Jeśli zdecydujesz się na zakup narzędzia do samoobrony, musisz się najpierw zastanowić, które będzie dla Ciebie najlepsze. Wybór jest duży - najpopularniejszymi narzędziami są gazy pieprzowe i paralizatory. Jednak warto wziąć pod uwagę także kubotan - mniej znany, ale równie skuteczny, jeśli potrafimy go odpowiednio używać.

Data dodania: 2016-12-20

Wyświetleń: 1116

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Samoobrona w japońskim stylu

Czym jest kubotan?

To narzędzie wywodzi się z Japonii. Został zarejestrowany w Amerykańskim Urzędzie Patentowym 16 stycznia 1979 roku. Jak widać, jego historia jest dość krótka. Kubotan ma postać podłużnego walca o długości zwykle 14 centymetrów i grubości około 1 centymetra. Może być wykonany z metalu, plastiku lub drewna. Zwykle zakończony jest tępym stożkiem lub jest płasko ścięty. Wyposaża się go w kółeczko, dzięki czemu można nosić go jako breloczek przy kluczach i mieć zawsze przy sobie. Posiada także żłobienia, które ułatwiają trzymanie go w zaciśniętej dłoni.

Legalność kubotanu

Kwestia legalności kubotanu budzi często pewne kontrowersje, podobnie jak w przypadku kastetu. W Polsce nie ma osobnych przepisów, które regulowałyby posiadanie i używanie kubotanu. Jest on więc legalny i nie wymaga posiadania zezwolenia. Warto kupić kubotan w profesjonalnym sklepie, aby mieć pewność, że jest to legalna broń i nie ma żadnych "dodatków", przez które może zostać sklasyfikowany jako niebezpieczne narzędzie.

Jak bronić się kubotanem?

Założeniem stosowania kubotanu jest zadawanie ciosów oraz uciskanie odpowiednich punktów na ciele przeciwnika. Wrażliwymi miejscami są np. twarz, szyja, połączenia stawów i sploty nerwowe. Twórca tej broni zalecał uciskanie punktów witalnych na ciele, aby skutecznie się obronić. Dobrym pomysłem jest wybranie się na chociaż jednodniowy kurs samoobrony. Podczas takiego kursu instruktor dokładnie tłumaczy, jak używać kubotanu, a także przeprowadza zajęcia praktyczne.

Kubotan – broń dla kobiet

Używanie kubotanu nie wymaga ogromnej siły. Umożliwia obronę w bliskim dystansie, kiedy np. kobieta zostanie zaatakowana i nie ma możliwości uwolnić się z uścisku agresora. Poza tym kubotan zmieści się w każdej damskiej torebce. Jest to narzędzie niepozorne – wygląda jak długopis lub brelok do kluczy, dlatego jego dodatkowym atutem jest możliwość zaskoczenia napastnika. Jeśli więc zadawanie ciosów nie jest dla kobiety problemem, kubotan będzie dla niej świetnym narzędziem do samoobrony, pod warunkiem, że wcześniej ćwiczyła odruchy z jego użyciem. Drodzy Panowie, może należałoby pomyśleć o kubotanie jako o prezencie dla swojej ukochanej? Zbliżają się Święta, warto więc podarować bliskim coś praktycznego. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena