Wiele się ostatnio mówi o samoobronie dla kobiet, o kursach organizowanych z myślą o paniach, o narzędziach do obrony specjalnie dla kobiet – gazie pieprzowym w kształcie szminki, małym paralizatorze do torebki i wielu innych. A jak może bronić się mężczyzna?

Data dodania: 2017-01-31

Wyświetleń: 1058

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najlepsza samoobrona dla mężczyzny

Od płci męskiej oczekuje się siły, odwagi i umiejętności walki – to najczęściej kojarzy się z męstwem. Najlepiej, jeśli poza obroną własną, mężczyzna stanie także w obronie kobiety. Jak sprostać takim wymaganiom?

Kursy samoobrony

Kursy samoobrony kojarzone są ze szkoleniami, na których kobiety uczą się, jak obronić się przed napastnikiem. Tymczasem kursy samoobrony dla panów również cieszą się dużą popularnością. Zdarzają się kursy mieszane – dla obu płci. Częściej jednak są rozdzielone ze względu na różnice w uwarunkowaniach fizycznych. Kurs samoobrony pozwala nauczyć się teoretycznych podstaw związanych z prawem, asertywnością i potencjalnymi zagrożeniami. Niesie też wiele innych korzyści, takich jak poprawa kondycji fizycznej i umiejętność posługiwania się narzędziami do samoobrony.

Środki do obrony własnej

W Polsce jest wiele legalnych narzędzi do samoobrony, które możemy kupić bez pozwolenia i nosić przy sobie. Warto wiedzieć, które są legalne, a które nie, aby uniknąć konsekwencji prawnych. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że kastet można posiadać w naszym kraju tylko do celów kolekcjonerskich. Aby go kupić, potrzebujemy odpowiedniego zezwolenia. Używanie kastetu do obrony własnej lub w bójce jest karane.

Paralizator

Paralizator to urządzenie rażące prądem o dużym napięciu, ale niskim natężeniu. Prąd przepływa przez dwie elektrody, rażąc i unieruchamiając cel nawet na kilkanaście minut. Jego działanie zależy od czasu rażenia napastnika prądem:

  • 1 sekunda – krótki wstrząs, lekki skurcz mięśni, szok,

  • 3 sekundy – oszołomienie, lekki ból w mięśniach, upadek

  • 5 sekund – paraliż, konwulsje, utrata orientacji, silny ból mięśni.

Rażenie dłużej niż 5 sekund może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Ile kosztuje paralizator? Zakup urządzenia ze średniej półki cenowej to wydatek od 150 do 300 złotych. Warto jednak zainwestować, chodzi przecież o Twoje bezpieczeństwo.

Gaz pieprzowy

To jeden z najpopularniejszych środków do samoobrony. Jest chętnie wybierany ze względu na niską cenę i wysoką skuteczność. Obsługa gazu pieprzowego to żadna filozofia – wystarczy wycelować w twarz napastnika, odsunąć się na bezpieczną odległość i przytrzymać palec na spuście. Kapsaicyna w gazie pieprzowym drażni błony śluzowe napastnika, powodując kaszel, łzawienie i zaczerwienienie. Gazy pieprzowe można kupić juz od 20 złotych, ich cena zależy głównie od rodzaju i pojemności.

Pałka teleskopowa

To składana pałka, która służy do zadawania i odpierania ciosów. W przypadku samoobrony przy pomocy pałki warto jest najpierw nauczyć się techniki, która pozwoli na skuteczne posługiwanie się nią. Pałka teleskopowa jest całkowicie legalna (o ile jej budowa spełnia odpowiednie standardy – do konstrukcji nie może być dodany element, który zwiększa siłę rażenia pałki).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena