, na taką ewentualność trzeba być uprzednio przygotowanym. Znacząca część osób, będących świadomymi zagrożeń, uczestniczy w kursach samoobrony i wyposaża się w legalne akcesoria ułatwiające obronę. Do tych ostatnich należą pałki teleskopowe zwane także batonami. Wbrew obiegowym opiniom są one proste w użyciu i — co istotne — skuteczne. Mogą ich używać zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Legalność pałek teleskopowych

Pałki teleskopowe nie są bronią, a więc nie ma konieczności posiadania pozwolenia na ich posiadanie. Mówimy tutaj o ich klasycznej postaci. Nie mniej jednak musimy wiedzieć, że istnieje pewna grupa, która nie podlega tej prostej zasadzie.

 

Ustawa o Broni i Amunicji w artykule 4. wskazuje, że pałki teleskopowe o szczególnej budowie, chociaż nie mają wyglądu broni, muszą podlegać zgłoszeniu i uzyskaniu stosownego pozwolenia. Ten zapis powoduje pewne perturbacje interpretacyjne, bowiem ustawodawca nie określił dokładnie, o jakie narzędzia z tej grupy chodzi. Dlatego najlepiej wybierać te standardowe.

Klasyczna pałka teleskopowa

Zewnętrzna obudowa klasycznej pałki teleskopowej wykonana jest ze sztucznych, wytrzymałych materiałów i zakończona jest metalowymi zaślepkami. We wnętrzu ma ona metalową tulejkę. Istotnymi szczegółami wskazującymi, że samoobrona tą pałką jest zgodna z prawem, są same elementy konstrukcyjne.

 

Zaślepki nie mogą powodować większych obrażeń, a więc korek nie może posiadać średnicy większej niż tulejka środkowa. Korek nie może być wykonany z ciężkiego oraz twardego materiału i bezspornie musi stanowić wyłącznie element całości pałki.

 

Legalna pałka teleskopowa w swojej rozłożonej formie ma wymiar od 45 cm do 70 cm. Charakterystycznym elementem jest zmienna średnica pałki, w której cieńsza część znajduje się na końcu a grubsza zaraz przy uchwycie. Pałka nie może posiadać żadnych dodatkowych elementów zwiększających jej siłę rażenia.

Gdzie kupić legalną pałkę teleskopową?

 

Powiedzieliśmy już, czym jest samoobrona z prawnego punktu widzenia, a także omówiliśmy bezpieczne pałki teleskopowe. Zauważmy jednak, że rynek tego rodzaju narzędzi to spory problem. Możemy trafić na pałki pochodzące z niedozwolonego źródła, które mogą okazać się narzędziami skrajnie niebezpiecznymi i tym samym niezgodnymi z literą prawa. Skuszeni ceną możemy więc sięgnąć po narzędzie, które przysporzy nam wyłącznie problemów.

 

Legalne pałki teleskopowe kupimy w specjalistycznych i renomowanych sklepach specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów do sztuk walki i samoobrony.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena