Istnieje co najmniej kilka określeń na okresowe spożywanie alkoholu w celu doznania jego psychoaktywnego działania, a także zniwelowania złego samopoczucia spowodowanego odstawieniem tej substancji. Najpopularniejsze z nich to: choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, uzależnienie alkoholowe oraz alkoholizm.

Data dodania: 2021-05-23

Wyświetleń: 509

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Esperal – lek na chorobę alkoholową

Definiując omawiane zaburzenie należy podkreślić znaczenie jej psychicznego i fizycznego uzależnienia od danego środka odurzającego, w tym przypadku jest to alkohol.

Uzależnienie psychiczne można rozpoznać na podstawie odczuwania silnej potrzeby konsumowania alkoholu w celu poprawy swojego ogólnego samopoczucia. Z kolei uzależnienie fizyczne cechuje się wzrostem tolerancji na alkohol, utraceniem kontroli nad ilością i częstotliwością wypijanego alkoholu, a także pojawieniem się palimpsestów (luk w pamięci) oraz pojawianiem się Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego będącego efektem odstawienia danej substancji psychoaktywnej.

Znaczna część osób, która cierpi z powodu słabości do alkoholu słyszała o licznych metodach i formach leczenia uzależnienia. Przykładem może być wszywka alkoholowa Esperal. Na jego temat narosło wiele mitów spowodowanych brakiem wystraczającej wiedzy. Z tego powodu w niniejszym artykule zestawiono najważniejsze informacje na temat wszywki alkoholowej oraz sposobie jej działania.

Esperal to właściwie Disulfiram WZF

Esperal został wycofany z obrotu w niektórych państwach, np. w Zachodniej Europie, czy też w Stanach Zjednoczonych. Początkowo w Polsce również zaprzestano jego produkcji. Miało to miejsce w 2009 roku. Po dość krótkiej przerwie zdecydowano się na wznowienie jego produkcji, ale pod inną nazwą – Disulfiram WZF. Zarówno Esperal jak i Disulfiram WZF posiadają identyczny skład – z tego powodu obie nazwy stosowane są wymiennie.

Esperal Bydgoszcz tanio to w ostatnim czasie bardzo popularne wyszukiwanie w Internecie – nie ma w tym nic dziwnego, wielu osobom pomógł.

Esperal zwiększa dolegliwości zatrucia alkoholowego

Podstawowym działaniem Esperalu jest blokowanie metabolizmu alkoholu w ciele człowieka po jego spożyciu. W ten sposób powstaje zatrucie alkoholowe, które zostaje zwielokrotnione w odczuciach i długości trwania. Uproszczając – osoba spożywająca alkohol podczas terapii Esperalem odczuwa dolegliwości związane z kacem (syndromem dnia wczorajszego), jednak popularnie występujące objawy są znacznie bardziej nasilone i dłużej trwające.

Esperal działa bardzo szybko

Różnicą między kacem, a reakcją wywołaną przez działanie Esperalu jest czas pojawienia się objawów. W przypadku farmaceutyku zatrucie pojawia się już kilka minut od momentu rozpoczęcia spożycia. Jest to związane z zablokowaniem enzymu wątrobowego  trawiącego alkohol nazywanym dehydrogenaza aldehydowa, przez co organizm traci zdolność rozkładania etanolu. W ten sposób gromadzi się toksyczny aldehyd octowy, który jest przyczyną wielu dolegliwości.

Dolegliwości po Esperalu mogą być niebezpieczne

Dolegliwości powstające na skutek spożywania alkoholu podczas leczenia awersyjnego, do którego zalicza się Esperal są liczne i bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Z tego powodu nie należy sięgać po alkohol, ponieważ konsekwencje złamania zasad abstynencji pojawiają się nawet przy minimalnym spożyciu.

Przede wszystkim wzmożone są wymioty, biegunki oraz nudności. Głowa bardzo boli, pojawiają się nieprzewidywalne skoki ciśnienia. Ze względu na rozszerzenie naczyń twarz robi się czerwona, z kolei na skórze może pojawić się pokrzywka. Alkoholik zaczyna się pocić bardziej niż zwykle, a jego serce kołacze. Objawy widoczne są również w aspekcie psychicznym – pojawiają się stany lękowe i depresyjne. Wiele osób utożsamia go ze strachem przed śmiercią. Może dojść do drgawek przypominających atak epilepsji. Wycieńczony organizm takiej osoby może zareagować również zawałem. Czas trwania dolegliwości oraz ich nasilenie jest uzależnione od indywidualnych cech danej osoby. Szacuje się, że objawy mogą utrzymywać się kilkanaście godzin. W ten sposób u Pacjenta kształtowany jest negatywny obraz alkoholu – używka, która wcześniej pomagała osiągnąć lepsze samopoczucie nagle staje się przyczyną licznych dolegliwości. Decydując się na tę formę leczenia należy być świadomym konsekwencji swojej decyzji.

Wszywka alkoholowa – interakcje z lekami

Wiadomym faktem jest to, że wszywki alkoholowe wchodzą w interakcje z alkoholem, jednak nie każdy łączy fakt, iż reakcja może pojawić się również podczas zażywania niektórych leków. Z tego powodu na konsultacji z lekarzem należy wymienić wszystkie leki i suplementy diety, jakie przyjmuje się na co dzień. Lekami, które  nasilają swoje działanie pod wpływem Disulfiramu są laki przeciwzakrzepowe, a także leki na bazie diazepamu, fenytoiny, antypiryny czy chlordiazepoksydu. Wszywka alkoholowa wchodzi również w interakcję z ryfampicyną, chloropromazyną, amitryptyliną, izoniazydem, metronidazolem i alfentanylem.

Jak umieszcza się Esperal w ciele?

Tabletki Esperal implantowane są pod skórą Pacjenta jedynie w obecności lekarza chirurgii. Zabieg ten wymaga specjalistycznych warunków oraz sterylnych narzędzi. Za pomocą jałowego skalpela lekarz nacina skórę na niewielkim jej fragmencie i w powstałym miejscu umieszcza indywidualnie dobraną dawkę Esperalu. Następnie rana jest zaszywana. Wszystko to odbywa się po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego. Zazwyczaj wybieraną okolicą implantacji jest pośladek, łopatka lub ramię Pacjenta. Od tego momentu do krwioobiegu osoby uzależnionej uwalniany jest Disulfiram – substancja aktywna tabletki. Jednorazowe zaszycie wystarcza na około rok terapii.

Ile kosztuje wszywka alkoholowa?

Implantacja wszywki alkoholowej jest mało inwazyjnym zabiegiem, przeprowadzanym w dość krótkim czasie (około 30 minut). Zestawiając ze sobą cenę do czasu trwania aktywności substancji czynnej można stwierdzić, że jeden dzień leczenia awersyjnego kosztuje daną osobę około złotówki lub dwóch złotych, w zależności od wybranego pakietu udogodnień zwiększających komfort Pacjenta. Tym samym rok leczenia w Bydgoszczy to koszt 600zł.

Wszywka alkoholowa jako część terapii uzależnień

Wszywka alkoholowa nie jest lekiem na alkoholizm. Jest jedną z form wspierających proces leczenia i terapii. Metody, które realnie leczą uzależnienie alkoholowe stosowane są w ośrodkach odwykowych. Zalicza się również psychoterapię oraz uczestnictwo w grupach wsparcia samopomocowych, takich jak np. Anonimowi Alkoholicy. Tym samym to co może pomóc zaleczyć alkoholizm to oddziaływanie psychologiczne, które uczy nowych nawyków i sposobu życia. Esperal może być jedynie wsparciem, czynnikiem pomocniczym utrzymującym motywację i silną wolę Pacjenta.

Uzależnienie od alkoholu – inne rodzaje farmakoterapii

Stosowanie Disulfiramu, niezależnie od jego formy nie zawsze jest zalecane. Część specjalistów może odradzać tę formę leczenia. Alternatywne produkty lecznicze, które przypisuje się osobom z objawami uzależnienia alkoholowego jako element wspierający terapię to: naltrekson (blokuje endorfiny, które wydzielane są podczas spożywania alkoholu), akamprozat (ogranicza głód alkoholowy) oraz nalmefen.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena