Złom, mimo iż teoretycznie składają się na niego elementy, których nie da się na bieżąco eksploatować i zagospodarować, stanowi niezwykle ważny składnik procesów metalurgicznych. Dzięki niemu chronione są bowiem nieodnawialne, lub trudno odnawialne źródła surowców naturalnych.

Data dodania: 2011-01-04

Wyświetleń: 1588

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Skup złomu, a następnie jego przetwarzanie, to działania niezwykle istotne dla środowiska naturalnego, ponieważ w znacznym stopniu ograniczają one ilość odpadów, które systematycznie gromadzone są na wysypiskach. Wszelkie elementy metalowe nie nadające się do naprawy, maszyny wykonane z metalu, a nie kwalifikujące się do bezpiecznej eksploatacji lub te silnie skorodowane, metalowe odpady komunalne oraz produkcyjne to kilka z wielu przykładów obrazujących, jak wiele złomu generujemy dzięki współczesnym udogodnieniom cywilizacyjnym.

Recykling metali jest procesem wielokrotnego wykorzystania tych samych surowców, w charakterze cennych materiałów do produkcji zupełnie nowych rozwiązań. Dzięki rozwijaniu i systematycznemu udoskonalaniu tego procesu, elementy metalowe zaliczane do złomu stały się towarem niezwykle pożądanym na skalę światową. Obrót złomem przyczynił się do powstania giełd złomu, które obrazują bieżące tendencje rynkowe. Handel złomem w związku z dużym zróżnicowaniem gabarytowym i strukturalnym stał się przyczynkiem do stworzenia norm i klasyfikacji materiałów metalowych przeznaczonych do złomowania. Normy polskie i europejskie dzielą złom na kilkanaście kategorii, obejmujących określone rozmiary, grubości oraz kompozycje materiałów.

Firmy, które skupują złom to dziś wyspecjalizowane i coraz bardziej nowoczesne jednostki, które dzięki odpowiedniemu zapleczu sprzętowemu są w stanie poradzić sobie z efektywną fragmentacją oraz separacją niemal każdego gatunku złomu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena