Wokół dostępnych na rynku narzędzi do samoobrony często pojawiają się kontrowersje. Dotyczą one legalności, dostępności, granic obrony koniecznej itp. Wciąż rodzą się także dyskusje, co jest naskuteczniejszym sposobem na samoobronę dla kobiet. Czy gaz pieprzowy to dobre narzędzie?

Data dodania: 2016-12-20

Wyświetleń: 640

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy kobieta może się bronić gazem pieprzowym?

Co to jest gaz pieprzowy?

Gazy pieprzowe to substancje drażniące, których najważniejszym składnikiem jest Oleoresin Capsicum. Jest to kapsaicyna, która występuje także w ostrych papryczkach. Gazy pieprzowe sprzedawane są w pojemnikach o różnych wielkościach i kształtach, a nawet kolorach. Różnią się np. pojemnością i stężeniem kapsaicyny. Działanie gazu pieprzowego polega na podrażnieniu błon śluzowych i skóry napastnika, co wywołuje reakcję alergiczną. Objawia się ona silnym pieczeniem, łzawieniem, kaszlem i problemami z nabraniem oddechu. Pozwala zdezorientować agresora i daje tym samym ofierze szansę na ucieczkę.

Legalność gazu pieprzowego

Legalny gaz pieprzowy można kupić w wielu sklepach ze sprzętem do samoobrony. Nie musisz mieć żadnego zezwolenia, warunkiem jest ukończenie 18. roku życia. Sprzedawca ma prawo poprosić Cię o okazanie dowodu osobistego. Gazy pieprzowe nie zostały wymienione jako broń w ustawie o broni i amunicji, więc za ich posiadanie nie grozi kara. Ważne, aby służyły one tylko samoobronie, a nie atakowaniu innych osób.

Cena gazu pieprzowego

Na popularność gazów pieprzowych zdecydowanie ma wpływ ich niska cena. Gaz można nabyć już za kilkanaście złotych. Istnieje jednak ryzyko, że za niską ceną kryje się niska jakość. Dlatego warto dopłacić nieco więcej i mieć pewność, że nasz gaz pochodzi z pewnego źródła i nie zawiedzie nas w niebezpiecznej sytuacji. Dobry gaz pieprzowy możesz kupić już za około 50 zł. Na rynku dostępne są także paralizatory z wbudowanym miotaczem gazu – jest to praktyczne narzędzie, jednak znacznie droższe. Za taki paralizator zapłacimy już ponad 200 złotych.

Zalety gazu pieprzowego

Na zakup gazu często decydują się kobiety, które szukają prostego i dostępnego narzędzia do samoobrony. Miotacz gazu ma wiele plusów:

  • Małe pojemniki zmieszczą się w każdej damskiej torebce, a także w kieszeni.

  • Ich użycie jest intuicyjne – opakowanie przypomina dezodorant, wystarczy wycelowac w napastnika i nacisnąć spust.

  • Mała puszka z gazem nie rzuca się w oczy – masz więc szansę zaskoczyć agresora.

  • Działa już po kilku sekundach i obezwładnia na kilka minut, dając Ci cenny czas na ucieczkę. 

Licencja: Creative Commons