Gdyby zapytać w jakiejś ankiecie, z czym ludziom kojarzy się pandemia koronawirusa, na pewno jedną z najczęściej udzielanych odpowiedzi byłoby siedzenie w domu. To na pewno w przypadku wielu osób jest dość dołującym doświadczeniem, ale bądźmy szczerzy – głównie na własne życzenie, bo siedząc w domu, naprawdę można znaleźć sobie ciekawe zajęcie.

Data dodania: 2021-02-25

Wyświetleń: 916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak się bawić podczas kwarantanny?

Co robić, siedząc w domu

Nie zamierzamy robić tu kompletnej listy ani nawet naciskać na to, żeby czas spędzony w domu spożytkować na coś, co w ogólnym rozumieniu jest w jakiś sposób „budujące” czy „rozwijające”. Dla wielu osób taka zmiana otoczenia może być przecież zwyczajnie sposobem na to, żeby złapać drugi oddech. A zatem – bez oceniania i bez konkretnej kolejności – co można robić, siedząc w domu?

Zagrać w coś fajnego

Gry komputerowe o gargantuicznych wymaganiach sprzętowych to tylko jedna z możliwości, ale w pandemii zakup dobrej karty graficznej będzie wyzwaniem. Jeśli chcesz po prostu trochę się rozerwać, to możesz odwiedzić na przykład kasyno albo agregator gier. Ten ostatni to rozwiązanie techniczne, które pozwala tworzyć i nadzorować kasyna, a graczom – brać udział w zabawie. Warto tylko pamiętać przy tej okazji, że kasyna online i mobilne są naprawdę wciągające, więc grając dla rozrywki, można łatwo stracić poczucie czasu.

W tym miejscu jeszcze chcemy podsunąć darmowe spiny za rejestracje. To propozycja dla tych, którzy by chcieli sprawdzić bonusy w różnych kasynach.

Zadbać o kondycję

Łatwo znaleźć odpowiednie aplikacje fitness, zajęcia online lub – co jeszcze łatwiejsze – filmy na YouTube. Będziesz zaskoczony niezliczonymi przewodnikami treningowymi, które pozwolą w warunkach domowych popracować nad tężyzną fizyczną. Kiedy będziesz szukać rozwiązania dla siebie, weź pod uwagę, że tylko część przewodników pozwala na ćwiczenia w ogóle bez żadnego sprzętu. Także idea stojąca za poszczególnymi aplikacjami jest różna – może nie warto wierzyć w 7-minutowy trening, tylko wygospodarować nieco więcej czasu, żeby Twoje ciało było zdrowe i sprawne.

Doprawić swoje umiejętności kulinarne

Niech kuchnia stanie się Twoją domeną. Nie musisz zamawiać niczego w restauracjach, ale możesz szlifować swoje umiejętności kulinarne. Wejdź na YouTube, aby zobaczyć samouczki gotowania, lub odwiedź Pinterest albo jedną z setek witryn poświęconych gotowaniu, aby uzyskać przepisy dostosowane do Twoich potrzeb (no i aktualnego poziomu umiejętności – to jest nie do przeskoczenia). Nie musisz nawet wychodzić na zewnątrz po zakupy, ponieważ istnieją aplikacje pozwalające na zamówienie wszystkiego pod drzwi. Co powiesz na skupienie się na zdrowszej, bardziej organicznej żywności?

Pracuj jednocześnie nad gibkością i umysłem

Nawet jeśli nie możesz chodzić na siłownię, możesz pozostać w formie, ćwicząc w domu! Nie masz ochoty na targanie prowizorycznych ciężarków? Nie szkodzi. Aktywność fizyczna to nie tylko siła. Świetnym sposobem na utrzymanie zdrowia ciała i umysłu bez sprzętu jest praktyka jogi. Możesz nawet pokusić się o ustawienie budzika na wcześniejszą porę i ćwiczenie w taki sposób, żeby łapać pierwsze promienie słońca. Joga ukoi Twój umysł i przygotuje Cię na cały długi dzień. Możesz także ćwiczyć jogę o zachodzie słońca, aby uspokoić się, zrelaksować i cieszyć się lepszym snem.

Nakarm wewnętrznego obieżyświata

Siedzenie w domu to znakomity sposób na to, żeby doceniać każdą okazję, by z niego wyjść. Skoro już izolujesz się w czterech ścianach, to wykorzystaj ten czas, żeby nakarmić wewnętrznego obieżyświata. Możesz podróżować palcem po mapie (albo po Google Earth) i planować, dokąd się wybierzesz. A że w najbliższej perspektywie raczej nie będą to dalekie wycieczki, to może dasz się skusić na odkrywanie najpiękniejszych miejsc w okolicy, którą – jak Ci się błędnie wydaje – dobrze znasz? Możesz oczywiście siedzieć i przeglądać oferty biur podróży, ale nasza rada jest taka, żeby w tym zakresie trochę mniej marzyć, za to więcej planować.

Więcej słuchaj, mniej oglądaj

W domu zawsze jest mnóstwo rzeczy do zrobienia. Możesz na przykład powiesić tę półkę, którą miałeś powiesić jakieś dwa lata temu, możesz wreszcie porządnie umyć przedpokój albo przejrzeć ubrania w szafie, czy jeszcze w nie wejdziesz. I na pewno warto się takimi sprawami zająć, ale robienie tego w ciszy może być podwójnie nużące. Co powiesz na taką sugestię: zamiast oglądania telewizji, słuchaj muzyki, a zamiast słuchać muzyki, posłuchaj audiobooka albo podcastu. Możesz znaleźć mnóstwo ciekawych programów na różne tematy nawet bez zapuszczania się na anglojęzyczne kanały. Siedząc w domu, możesz robić to, co trzeba i to, co chcesz – i to w tej samej chwili!

Zacznij pracować w domu

Wiele wskazuje na to, że pandemia prędzej czy później nas zostawi w spokoju, ale praca zdalna prawdopodobnie przynajmniej częściowo już z nami zostanie. Być może więc teraz jest najlepszy czas, żeby nauczyć się wydajnie pracować z domu. Eksperymentuj z różnymi porami pracy, sposobem i czasem spędzania przerw, zadbaj o odpowiednią organizację, testuj oprogramowanie, staraj się po prostu znaleźć własny sposób na zmierzenie się z tą abominacją. Całkiem prawdopodobne, że po jakimś czasie praca z domu zacznie wychodzić Ci całkiem nieźle i przestaniesz tęsknić za codziennym wychodzeniem do biura.

Obejrzyj serial dokumentalny Netflix

Netflix i jego konkurenci to przede wszystkim platformy znane z dobrych seriali (z kiepskich też, ale paradoksalnie oglądanie tych złych wciąga tak samo). Między wszystkimi propozycjami fabularnymi upchniętych jest też całkiem sporo niezłych dokumentów. Może więc oprócz zwykłych przyzwyczajeń związanych z oglądaniem filmów, zainwestować czas w oglądanie seriali dokumentalnych i uczyć się o swoich ulubionych tematach. Możesz obejrzeć serial dokumentalny w serwisie Netflix, którym nigdy wcześniej się nie interesowałeś, co jest świetne. Koszt subskrypcji Netflix nie jest duży, a poza tym – umówmy się – pewnie i tak już opłacasz jakieś subskrypcje. Najlepiej, żeby jednak nie przerodziło się to w prawdziwy binge-watching, bo wbrew pozorom dokumenty też często są wciągające.

Układaj puzzle i graj w gry

Kolejny świetny sposób, aby umysł zaczął działać, a dla tych seniora 30+ będzie to też nostalgiczna podróż w lata 90, które były najlepsze i tyle. A jak twierdzisz inaczej, to się nie znasz i tyle. Podobnie jak czytanie książek, rozwiązywanie łamigłówek ma szereg zalet: poprawia pamięć, rozwija umiejętności rozwiązywania problemów i może nawet stymuluje wzrost IQ. Ten rodzaj treningu mózgu może przybierać różne formy, na przykład układanki, łamigłówki Sudoku lub krzyżówki, które można kupić za grosze albo skorzystać z darmowych w sieci. Możesz także odwiedzić App Store/ Play Store na telefonie i uzyskać dostęp do szeregu gier, które pobudzają umysł. Daj sobie 30 minut na codzienne układanie puzzli. Nie musisz nawet ich kończyć, wystarczy bawić się przez ten czas, a następnie dążyć do rozwiązania układanki, zanim będzie można bezpiecznie wyjść z domu.

Do zapamiętania

Siedzenie w domu nie jest karą. Nie jest nawet wymogiem prawnym. Jest wyrazem zdrowego rozsądku i dlatego powtórzymy – zostań w domu tak długo, jak to możliwe. Zajmij sobie czas czymś przyjemnym i pożytecznym. Nie patrz na czas samoizolacji jak na coś złego – skoncentruj się na tym, co możesz zyskać. Sam się rozwiniesz, a inni będą dzięki temu bezpieczniejsi. Win-win, prawda?

Uwaga:  hazard niesie ryzyko uzależnienia się i poniesienia strat finansowych i osobistych. Pamiętaj, że każda gra wiąże się z możliwością utraty pieniędzy i z wywołaniem szkodliwych dla psychiki skutków. Działaj odpowiedzialnie!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena